czwartek, 06 październik 2016 14:31

Muzeum Śląskie w Katowicach

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Muzeum Śląskie w Katowicach Muzeum Śląskie w Katowicach
Zapraszamy wycieczki szkolne do Katowic, gdzie mieści się wspaniałe Muzeum ze zbiorami liczącymi ponad 118 tysięcy eksponatów.

MISJA MUZEUM ŚLĄSKIEGO 

Zobowiązane dziedzictwem regionu, dynamiką jego dziejów, wielokulturowością i wiodącą rolą przemysłu, przy jednoczesnym uznaniu jego dorobku intelektualnego i artystycznego, Muzeum Śląskie podejmuje się misji kreowania przestrzeni dla dialogu z przeszłością i dokonaniami współczesności w celu głębszego poznawania Śląska, Polski i Europy. 

ZACHWYCI WAS DZIEDZICTWO ŚLĄSKA 

Inspiruje nas dziedzictwo Śląska: jego intelektualny i artystyczny dorobek oraz bogata tradycja wielokulturowości. Usytuowanie muzeum na terenie związanym niegdyś z górnictwem przypomina nam także o znaczącej w regionie roli przemysłu. Byłą kopalnię węgla zamieniliśmy w unikatową kopalnię kultury, udostępniając bogate i różnorodne kolekcje na głębokości 14 metrów pod powierzchnią terenu. W głębi ziemi otwarliśmy Galerię sztuki polskiej 1800-1945, Galerię sztuki polskiej po 1945, Galerię śląskiej sztuki sakralnej oraz Galerię plastyki nieprofesjonalnej. Ogromne emocje i zainteresowanie wzbudza niezwykle ciekawa wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów". Wyjątkową w skali kraju kolekcję scenografii teatralnej i filmowej prezentuje Centrum Scenografii Polskiej na wystawie „Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości". 

NIE TYLKO WYSTAWY 

Pod ziemią ulokowaliśmy także sale edukacyjne, bibliotekę z czytelnią, audytorium na ponad 320 miejsc, kącik edukacyjny dla dzieci oraz przeznaczoną na wystawy czasowe wyjątkową przestrzeń o wysokości 12,5 m. 

Po eksplorowaniu bogactwa głębi Muzeum Śląskiego zachęcamy do spojrzenia na Katowice z innej perspektywy – z tarasu wieży widokowej o wysokości 40 metrów. Z dawnego szybu wyciągowego „Warszawa II" można podziwiać Strefę Kultury oraz panoramę miasta. 

Po intensywnym zwiedzaniu zapraszamy do jednego z trzech punktów gastronomicznych, znajdujących się na terenie muzeum. 

DLA POSZUKUJĄCYCH WYJĄTKOWEGO MIEJSCA 

Siedziba Muzeum Śląskiego przy ul. T. Dobrowolskiego 1 w katowickiej Strefie Kultury wraz z otaczającym go parkiem stanowi doskonałą przestrzeń do debat o regionie, działań edukacyjnych, ale również pokazów filmowych, festiwali muzycznych, turniejów sportowych czy rodzinnych spacerów. Oddajemy w ręce mieszkańców współczesną agorę, gdzie możliwe jest każde spotkanie. 

W dawnym Hotelu Grand przy al. W. Korfantego 3, gdzie swoje pracownie posiadają działy Archeologii, Etnologii czy Historii, prezentujemy ważne wystawy czasowe. 

NAPRAWDĘ WARTO! 

Wnikliwie obserwujemy otaczającą rzeczywistość, jesteśmy wrażliwi na potrzeby mieszkańców regionu i wyzwania współczesności, kreując wydarzenia mające realny wpływ na rozwój miasta i regionu. 

Zrodzone z potrzeby mieszkańców i odważnych decyzji Muzeum Śląskie stało się najważniejszym ośrodkiem kultury w regionie, niezwykle istotnym miejscem życia społecznego na Śląsku oraz znaczącym głosem na mapie kulturalnej Polski.

 

LEKCJE MUZEALNE

Zajęcia w Muzeum Śląskim to ciekawa alternatywa dla lekcji w szkolnych ławkach. Oferta jest skierowana do przedszkoli, szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz szkół specjalnych i integracyjnych. 
Zajęcia przewidują aktywny udział uczniów i są okazją do połączenia nauki z pasją tworzenia, samodzielnymi poszukiwaniami, ćwiczeniem umiejętności pracy w grupach. Wpisując się w podstawy programowe, uzupełniają program nauczania, a przede wszystkim inspirują do własnych przemyśleń i działań twórczych. Odrębny program przygotowano dla szkół integracyjnych i specjalnych. Na ofertę edukacyjną Muzeum Śląskiego składa się ponad trzydzieści lekcji muzealnych. 

Tegoroczną nowością są zajęcia dla szkół podstawowych w przestrzeni edukacyjnej „Na tropie Tomka". Ciekawa scenografia i interaktywne działania prowadzą nas przez pięć kontynentów, przybliżają ich kulturę i przyrodę, a przy okazji zapoznają ze światem powieści Alfreda Szklarskiego. Polecamy również zajęcia „Zabawa z obrazami", wprowadzające najmłodszych w tematykę malarstwa. W trakcie zajęć dzieci poprzez zabawę dowiadują się, czym jest portret, pejzaż i martwa natura. Podczas lekcji „W pracowni artysty" zapoznają się z grafiką oraz wykonują własną odbitkę graficzną, a w trakcie zajęć „W ciemni fotoamatora" mają okazję zobaczyć, jak niegdyś wyglądała ciemnia fotograficzna i stworzyć własne fotograficzne kolaże. 
Dla starszych uczniów przygotowano m.in. zajęcia pozwalające na bezpośredni kontakt z dziełami sztuki z różnych epok – „Sztuka gotycka", „Kolory Młodej Polski", „W poszukiwaniu prawdy. Realizm", „Awangardowe kierunki w sztuce XX wieku" czy „Główne kierunki w malarstwie polskim XIX wieku". Podczas lekcji w muzeum uczniowie nabywają umiejętność analizy oraz poznają słownictwo związane z opisem dzieła sztuki. Zajęcia dotyczące analizy dzieła sztuki odbywają się zarówno w Galerii sztuki polskiej 1800–1945, jak i w Galerii sztuki polskiej po 1945 roku, i adresowane są w szczególności do młodzieży przygotowującej się do egzaminów maturalnych. 

- Zajęcia w Muzeum Śląskim wpisują się w podstawy programowe na wszystkich etapach kształcenia z zakresu historii, geografii, języka polskiego, plastyki, wiedzy o kulturze oraz edukacji regionalnej. 
- Zajęcia dla grup szkolnych prowadzone są od wtorku do piątku od godz. 10.00. 
- Maksymalna liczba osób w grupie to 25. 
- Koszt zajęć wynosi 7 zł/os. 
- Zapisów można dokonać telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00 nr tel.: 32 213 08 36 lub kom. 690 455 949, mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście w Dziale Edukacji, Katowice ul. T. Dobrowolskiego 1, budynek Centrum Scenografii Polskiej.

 

Galeria:

 Fotografie: przekazane przez Muzeum

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Muzeum Śląskie w Katowicach,
40-205 Katowice, ul. T. Dobrowolskiego 1

Telefon kontaktowy: 32 213 08 70
Adres e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: www.muzeumslaskie.pl
Parking dla autobusów: Tak, Parking na północnym terenie Muzeum, wjazd od ul. T. Dobrowolskiego
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Muzeum w Strefie Kultury (wystawy stałe i czasowe): 
Bilet normalny grupowy -18 zł 
Bilet ulgowy grupowy - 12 zł 

Muzeum przy katowickim rynku (wystawy czasowe): 
Bilet normalny grupowy - 5 zł 
Bilet ulgowy grupowy - 3 zł 

Zobacz wszystko (Muzeum w Strefie Kultury i przy katowickim rynku): 
Bilet normalny grupowy - 21 zł 
Bilet ulgowy grupowy - 13 zł 

Lekcje muzealne: 
7 zł / osoba

Cennik przewodników:

Brak informacji

Minimalny czas zwiedzania: 2 godziny
Maksymalny czas zwiedzania: 6 godzin
Godziny i dni otwarcia:

wtorek-niedziela, godz. 10.00-20.00

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Kontakt w sprawie zwiedzania: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Kontakt w sprawie lekcji muzealnych: tel. 32 213 08 36, kom. 690 455 949, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Stałe ekspozycje:

Wśród wystaw stałych znajdują się m.in. galerie sztuki polskiej od 1800 roku do współczesności oraz pierwsza w Polsce ekspozycja prezentująca niezwykłą twórczość artystów nieprofesjonalnych. W Muzeum Śląskim można zapoznać się również z dwoma wystawami narracyjnymi – „Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości" oraz „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów", z których pierwsza opowiada o głównych trendach w plastyce scenicznej, a druga o historii Górnego Śląska. Najmniejsza z ekspozycji – Galeria śląskiej sztuki sakralnej – wpisuje się w program wystaw stałych poświęconych historii, kulturze i sztuce Śląska.

 Planowane wydarzenia:

 

https://muzeumslaskie.pl/pl/wyszukaj-wydarzenie/ 
Sprawdź kalendarium wydarzeń:

KALENDARIUM WYDARZEŃ

Reklama 

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 12:17

Artykuły powiązane

  • Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
    Centrum Ceramiki i Szkła w Krakowie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch potężnych obiektów muzealnych: Fabryki Schindlera oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wielu turystów podążających do tych dwóch lokalizacji nie zauważa tego bardzo interesującego miejsca, w którym prezentowane są artystyczne wyroby ze szkła artystów współczesnych oraz z przełomu wieku XIX i XX, a co ciekawsze zwiedzające mogą obejrzeć bardzo interesujący pokaz ręcznego formowania szkła. Co odważniejsi mogą spróbować samodzielnie wydmuchać szklaną bańkę. Wyrobu niestety nie będzie można zabrać do domu ze względu na jego kruchość. 
  • Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie
    Kraków jest miastem o imponującej liczbie muzeów, w których zgromadzone są ogromne ilości bezcennych artefaktów dla historii Polski. Wycieczka z dziećmi do Krakowa bez próby poznania chociaż niewielkiej ich ilości wydaje się co najmniej nietrafionym pomysłem. A może nawet nietaktownym, jeśli tylko mamy zamiar naprawdę poznać to wspaniałe miasto. W ciągu 3 dni pobytu w Krakowie odwiedziliśmy kilka muzeów, w tym trzy obiekty będące pod opieką Muzeum Narodowego w Krakowie. Te trzy miejsca wypełniły cały nasz jeden dzień pobytu w Krakowie i chociaż dzieci pod koniec były już naprawdę zmęczone, to zgodnie stwierdziliśmy, że było warto.

6 Kopalniana
Katowice, śląskie.
Polska ,40
+48 32 213 08 11
poniedziałek: Zamknięte,wtorek: 10:00–20:00,środa: 10:00–20:00,czwartek: 10:00–20:00,piątek: 10:00–20:00,sobota: 10:00–20:00,niedziela: 10:00–20:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

104-piętrowy domek na drz...

on 13 lipiec 2019
104-piętrowy domek na drzewie - recenzja

Kompletnie zwariowana, nieobliczalna, absurdalna i zabawna książka. Słowem: idealne dzieło dla miłośników książek w stylu...

100 głupich porównań dla...

on 11 lipiec 2019
100 głupich porównań dla bystrzaków - recenzja

"Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi". Porównania też wcale nie muszą być głupie...

O Lence, Antku i planowan...

on 12 czerwiec 2019
O Lence, Antku i planowaniu - recenzja

Dwójka przyjaciół Lenka i Antek to para rezolutnych dzieciaków, które mają swoje marzenia, niektóre naprawdę...

Świnka Zwana Truflą - rec...

Świnka Zwana Truflą - recenzja

Jasmine jest córką Pani Weterynarz. Jej rodzina mieszka na niewielkiej farmie, w której rodzice opiekują...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation