Co nowego?

Święto Muzeum Podgórza

Święto Muzeum Podgórza

23 lutego 2020 roku Muzeum Krakowa zaprasza na drugie już Święto Muzeum Podgórza. Myślą przewodnią tegorocznej edycji wydarzenia jest komunikacja, rozumiana dwojako: i jako komunikację drogową, i jako komunikację językową.

W 2020 roku komunikacja krakowska kończy 145 lat. Z tej okazji razem z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji S.A w Krakowie organizator zaprasza do przejażdżki zabytkowym tramwajem przez ulice Podgórza. W czasie podróży przewodnik opowie pasażerom o historii dawnych podgórskich pojazdów i tras. W tym dniu będą będzie też można bezpłatnie zobaczyć wystawę Krakowskie koleje żelazne, poświęconą historii i funkcjonowaniu kolei. Dla dzieci odbędą się również warsztaty na temat transportu oraz wielokulturowej historii Podgórza.

Komunikacja to także: język, rozmowy, dyskusje, opowiadanie, wypowiadanie się, pisanie. Goście będą nie tylko słuchać opowieści, ale będą też mogli zostawić swoje opowieści na zasugerowane przez organizatorów tematy. Prawdziwe porozumiewanie się to otwarcie się na drugiego człowieka, dialog, przełamywanie swoich ograniczeń. 

 

Program:

10.00 

Języki Podgórza: hebrajski

Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat

W Podgórzu, a także w całej dawnej Polsce, zamieszkiwała liczna społeczność żydowska. Dzięki warsztatom dzieci dowiedzą się różnych ciekawostek na temat języka hebrajskiego i poznają wybrane litery hebrajskiego alfabetu.

Miejsce: Alchemia Miasta, Muzeum Podgórza

 

Kiedyś to było… Multikulti od zawsze, na zawsze?

Oprowadzanie po wystawie stałej ze szczególnym uwzględnieniem aspektu kulturowej różnorodności prawobrzeżnej części miasta

Podczas oprowadzania po wystawie stałej kuratorki opowiedzą o wielokulturowości w dawnym Podgórzu i zapytają, jak Państwo postrzegają wielokulturowość w naszym mieście dzisiaj.

Miejsce: wystawa stała, Muzeum Podgórza

 

11.30 i 12.30

W starym tramwaju

Przejazd dla dorosłych i dzieci zabytkowym tramwajem

Komunikacja krakowska ma już 145 lat. Z tej okazji razem z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie zapraszamy do przejażdżki dawnym tramwajem przez ulice Podgórza. Historię dawnych tras i pojazdów przybliży Emil Bajorek.

Miejsce startu:

11.30: Łagiewniki – pętla tramwajowa (kierunek Prokocim)

12.30: Prokocim – pętla tramwajowa (kierunek Łagiewniki)

 

13.00

Kiedyś to było… Multikulti od zawsze, na zawsze?

Oprowadzanie po wystawie stałej dla dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem aspektu kulturowej różnorodności prawobrzeżnej części miasta

Podczas oprowadzania po wystawie stałej kuratorki opowiedzą o wielokulturowości w dawnym Podgórzu i zapytają, jak Państwo postrzegają wielokulturowość w naszym mieście dzisiaj.

Miejsce: wystawa stała, Muzeum Podgórza

 

Galicyjski projektant kolei

Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat

Na warsztatach dzieci dostaną wydruki historycznej mapy Galicji, na których spróbują rozrysować linie kolejowe łączące najważniejsze miejsca w tej historycznej krainie. Będzie to okazja, żeby opowiedzieć o wielokulturowości i wielojęzyczności tego regionu, a także o rozwoju kolei na tych terenach w XIX wieku.

Miejsce: Alchemia Miasta, Muzeum Podgórza
 

14.30

Szlakiem podgórskich tramwajów i kolei

Stare Podgórze kryje wiele zakątków związanych z historią kolei i tramwajów. Na spacerze przewodnik pokaże te miejsca, które i dzisiaj są kojarzone z komunikacją, jak i te które dawniej były symbolem świetności transportu, a teraz są zapomniane.

Miejsce startu: dziedziniec Muzeum Podgórza

 

 

Więcej informacji:

Muzeum Krakowa

https://www.muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/podgorze-komunikacja-communication-swieto-muzeum-podgorza 

REKLAMA
REKLAMA