piątek, 18 sierpień 2017 14:10

1 dzień w Krakowie. Klasyka gatunku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Wieża Mariacka w Krakowie Wieża Mariacka w Krakowie
Pomysł nr 1 na jednodniową wycieczkę szkolną do Krakowa Kraków w jeden dzień, to pomysł zgoła absurdalny. Nie ma chyba innego miejsca w Polsce tak "naszpikowanego" interesującymi zabytkami, w których trzeba być i trzeba je zobaczyć.

Niemniej jednak czasem się nie da i trzeba się ograniczyć do jednego dnia. Prezentowana wizja wycieczki skupia miejsca najistotniejsze, które powinien zobaczyć i zapamiętać z Krakowa każdy, kto jest tutaj pierwszy raz i miejsca kluczowe chce w pamięci zatrzymać. A więc... Wstajemy skoro świt w lokalizacji X i robimy wszystko, aby zjawić się w dawnej stolicy Polski o godzinie 9:00 rano...

9:00 - Serce i Centrum: Rynek Starego Miasta. 

Rynek Starego Miasta w Krakowie jest sam w sobie wspaniałą perełką do zwiedzania. Po podróży nadaje się też do rozprostowania nóg i chwili czasu na ochłonięcie po podróży. Po obejściu terenu placu zejdziemy w głębiny...

9:30 - 11:00 - Rynek Podziemny w Krakowie

Podziemna ekspozycja przedstawia zarówno historię Krakowa, jak i związku tego miasta z Hanzą oraz ośrodkami handlowymi i kulturalnymi średniowiecznej Europy. Prezentowane zabytki (monety z XIV w., ceramika, ozdoby, średniowieczne narzędzia, 600-letnie przybory higieniczne) potwierdzają wielusetletnią tradycję wymiany handlowej prowadzonej na krakowskim Rynku, a zachowane fragmenty brukowanych dróg świadczą o średniowiecznych technologiach budowy dróg. Proces nieustannego podnoszenia się poziomu rynku wraz z rozwojem cywilizacji przez kilkaset lat prezentują natomiast tzw. świadki archeologiczne - zachowane profile ziemne. Życie codzienne Krakowa dokumentują zgromadzone przedmioty: gliniane figurki, skórzane buty, kości do gry, pochodzące ze Wschodu paciorki i medaliony, a także groty tatarskich strzał. 

Po blisko dwóch godzinach wrażeń możemy poświęcić dłuższą chwilę na to po na powierzchni czyli:

11:05 - 11:45 - Sukiennice w Krakowie

Ten niezwykły, niezmiernie charakterystyczny budynek położony centralnie na krakowskim rynku, to - podobnie jak przed wiekami - miejsce handlu. Spotykamy go codziennie... Na banknotach 50 złotowych. Dziesiątki stoisk z pamiątkami, bursztynami, rzeźbami skutecznie zaklinają wycieczkowiczów na dość długi czas. Niemniej jednak być w Krakowie i nie przejrzeć asortymentu straganów to jak nie zajrzeć do... Kościoła Mariackiego.

11:50 - 12:30 - Kościół Mariacki w Krakowie

Kościół Mariacki to niewątpliwie jeden z największych i najważniejszych, kościołów Krakowa, od 1962 roku posiadający tytuł bazyliki mniejszej. Należy do najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski. Co akurat nie dziwi, bo Kraków jest naszpikowany tej klasy zabytkami. Jest kościołem gotyckim, wybudowanym w XIV i XV wieku. Położony jest przy północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego, na Placu Mariackim. Najistotniejsze elementy Kościoła, to dwie wieże, z których większa zwana Hajnalicą, jest słynna przede wszystkim z tego, że to z niej codziennie odgrywany jest hejnał Mariacki - niezapomniany symbol Krakowa, a także ogromny (13x13 metrów) i sprawiający niesamowite wrażenie Ołtarz Wita-Stwosza.  

12:35 - 13:30 - posiłek i przerwa

Wypełnieni wrażeniami musimy teraz wypełnić pustkę w żołądkach. Oprócz drogich restauracji w granicach Starego Miasta znajdzie się kilka punktów, w których można zjeść smaczny, obfity i niezbyt kosztowny posiłek. Warto jednak uprzednio zarezerwować stoliki i wybrać menu, żeby kucharze podołali nagłemu wyzwaniu.

13:35- 16:00 - szturm na Wawel

Nie wiem, gdzie zjecie posiłek, ale warto nieco się przewietrzyć i spokojnym krokiem oglądając piękno kamienic i bogactwo turystycznego życia Krakowa skierować się do najważniejszego punktu programu: Zamku Królewskiego na Wawelu. Zamek Królewski jest sam w sobie kopalnią zabytków. Tak naprawdę warto zwiedzić każdą ze stałych ekspozycji: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Wawel Zaginiony czy Sztuka Wschodu. Ponadto sezonowo można wejść do smoczej groty, na Basztę Sandomierską i skorzystać z trasy plenerowej: Budowle i ogrody Wawelu. Dodatkowo koniecznie należy wejść do Katedry Wawelskiej, która sama w sobie jest perełką sztuki architektonicznej, nie mówiąc o tym, że jest miejscem spoczynku wielu władców Polski. 

16:00 - 17:00 - Barbakan i Mury obronne Krakowa

Na ochłonięcie po zwiedzaniu "średniowiecznego centrum zarządzania Polską" polecam kolejny spacer krakowskimi Plantami do murów obronnych i Barbakanu. Jeśli będziecie mieli szczęście traficie na jeden z z organizowanych tam eventów, takich jak pokazy tańców dworskich lub turnieje rycerskie. Informacje o wydarzeniach warto sprawdzić na stronach internetowych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz w naszym kalendarium wydarzeń. 

17:00 - powrót do domu.

Szczęśliwej podróży! :)

 

 

Reklama

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 11:25

Artykuły powiązane

  • Żydowskie Muzeum Galicja Żydowskie Muzeum Galicja
    Żydowskie Muzeum Galicja powstało, by upamiętnić ofiary Holokaustu oraz ukazać historię i kulturę Żydów z nowej perspektywy. Muzeum znajduje się na krakowskim Kazimierzu, w sercu dawnej żydowskiej dzielnicy miasta. Jesteśmy instytucją pożytku publicznego. Naszym celem jest rewizja tradycyjnych stereotypów dotyczących żydowskiej przeszłości w Polsce oraz pomoc zarówno Polakom, jak i Żydom w zrozumieniu własnej historii.
  • Kopalnia Soli Bochnia Kopalnia Soli Bochnia
    Odwiedzając Małopolskę, nie sposób nie zawitać do Kopalni Soli Bochnia, najstarszej kopalni soli kamiennej w Polsce a zarazem najstarszego w Europie zakładu przemysłowego działającego nieprzerwanie od 1248r. 
Więcej w tej kategorii: Łódź w pigule »

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Małe Licho i tajemnica Ni...

on 24 luty 2019
Małe Licho i tajemnica Niebożątka - recenzja

W pewnym bliżej nieokreślonym miejscu, przy ulicy którą na pewno każdy z Was kiedyś szedł,...

Serce na sznurku - recenz...

on 04 styczeń 2019
Serce na sznurku - recenzja

Książka "Serce na sznurku" Małgorzaty Domagalik, to historia dwójki bohaterów, niedźwiedzia polarnego Ksawerego oraz małej...

Summoner: Bitwa - Recenzj...

on 30 sierpień 2018
Summoner: Bitwa - Recenzja

Dzisiaj mamy prawie wszystko: smartfony, tablety, komputery, telewizję, X-boxy itd. Niestety nie mamy najważniejszego: magii...

Buntowniczka z pustyni. R...

on 24 luty 2018
Buntowniczka z pustyni. Recenzja

Amani, sierota mieszkająca z wujem, ciotką, kuzynami i kuzynkami od lat chce uciec z zabitej...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation