Pomysł na wycieczkę z dziećmi

wtorek, 13 luty 2018 13:20

Wycieczka do Olsztyna - śladem Kopernika

Oceń ten artykuł
(6 głosów)
Olsztyn nocą Olsztyn nocą
Miasto, które niemal od swoich początków pełniło jedną z najważniejszych funkcji w regionie. Miejsce, które warto odwiedzić planując jakąkolwiek podróż do Krainy Tysiąca Jezior. Miasto, w którym trwały ślad pozostawił jeden z najsłynniejszych Polaków: Mikołaj Kopernik.

Olsztyn to największe miasto regionu, sięgające swoją historią do XIV wieku. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z roku 1334, kiedy to Henryk von Luter założył w zakolu rzeki Łyny drewniano-ziemną strażnicę, nadając jej nazwę Allenstein (Gród nad Łyną lub Kamień nad Łyną). Stąd prowadzi już prosta ścieżka do obecnej nazwy miasta. Położenie na spornych ziemiach, o które walczył Zakon Krzyżacki z Królestwem Polskim wpłynęło na charakter i wygląd tego Olsztyna. Przez kolejne wieki miasto było pustoszone przez wojny i epidemie, które przeplatały się z rozwojem i złotymi latami, w których rozwijało się korzystając z dogodnej lokalizacji na szlaku Królewiec–Warszawa. Warto też zaznaczyć, że miasto pozostawało w rękach niemieckich od czasów I rozbioru Polski w 1772 roku, aż do końca II wojny światowej. O ile okres wojny był dla Olsztyna łaskawy, to wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej niestety już nie. Po kilku dniach stacjonowania czerwonoarmiści podpalili miasto w skutek czego spłonęła połowa miasta wraz ze Starym Miastem. Wiele z budowli zostało odbudowanych i dzisiejszy Olsztyn to piękne miasto łączące w sobie starą historyczną zabudowę, w którą wplecione zostały nowoczesne budynki handlowo-usługowe oraz domy mieszkalne. 

Dziś Olsztyn jest też ważnym ośrodkiem turystycznym w regionie, głównie ze względu na swoje położenie wśród jezior i lasów, ale również dzięki licznym zabytkom i innym atrakcjom turystycznym. Zabytki Olsztyna znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, Szlaku Zamków Gotyckich, Szlaku Kopernikowskim, Szlaku Św. Jakuba. 

Mieści się tutaj kilka miejsc, które warto przewidzieć w planie rodzinnej wycieczki z dziećmi czy wycieczki szkolnej.

Zamek Kapituły Warmińskiej, siedziba Muzeum Warmii i Mazur. Ta wspaniała budowla położona w centrum miasta mieści w sobie jedną z najcenniejszych pamiątek po Mikołaju Koperniku, który zarządzał tym miejscem w latach 1516-1521. Jest to własnoręcznie przez niego wykonana doświadczalna tablica astronomiczna, dzięki której nasz słynny stronom śledził wędrówkę słońca po niebie. Oprócz tej pamiątki możemy tutaj oglądać interesujące wystawy czasowe i stałe, na które składają się bogate zbiory rzeźby gotyckiej, malarstwa religijnego Warmii, portretu holenderskiego, wyrobów konwisarskich i ludwisarskich oraz grafiki współczesnej.  Muzeum oferuje też szereg lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży, z których można skorzystać zamawiając je z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Czas zwiedzania zamku to 1 do 2 godzin.

Stare Miasto. Tak jak wspominaliśmy wcześniej Stare Miasto w Olsztynie uległo obecności Armii Czerwonej. W późniejszych latach zostało na szczęście odbudowane i cieszy turystów wąskimi uliczkami, zacisznymi restauracjami oraz sklepikami z pamiątkami. Wejścia na Stare Miasto broni Wysoka Brama, zwana też inaczej Bramą Górną. Jest jedyną bramą pozostałą z trzech, które znajdowały się w murach obronnych otaczających miasto. W okresie wiosenno-letnim warto też pospacerować po pięknym Parku Zamkowym znajdującym się u podnóża Zamku. Warto również zajrzeć do górującej nad starą zabudową Bazyliki konkatedralnej św. Jakuba, która mimo zniszczeń po wielu wojnach zachowała wspaniałą i budzącą podziw architekturę.

Olsztyński Teatr Lalek. Przed odwiedzeniem Olsztyna warto zapoznać się z repertuarem tego Teatru. Przedstawienia prezentowane na jego deskach zasługują z pewnością na uwagę ze względu nie tylko na doskonałą grę aktorów, ale też wspaniałą scenografię. Godzinny spektakl z pewnością wciągnie małych i dużych podróżników. 

 

Planetarium Olsztyńskie. Trudno wyobrazić sobie lepszą lokalizację tego typu obiektu jak Olsztyn. W końcu jego związki z gwiazdami są niezaprzeczalne. W Planetarium możemy obejrzeć wystawy stałe wystawy, gdzie zobaczyć możemy obrazy kosmicznych obiektów oraz miniatury instrumentów z czasów Mikołaja Kopernika. Planetarium organizuje też i gości częste wystawy czasowe również warte obejrzenia. Jednak największą atrakcją Planetarium jest sala projekcyjna wyposażona jest w nowoczesny, cyfrowy system projekcyjny. Możemy tutaj obejrzeć wyświetlane na kopule filmy opowiadające o tym czym są gwiazdy i wszelkie zjawiska, które widzimy na niebie. Krótkie, godzinne projekcje robią niesamowite wrażenie nie tylko na dzieciach. 

W tym samym budynku spotkamy się również ze sztuką w Galerii Sztuki BWA.  Oprócz bieżących wystaw, Galeria prowadzi prężne działania edukacyjne organizując szereg zajęć dla dzieci i młodzieży. Zajęcia te pomagają uczniom odkrywać świat barw, geometrii w sztuce, mody w sztuce współczesnej czy nawet zasad kompozycji komiksu. To świetna opcja na rozbudzenie naturalnej artystycznej ekspresji i nauki odczytywania sztuki. 

Powracając do klimatu gwiazd warto zaplanować sobie wieczorne wyjście do Obserwatorium Astronomicznego na Pokazy Nocnego Nieba. Przez teleskop zobaczymy kratery na Księżycu, Jowisza i jego największe księżyce, Saturna z pierścieniami, fazy Wenus, gwiazdy podwójne, gromady gwiazd, mgławice i dalekie galaktyki. Widoki zapierające dech w piersiach. Potrzebna jest do tego jednak dobra pogoda i bezchmurne niebo. 

Warto również poświęcić kilkadziesiąt minut na Muzeum Techniki i Rozwoju Regionu zlokalizowane w starym tartaku. Tutaj można posłuchać starego gramofonu, poprzeglądać slajdy, ułożyć puzzle czy zgłębić tajemnicę działania silnika. Niezwykłe jest to, że eksponatów można dotykać. 

Jeśli zostaje Wam w planie wycieczki jeszcze czas, to można się wybrać do Muzeum Przyrody. To jeden z oddziałów Muzeum Warmii i Mazur, w którego zasobach zgromadzono dotąd ok. 18900 eksponatów. W większości są to zbiory zoologiczne, botaniczne i geologiczne. Przed wycieczką do tego miejsca warto jednak przez chwilę zastanowić się, czy widok niezbyt żywych wypchanych zwierząt nie będzie zbyt porażający dla małych turystów. ZOO w Olsztynie niestety nie odnajdziemy, ale możemy go poszukać podczas wypraw do innych miast. 

Odwiedzenie tych wszystkich miejsc wypełni Wam z pewnością cały dzień. Gdyby brakowało Wam jednak pomysłów na zapełnienie wycieczki, można zorganizować dzieciom przerwę zabierając je na tor kartingowy, do Parku Trampolin i dwa parki linowe. Opcji jest naprawdę wiele.

Jeśli pragniecie zostać na dłużej w tym mieście, rekomendujemy zatrzymać się w Przystanku Zatoka położonym nad Jeziorem Wuplińskim. To świetna opcja na nocleg dla rodziny, jak i dla całej szkolnej wycieczki i tylko 15 minut od centrum Olsztyna. Byliśmy, sprawdziliśmy i rekomendujemy!

Orientujcie się na Olsztyn!

 

Reklama

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 22 styczeń 2019 09:05

Artykuły powiązane

  • Muzeum Michała Kajki w Ogródku Muzeum Michała Kajki w Ogródku
    W Muzeum odkrywamy nieznane fakty i historie na temat naszego regionu. Podczas zwiedzania opowiadamy o Michale Kajce – jego twórczości, działalności społecznej i codziennym życiu. Wprowadzamy w świat mazurskiej poezji, przesiąkniętej pięknem krajobrazów, wyjątkowością przyrody, religijnością społeczności lokalnej. Zapraszamy dzieci i młodzież, studentów, rodziny z dziećmi, seniorów. Oferujemy dedykowane propozycje tematyczne, dopasowane do indywidualnych oczekiwań i zainteresowań.
  • Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
    Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie istnieje od 1991 roku i mieści się w zabytkowym budynku o charakterze podmiejskiego dworku, który został wzniesiony około 1737 roku. Jeśli wierzyć opowieściom nie tylko „starych” ludzi, posiada swojego ducha – mężczyznę w czarnym, skórzanym płaszczu, który nocami przechadza się po skrzypiących schodach, prowadzących na piętro!

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Dziewczynka z Atramentu i...

Dziewczynka z Atramentu i Gwiazd. Recenzja

Trzynastoletnia Isabella, córka kartografa Ta, mieszka na Wyspie Moya. Uwielbia słuchać opowieści Ta o dalekich...

Szczypta Magii. Recenzja

on 10 lipiec 2020
Szczypta Magii. Recenzja

Wyspa Wronoskał to mało przyjazne i atrakcyjne do życia miejsce. Sama nazwa jest już przytłaczająca....

Wojownicy i Czarodzieje....

Wojownicy i Czarodzieje. Jak upolować wiedźmę

Dawno temu na Wyspach Brytyjskich żyły dwa plemiona, które darzyły się głęboko pielęgnowaną pogardą i...

Złodziejaszki. Recenzja

on 10 czerwiec 2020
Złodziejaszki. Recenzja

Porwanie młodych czytelników do Nowego Jorku lat dwudziestych XX wieku, czasu prohibicji, gangsterów i przedmurza...

« »
© 2021 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.