Pomysł na wycieczkę z dziećmi

wtorek, 13 luty 2018 13:20

Wycieczka do Olsztyna - śladem Kopernika

Oceń ten artykuł
(6 głosów)
Olsztyn nocą Olsztyn nocą
Miasto, które niemal od swoich początków pełniło jedną z najważniejszych funkcji w regionie. Miejsce, które warto odwiedzić planując jakąkolwiek podróż do Krainy Tysiąca Jezior. Miasto, w którym trwały ślad pozostawił jeden z najsłynniejszych Polaków: Mikołaj Kopernik.

Olsztyn to największe miasto regionu, sięgające swoją historią do XIV wieku. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z roku 1334, kiedy to Henryk von Luter założył w zakolu rzeki Łyny drewniano-ziemną strażnicę, nadając jej nazwę Allenstein (Gród nad Łyną lub Kamień nad Łyną). Stąd prowadzi już prosta ścieżka do obecnej nazwy miasta. Położenie na spornych ziemiach, o które walczył Zakon Krzyżacki z Królestwem Polskim wpłynęło na charakter i wygląd tego Olsztyna. Przez kolejne wieki miasto było pustoszone przez wojny i epidemie, które przeplatały się z rozwojem i złotymi latami, w których rozwijało się korzystając z dogodnej lokalizacji na szlaku Królewiec–Warszawa. Warto też zaznaczyć, że miasto pozostawało w rękach niemieckich od czasów I rozbioru Polski w 1772 roku, aż do końca II wojny światowej. O ile okres wojny był dla Olsztyna łaskawy, to wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej niestety już nie. Po kilku dniach stacjonowania czerwonoarmiści podpalili miasto w skutek czego spłonęła połowa miasta wraz ze Starym Miastem. Wiele z budowli zostało odbudowanych i dzisiejszy Olsztyn to piękne miasto łączące w sobie starą historyczną zabudowę, w którą wplecione zostały nowoczesne budynki handlowo-usługowe oraz domy mieszkalne. 

Dziś Olsztyn jest też ważnym ośrodkiem turystycznym w regionie, głównie ze względu na swoje położenie wśród jezior i lasów, ale również dzięki licznym zabytkom i innym atrakcjom turystycznym. Zabytki Olsztyna znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, Szlaku Zamków Gotyckich, Szlaku Kopernikowskim, Szlaku Św. Jakuba. 

Mieści się tutaj kilka miejsc, które warto przewidzieć w planie rodzinnej wycieczki z dziećmi czy wycieczki szkolnej.

Zamek Kapituły Warmińskiej, siedziba Muzeum Warmii i Mazur. Ta wspaniała budowla położona w centrum miasta mieści w sobie jedną z najcenniejszych pamiątek po Mikołaju Koperniku, który zarządzał tym miejscem w latach 1516-1521. Jest to własnoręcznie przez niego wykonana doświadczalna tablica astronomiczna, dzięki której nasz słynny stronom śledził wędrówkę słońca po niebie. Oprócz tej pamiątki możemy tutaj oglądać interesujące wystawy czasowe i stałe, na które składają się bogate zbiory rzeźby gotyckiej, malarstwa religijnego Warmii, portretu holenderskiego, wyrobów konwisarskich i ludwisarskich oraz grafiki współczesnej.  Muzeum oferuje też szereg lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży, z których można skorzystać zamawiając je z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Czas zwiedzania zamku to 1 do 2 godzin.

Stare Miasto. Tak jak wspominaliśmy wcześniej Stare Miasto w Olsztynie uległo obecności Armii Czerwonej. W późniejszych latach zostało na szczęście odbudowane i cieszy turystów wąskimi uliczkami, zacisznymi restauracjami oraz sklepikami z pamiątkami. Wejścia na Stare Miasto broni Wysoka Brama, zwana też inaczej Bramą Górną. Jest jedyną bramą pozostałą z trzech, które znajdowały się w murach obronnych otaczających miasto. W okresie wiosenno-letnim warto też pospacerować po pięknym Parku Zamkowym znajdującym się u podnóża Zamku. Warto również zajrzeć do górującej nad starą zabudową Bazyliki konkatedralnej św. Jakuba, która mimo zniszczeń po wielu wojnach zachowała wspaniałą i budzącą podziw architekturę.

Olsztyński Teatr Lalek. Przed odwiedzeniem Olsztyna warto zapoznać się z repertuarem tego Teatru. Przedstawienia prezentowane na jego deskach zasługują z pewnością na uwagę ze względu nie tylko na doskonałą grę aktorów, ale też wspaniałą scenografię. Godzinny spektakl z pewnością wciągnie małych i dużych podróżników. 

 

Planetarium Olsztyńskie. Trudno wyobrazić sobie lepszą lokalizację tego typu obiektu jak Olsztyn. W końcu jego związki z gwiazdami są niezaprzeczalne. W Planetarium możemy obejrzeć wystawy stałe wystawy, gdzie zobaczyć możemy obrazy kosmicznych obiektów oraz miniatury instrumentów z czasów Mikołaja Kopernika. Planetarium organizuje też i gości częste wystawy czasowe również warte obejrzenia. Jednak największą atrakcją Planetarium jest sala projekcyjna wyposażona jest w nowoczesny, cyfrowy system projekcyjny. Możemy tutaj obejrzeć wyświetlane na kopule filmy opowiadające o tym czym są gwiazdy i wszelkie zjawiska, które widzimy na niebie. Krótkie, godzinne projekcje robią niesamowite wrażenie nie tylko na dzieciach. 

W tym samym budynku spotkamy się również ze sztuką w Galerii Sztuki BWA.  Oprócz bieżących wystaw, Galeria prowadzi prężne działania edukacyjne organizując szereg zajęć dla dzieci i młodzieży. Zajęcia te pomagają uczniom odkrywać świat barw, geometrii w sztuce, mody w sztuce współczesnej czy nawet zasad kompozycji komiksu. To świetna opcja na rozbudzenie naturalnej artystycznej ekspresji i nauki odczytywania sztuki. 

Powracając do klimatu gwiazd warto zaplanować sobie wieczorne wyjście do Obserwatorium Astronomicznego na Pokazy Nocnego Nieba. Przez teleskop zobaczymy kratery na Księżycu, Jowisza i jego największe księżyce, Saturna z pierścieniami, fazy Wenus, gwiazdy podwójne, gromady gwiazd, mgławice i dalekie galaktyki. Widoki zapierające dech w piersiach. Potrzebna jest do tego jednak dobra pogoda i bezchmurne niebo. 

Warto również poświęcić kilkadziesiąt minut na Muzeum Techniki i Rozwoju Regionu zlokalizowane w starym tartaku. Tutaj można posłuchać starego gramofonu, poprzeglądać slajdy, ułożyć puzzle czy zgłębić tajemnicę działania silnika. Niezwykłe jest to, że eksponatów można dotykać. 

Jeśli zostaje Wam w planie wycieczki jeszcze czas, to można się wybrać do Muzeum Przyrody. To jeden z oddziałów Muzeum Warmii i Mazur, w którego zasobach zgromadzono dotąd ok. 18900 eksponatów. W większości są to zbiory zoologiczne, botaniczne i geologiczne. Przed wycieczką do tego miejsca warto jednak przez chwilę zastanowić się, czy widok niezbyt żywych wypchanych zwierząt nie będzie zbyt porażający dla małych turystów. ZOO w Olsztynie niestety nie odnajdziemy, ale możemy go poszukać podczas wypraw do innych miast. 

Odwiedzenie tych wszystkich miejsc wypełni Wam z pewnością cały dzień. Gdyby brakowało Wam jednak pomysłów na zapełnienie wycieczki, można zorganizować dzieciom przerwę zabierając je na tor kartingowy, do Parku Trampolin i dwa parki linowe. Opcji jest naprawdę wiele.

Jeśli pragniecie zostać na dłużej w tym mieście, rekomendujemy zatrzymać się w Przystanku Zatoka położonym nad Jeziorem Wuplińskim. To świetna opcja na nocleg dla rodziny, jak i dla całej szkolnej wycieczki i tylko 15 minut od centrum Olsztyna. Byliśmy, sprawdziliśmy i rekomendujemy!

Orientujcie się na Olsztyn!

 

Reklama

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 22 styczeń 2019 09:05

Artykuły powiązane

  • Muzeum Michała Kajki w Ogródku Muzeum Michała Kajki w Ogródku
    W Muzeum odkrywamy nieznane fakty i historie na temat naszego regionu. Podczas zwiedzania opowiadamy o Michale Kajce – jego twórczości, działalności społecznej i codziennym życiu. Wprowadzamy w świat mazurskiej poezji, przesiąkniętej pięknem krajobrazów, wyjątkowością przyrody, religijnością społeczności lokalnej. Zapraszamy dzieci i młodzież, studentów, rodziny z dziećmi, seniorów. Oferujemy dedykowane propozycje tematyczne, dopasowane do indywidualnych oczekiwań i zainteresowań.
  • Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
    Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie istnieje od 1991 roku i mieści się w zabytkowym budynku o charakterze podmiejskiego dworku, który został wzniesiony około 1737 roku. Jeśli wierzyć opowieściom nie tylko „starych” ludzi, posiada swojego ducha – mężczyznę w czarnym, skórzanym płaszczu, który nocami przechadza się po skrzypiących schodach, prowadzących na piętro!

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Syn Wiedźmy - recenzja

on 25 kwiecień 2020
Syn Wiedźmy - recenzja

Ned jest milczącym chłopcem, odrzuconym przez mieszkańców wioski, w której mieszka wraz ze swoim ojcem...

Eri czarodziejka - recenz...

on 16 styczeń 2020
Eri czarodziejka - recenzja

Eri jest młodą uczennicą szeptuchy Maruszy, która kształci dziewczynkę na czarodziejkę i znachorkę, która będzie...

Małe Licho i Anioł z Kami...

on 09 styczeń 2020
Małe Licho i Anioł z Kamienia - recenzja

Bożka wreszcie dopadła zwyczajność. "Wreszcie" jest tutaj określeniem jak najbardziej prawidłowym. Pół chłopiec-pół widmo mieszkający...

Zabić drozda - powieść gr...

on 28 luty 2020
Zabić drozda - powieść graficzna - recenzja

"Zabić drozda" to książka niezwykle potrzebna, zdecydowanie ponadczasowa, opowiadająca o problemie nietolerancji i rasizmu. Wydana...

« »
© 2020 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.