wtorek, 13 luty 2018 13:20

Wycieczka do Olsztyna - śladem Kopernika

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Olsztyn nocą Olsztyn nocą
Miasto, które niemal od swoich początków pełniło jedną z najważniejszych funkcji w regionie. Miejsce, które warto odwiedzić planując jakąkolwiek podróż do Krainy Tysiąca Jezior. Miasto, w którym trwały ślad pozostawił jeden z najsłynniejszych Polaków: Mikołaj Kopernik.

Olsztyn to największe miasto regionu, sięgające swoją historią do XIV wieku. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z roku 1334, kiedy to Henryk von Luter założył w zakolu rzeki Łyny drewniano-ziemną strażnicę, nadając jej nazwę Allenstein (Gród nad Łyną lub Kamień nad Łyną). Stąd prowadzi już prosta ścieżka do obecnej nazwy miasta. Położenie na spornych ziemiach, o które walczył Zakon Krzyżacki z Królestwem Polskim wpłynęło na charakter i wygląd tego Olsztyna. Przez kolejne wieki miasto było pustoszone przez wojny i epidemie, które przeplatały się z rozwojem i złotymi latami, w których rozwijało się korzystając z dogodnej lokalizacji na szlaku Królewiec–Warszawa. Warto też zaznaczyć, że miasto pozostawało w rękach niemieckich od czasów I rozbioru Polski w 1772 roku, aż do końca II wojny światowej. O ile okres wojny był dla Olsztyna łaskawy, to wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej niestety już nie. Po kilku dniach stacjonowania czerwonoarmiści podpalili miasto w skutek czego spłonęła połowa miasta wraz ze Starym Miastem. Wiele z budowli zostało odbudowanych i dzisiejszy Olsztyn to piękne miasto łączące w sobie starą historyczną zabudowę, w którą wplecione zostały nowoczesne budynki handlowo-usługowe oraz domy mieszkalne. 

Dziś Olsztyn jest też ważnym ośrodkiem turystycznym w regionie, głównie ze względu na swoje położenie wśród jezior i lasów, ale również dzięki licznym zabytkom i innym atrakcjom turystycznym. Zabytki Olsztyna znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, Szlaku Zamków Gotyckich, Szlaku Kopernikowskim, Szlaku Św. Jakuba. 

Mieści się tutaj kilka miejsc, które warto przewidzieć w planie rodzinnej wycieczki z dziećmi czy wycieczki szkolnej.

Zamek Kapituły Warmińskiej, siedziba Muzeum Warmii i Mazur. Ta wspaniała budowla położona w centrum miasta mieści w sobie jedną z najcenniejszych pamiątek po Mikołaju Koperniku, który zarządzał tym miejscem w latach 1516-1521. Jest to własnoręcznie przez niego wykonana doświadczalna tablica astronomiczna, dzięki której nasz słynny stronom śledził wędrówkę słońca po niebie. Oprócz tej pamiątki możemy tutaj oglądać interesujące wystawy czasowe i stałe, na które składają się bogate zbiory rzeźby gotyckiej, malarstwa religijnego Warmii, portretu holenderskiego, wyrobów konwisarskich i ludwisarskich oraz grafiki współczesnej.  Muzeum oferuje też szereg lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży, z których można skorzystać zamawiając je z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Czas zwiedzania zamku to 1 do 2 godzin.

Stare Miasto. Tak jak wspominaliśmy wcześniej Stare Miasto w Olsztynie uległo obecności Armii Czerwonej. W późniejszych latach zostało na szczęście odbudowane i cieszy turystów wąskimi uliczkami, zacisznymi restauracjami oraz sklepikami z pamiątkami. Wejścia na Stare Miasto broni Wysoka Brama, zwana też inaczej Bramą Górną. Jest jedyną bramą pozostałą z trzech, które znajdowały się w murach obronnych otaczających miasto. W okresie wiosenno-letnim warto też pospacerować po pięknym Parku Zamkowym znajdującym się u podnóża Zamku. Warto również zajrzeć do górującej nad starą zabudową Bazyliki konkatedralnej św. Jakuba, która mimo zniszczeń po wielu wojnach zachowała wspaniałą i budzącą podziw architekturę.

Olsztyński Teatr Lalek. Przed odwiedzeniem Olsztyna warto zapoznać się z repertuarem tego Teatru. Przedstawienia prezentowane na jego deskach zasługują z pewnością na uwagę ze względu nie tylko na doskonałą grę aktorów, ale też wspaniałą scenografię. Godzinny spektakl z pewnością wciągnie małych i dużych podróżników. 

 

Planetarium Olsztyńskie. Trudno wyobrazić sobie lepszą lokalizację tego typu obiektu jak Olsztyn. W końcu jego związki z gwiazdami są niezaprzeczalne. W Planetarium możemy obejrzeć wystawy stałe wystawy, gdzie zobaczyć możemy obrazy kosmicznych obiektów oraz miniatury instrumentów z czasów Mikołaja Kopernika. Planetarium organizuje też i gości częste wystawy czasowe również warte obejrzenia. Jednak największą atrakcją Planetarium jest sala projekcyjna wyposażona jest w nowoczesny, cyfrowy system projekcyjny. Możemy tutaj obejrzeć wyświetlane na kopule filmy opowiadające o tym czym są gwiazdy i wszelkie zjawiska, które widzimy na niebie. Krótkie, godzinne projekcje robią niesamowite wrażenie nie tylko na dzieciach. 

W tym samym budynku spotkamy się również ze sztuką w Galerii Sztuki BWA.  Oprócz bieżących wystaw, Galeria prowadzi prężne działania edukacyjne organizując szereg zajęć dla dzieci i młodzieży. Zajęcia te pomagają uczniom odkrywać świat barw, geometrii w sztuce, mody w sztuce współczesnej czy nawet zasad kompozycji komiksu. To świetna opcja na rozbudzenie naturalnej artystycznej ekspresji i nauki odczytywania sztuki. 

Powracając do klimatu gwiazd warto zaplanować sobie wieczorne wyjście do Obserwatorium Astronomicznego na Pokazy Nocnego Nieba. Przez teleskop zobaczymy kratery na Księżycu, Jowisza i jego największe księżyce, Saturna z pierścieniami, fazy Wenus, gwiazdy podwójne, gromady gwiazd, mgławice i dalekie galaktyki. Widoki zapierające dech w piersiach. Potrzebna jest do tego jednak dobra pogoda i bezchmurne niebo. 

Warto również poświęcić kilkadziesiąt minut na Muzeum Techniki i Rozwoju Regionu zlokalizowane w starym tartaku. Tutaj można posłuchać starego gramofonu, poprzeglądać slajdy, ułożyć puzzle czy zgłębić tajemnicę działania silnika. Niezwykłe jest to, że eksponatów można dotykać. 

Jeśli zostaje Wam w planie wycieczki jeszcze czas, to można się wybrać do Muzeum Przyrody. To jeden z oddziałów Muzeum Warmii i Mazur, w którego zasobach zgromadzono dotąd ok. 18900 eksponatów. W większości są to zbiory zoologiczne, botaniczne i geologiczne. Przed wycieczką do tego miejsca warto jednak przez chwilę zastanowić się, czy widok niezbyt żywych wypchanych zwierząt nie będzie zbyt porażający dla małych turystów. ZOO w Olsztynie niestety nie odnajdziemy, ale możemy go poszukać podczas wypraw do innych miast. 

Odwiedzenie tych wszystkich miejsc wypełni Wam z pewnością cały dzień. Gdyby brakowało Wam jednak pomysłów na zapełnienie wycieczki, można zorganizować dzieciom przerwę zabierając je na tor kartingowy, do Parku Trampolin i dwa parki linowe. Opcji jest naprawdę wiele.

Jeśli pragniecie zostać na dłużej w tym mieście, rekomendujemy zatrzymać się w Przystanku Zatoka położonym nad Jeziorem Wuplińskim. To świetna opcja na nocleg dla rodziny, jak i dla całej szkolnej wycieczki i tylko 15 minut od centrum Olsztyna. Byliśmy, sprawdziliśmy i rekomendujemy!

Orientujcie się na Olsztyn!

 

Reklama

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 22 styczeń 2019 09:05

Artykuły powiązane

  • Kopalnia Soli „Wieliczka” Udane wycieczki szkolne. Poznaj ich tajemnice! Kopalnia Soli „Wieliczka”  Udane wycieczki szkolne. Poznaj ich tajemnice!
    Dokąd zabrać uczniów na jednodniową lub dwudniową wycieczkę szkolną? Jak ją zaplanować aby połączyć przyjemne z pożytecznym i zrealizować cele edukacyjne? Jeśli pracujesz jako nauczyciel lub wychowawca to z pewnością zadajesz sobie te pytania. Idealnym miejscem na taki wyjazd jest Kopalnia Soli w Wieliczce.
  • Wycieczka z dziećmi do Krakowa, czyli odkrywamy miasto Kraka Wycieczka z dziećmi do Krakowa, czyli odkrywamy miasto Kraka
    Kraków jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem w Polsce i ta informacja raczej nikogo nie zaskoczy. Przepiękne Stare Miasto, Zamek na Wawelu, Kazimierz i dziesiątki muzeów przyciągają turystów z całego świata. Tłumy turystów przewijają się głównie w okresie letnim, dlatego warto jest rozważyć przyjazd wczesną wiosną lub na początku jesieni, kiedy łatwiej będzie się tutaj poruszać, znaleźć nocleg i miejsce przy stoliku, czy nawet dostać się w wiele miejsc, do których bez wcześniejszej rezerwacji wejść nie wejdziemy.

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

104-piętrowy domek na drz...

on 13 lipiec 2019
104-piętrowy domek na drzewie - recenzja

Kompletnie zwariowana, nieobliczalna, absurdalna i zabawna książka. Słowem: idealne dzieło dla miłośników książek w stylu...

100 głupich porównań dla...

on 11 lipiec 2019
100 głupich porównań dla bystrzaków - recenzja

"Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi". Porównania też wcale nie muszą być głupie...

O Lence, Antku i planowan...

on 12 czerwiec 2019
O Lence, Antku i planowaniu - recenzja

Dwójka przyjaciół Lenka i Antek to para rezolutnych dzieciaków, które mają swoje marzenia, niektóre naprawdę...

Świnka Zwana Truflą - rec...

Świnka Zwana Truflą - recenzja

Jasmine jest córką Pani Weterynarz. Jej rodzina mieszka na niewielkiej farmie, w której rodzice opiekują...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation