wtorek, 17 październik 2017 13:01

Łódź w pigule

Oceń ten artykuł
(7 głosów)
Pomysł na wycieczkę do Łodzi Pomysł na wycieczkę do Łodzi
Wycieczka jednodniowa do Łodzi Jeszcze kilkanaście lat temu Łódź była kojarzona z zapuszczonym, niszczejącym miastem, w którym straszyły opuszczone fabryki. Od tego czasu jej oblicze bardzo się zmieniło i to co było jej wadą stało się teraz atutem. To zdecydowanie miejsce warte odwiedzin.

Także dla uczniów w każdym wieku. Propozycja wycieczki szkolnej na 1 dzień:

Ulica Piotrkowska jako start.
Łódź jako miasto nowe, o krótkiej stosunkowo historii nie posiada rynku jako takiego, pozostałości po starym średniowiecznym mieście otoczonym resztkami murów obronnych. Na swój sposób kosmopolityczne miasto, które tworzyło wiele różnych nacji w czasach, gdy Polska była pod zaborami, skupione jest wokół jednej, niezwykle malowniczej ulicy: ulicy Piotrkowskiej. To wokół niej ciągle toczy się życie kulturalne miasta. Pełno tutaj restauracji, kawiarni, sklepów, ale też niezwykłych budynków z historią. Można do nich z powodzeniem zaliczyć Dawny Dom Bankowy, Pałac Maksymiliana Goldfedera, Pałac Juliusza Heinzla czy Dworek Ludwika Geyera. Obok sztampowych miejsc takich jak ławeczka Tuwima, warto nieco zboczyć z kursu i wejść w jedną z setek bram by zobaczyć co ukrywa się za pięknymi fasadami. W wąskich podwórkach można jeszcze odnaleźć ducha dawnych czasów.

Muzeum Kanału "Dętka"
Od kilku lat Łódź daje możliwość zajrzeć do swojego wnętrza. Dętka to zbiornik na wodę znajdujący się pod Placem Wolności. Został wybudowany w 1926 roku w celu okresowego oczyszczania kanałów w centrum miasta. We wnętrzu zbiornika otwarta jest wystawa przedmiotów, dokumentów i archiwalnych zdjęć, związanych z powstawaniem łódzkiej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Uwaga: Muzeum nie funkcjonuje w miesiącach zimowych, od listopada do kwietnia.

Pałac Poznańskiego 
To miejsce, które zaprowadzi Was do czasów pięknie zobrazowanych w "Ziemi obiecanej" Wajdy. Niesamowity przepych i bogactwo fabrykantów XIX-wiecznej Łodzi, w postaci pałacu Izraela Poznańskiego daje wyobrażenie o potędze ówczesnych właścicieli fabryk. "Korpus główny budynku ma monumentalny neobarokowy charakter z bogatą dekoracją i alegorycznymi rzeźbami gloryfikującymi przemysł i podkreślającymi rolę fabrykanta w przemysłowym mieście." - ten jednozdaniowy opis zaczerpnięty ze strony Muzeum Historii Łodzi oddaje charakter budynku. Żeby zrozumieć Łódź trzeba poczuć ogromne podziały społeczne między fabrykantami, a robotnikami. Obok Pałacu Poznańskiego mieści się słynna łódzka Manufaktura, czyli centrum handlowo-kulturalne Łodzi. Warto na krótko tam zerknąć, aby zobaczyć przykład świetnej adaptacji zrujnowanej niegdyś fabryki do obecnej rzeczywistości.

 

Na obrzeżach Piotrkowskiej
Z Pałacu Poznańskiego proponuję dość długim spacerem ulicami Wschodnią i Sienkiewicza udać się do Muzeum Kinematografii. Po drodze można z powodzeniem zaplanować przerwę na posiłek. Dlaczego tędy? Ponieważ podróż tymi ulicami pozbawionymi przepychu Piotrkowskiej, pozwoli Wam poznać Łódź od niezbyt pięknej robotniczej strony. Wąskie i szare budynki sklecone często bez ładu i składu oddają ducha tego fabrycznego miasta. Jednak co jakiś czas można trafić na dziwne architektoniczne perełki, które urozmaicą tę dziwną dość podróż.

Muzeum Kinematografii
Łódź ma nie tylko oblicze fabryczne, ale też inne, zaskakujące: to w sumie stolica polskiej kinematografii. Oprócz słynnej Szkoły Filmowej, z której wywodzą się chociażby Andrzej Wajda, czy Roman Polański, mamy tutaj też studio Se-Ma-For czy Muzeum Kinematografii mieszczące się w Pałacu Karola Scheiblera, notabene kolejnego z wielkich właścicieli łódzkich fabryk XIX wieku. Muzeum Kinematografii w Łodzi jest jedynym w Polsce muzeum, chroniącym zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej. Warto stanąć oko w oko z Misiem Uszatkiem, albo skorzystać z bogatej oferty lekcji muzealnych. 

Park Źródliska
Muzeum Kinematografii otacza Park Źródliska, niezwykłej urody miejsce będące w doskonałym kontraście do szarości Łodzi. W grudniu 2007 roku, w konkursie organizowanym przez firmę ogrodniczą Briggs&Stratton, Źródliska zostały ogłoszone najpiękniejszym parkiem w Polsce i piątym pod względem urody w Europie. Warto tutaj odpocząć i zakończyć tę krótką jednodniową wyprawę do Łodzi. 

I pomyśleć nad następną, bo wiele jest tutaj do zobaczenia...

Zdjęcia:

photo credit: maltman23 Łódź, Sep-2017 via photopin (license) photo credit: Magdalena Roeseler Manufaktura via photopin (license) photo credit: PolandMFA Light Move Festiwal via photopin (license) photo credit: unefunge Witness via photopin (license) photo credit: Jan Kraus Piotrkowska Street via photopin (license) photo credit: Łódź Rysowana Światłem Sala jadalna w Muzeum Historii Miasta Łodzi via photopin (license)

 

Reklama

Ostatnio zmieniany wtorek, 22 styczeń 2019 11:38

Artykuły powiązane

  • Kopalnia Soli „Wieliczka”. Najlepsze pomysły na wycieczki z dziećmi. Kopalnia Soli „Wieliczka”. Najlepsze pomysły na wycieczki z dziećmi.
    Poznaj je i zaplanuj niezapomniany czas z rodziną! Dokąd się wybrać na rodzinną wycieczkę? W jaki sposób zaplanować wolny czas, aby dzieci się nie nudziły? W tym artykule podpowiemy Ci jak połączyć przyjemne z pożytecznym, aktywnie spędzić czas i poznać jeden z najcenniejszych polskich zabytków.
  • Kopalnia Soli „Wieliczka” Udane wycieczki szkolne. Poznaj ich tajemnice! Kopalnia Soli „Wieliczka”  Udane wycieczki szkolne. Poznaj ich tajemnice!
    Dokąd zabrać uczniów na jednodniową lub dwudniową wycieczkę szkolną? Jak ją zaplanować aby połączyć przyjemne z pożytecznym i zrealizować cele edukacyjne? Jeśli pracujesz jako nauczyciel lub wychowawca to z pewnością zadajesz sobie te pytania. Idealnym miejscem na taki wyjazd jest Kopalnia Soli w Wieliczce.
Więcej w tej kategorii: Poznań za (nie)jeden uśmiech »

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Jak zostać czarownicą w t...

on 22 sierpień 2019
Jak zostać czarownicą w tydzień? - recenzja

Eliza Kiszonka mieszka w małym, szarym miasteczku w małym mieszkanku nad małym sklepikiem prowadzonym przez...

Kaczątko zwane Guzikiem -...

on 22 sierpień 2019
Kaczątko zwane Guzikiem - recenzja

Kolejna odsłona przygód Jasmine Green z Dębowej Farmy. Mama Jasmine jest weterynarzem, a ojciec zajmuje...

Psierociniec. Kocia lista...

on 22 sierpień 2019
Psierociniec. Kocia lista życzeń - recenzja

Remik, pies poeta, którego wiersze zmieniają rzeczywistość, zostaje porwany! Autorami spisku są przebiegłe i samolubne...

Strzeżcie się, smoki! - r...

on 20 sierpień 2019
Strzeżcie się, smoki! - recenzja

Claudette, nieustraszona pogromczyni olbrzymów i smoków, nie boi się żadnego niebezpieczeństwa, jest na bakier z...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation