środa, 08 marzec 2017 11:42

Muzeum Dialogu Kultur

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Muzeum Dialogu Kultur zaprasza wycieczki klasowe Muzeum Dialogu Kultur zaprasza wycieczki klasowe
Muzeum Dialogu Kultur mieści się w Kamienicy pod Trzema Herbami, a w zasadzie w zespole trzech kamienic: wybudowanej w II poł. XVIII w. kamienicy Tomkiewiczów oraz sąsiadujących, które obecny kształt zyskały po przebudowie w latach 40 XX w.

Kamienica to ważna karta w historii Muzeum Narodowego w Kielcach. W 1945 r. „Pod filarami” przy ówczesnym pl. Partyzantów nr 3-4-5 swoją działalność rozpoczęło zniszczone Muzeum Świętokrzyskie. To tu w 1946 r. otwarto pierwszą po wojnie wystawę czasową, a rok później stałą ekspozycję. Do przekazania muzeum w 1971 r. Pałacu Biskupów Krakowskich kamienica była jego główną siedzibą. Do 2007 r. gościła też Wojewódzką Bibliotekę Publiczną. Obecnie w kamienicy mieści się biblioteka muzeum oraz pracownie i zaplecza działów: Archeologii, Historii Naturalnej i Sztuki Ludowej. W 2012 roku na planie budynku pojawiło się Muzeum Dialogu Kultur.
Tuż po przekroczeniu progu Kamienicy, w przestronnym holu i urządzonej w nim recepcji, zwiedzający uzyskają wszelkie informacje. W dalszej części parteru mieści się biblioteka wyposażona w blisko 50 tys. woluminów wraz z wolnym dostępem do części zbiorów. Z kolei na piętrze budynku zadomowiło się Muzeum Dialogu Kultur z salą konferencyjno-kinową wyposażoną w nowoczesny sprzęt projekcyjny i nagłośnieniowy oraz system do tłumaczeń symultanicznych, a także salą edukacyjną. Sercem Muzeum Dialogu Kultur są sale ekspozycyjne. Sala Czarna – wystawa stała oraz Sala Biała – wystawy czasowe. W pierwszej, zaciemnionej i zbudowanej na kształt labiryntu widz zapoznaje się z ideą dialogu międzykulturowego oraz innymi kulturami, m.in. romską, żydowską, ormiańską czy muzułmańską. Z kolei w Sali Białej, przeciwstawionej Czarnej kolorem dialog toczący się na różnych płaszczyznach: pomiędzy narodami, religiami, grupami etnicznymi, ale też stylami w sztuce czy architekturze.
Obiekt przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Galeria:

Fotografie: Muzeum Dialogu Kultur

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Dialogu Kultur 

Rynek 3, 25-303 Kielce

Telefon kontaktowy:

413446096

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

http://mnki.pl/mdk/ 

Parking dla autobusów:

ul. Bodzentyńska (plac przy kościele św. Wojciecha)

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet grupowy normalny - 4,00 zł
Bilet grupowy ulgowy - 2,00 zł
Bilet "Muzeum za złotówkę" (dzieci i młodzież w wieku od 7 do 16 roku życia) - 1,00 zł
Bilet "Kultura dostępna" (uczniowie i studenci do 26 roku życia) - 1,00 zł
W każdą niedzielę wstęp do muzeum jest bezpłatny
Zajęcia edukacyjne - 3 zł od osoby

Cennik przewodników:

Opłata za usługę przewodnicką w języku polskim - 25,00 zł
Opłata za usługę przewodnicką w języku angielskim - 35,00 zł

Minimalny czas zwiedzania: 45 minut
Maksymalny czas zwiedzania:

90 minut

Godziny i dni otwarcia:

Poniedziałek - środa - godz. 7.30-15.30
Czwartek - piątek, godz. 11-19
Sobota - muzeum jest nieczynne
Niedziela - godz. 10-18

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Wystawa stała przeznaczona jest dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ostatnie wejście zwiedzających na wystawę odbywa się na 45 min. przed zamknięciem muzeum.
Zajęcia edukacyjne przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób (w przypadku większych grup możliwość podziału).
Prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu pod numerem telefonu (41) 344 60 96.
Tematy zajęć dostępne na stronie http://edukacja.mnki.pl/pl/oferta/zajecia_edukacyjne/zajecia_edukacyjne_-_dial og/ 

Stałe ekspozycje:

Muzeum Dialogu Kultur, najmłodszy oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, to miejsce nowoczesne i interaktywne. Muzeum idei, w którym treści przekazywane są w sposób narracyjny. Muzeum pozytywnych relacji, w którym, zarówno dialog kultur, jak i kultura dialogu są niezwykle ważne.
Muzeum Dialogu Kultur to przede wszystkim nowoczesne i interaktywne miejsce spotkań. Tu można swobodnie dzielić się poglądami i doświadczeniami, uczyć się innych kultur, poznawać tradycje Innych, czerpiąc z tego bogactwa inspiracje i informacje o sobie samym i własnej kulturze. Muzeum Dialogu Kultur przybliża idę dialogu międzykulturowego, przedstawia jego przykłady i perspektywy – te zapisane w historii, jak i współczesne. Prezentuje różnorodność narodową, etniczną, religijną, determinowaną przez płeć czy pozycję społeczną. Mówi o zjawiskach i pojęciach z takich dziedzin naukowych jak etnologia, socjologia, antropologia kulturowa, wyjaśnia czym jest kultura, tradycja, etnocentryzm, dyskryminacja, tolerancja, płeć kulturowa etc. Pokazuje także przykłady pozytywnych relacji, wzajemnego oddziaływania na siebie kultur oraz ich pokojowego współistnienia. Buduje świadomość różnic, przybliża ideę solidarności i równości, pokazuje odmienność jako wartość.

 Planowane wydarzenia:

Brak informacji

 

Reklama

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 11:48

Artykuły powiązane

  • Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
    Centrum Ceramiki i Szkła w Krakowie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch potężnych obiektów muzealnych: Fabryki Schindlera oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wielu turystów podążających do tych dwóch lokalizacji nie zauważa tego bardzo interesującego miejsca, w którym prezentowane są artystyczne wyroby ze szkła artystów współczesnych oraz z przełomu wieku XIX i XX, a co ciekawsze zwiedzające mogą obejrzeć bardzo interesujący pokaz ręcznego formowania szkła. Co odważniejsi mogą spróbować samodzielnie wydmuchać szklaną bańkę. Wyrobu niestety nie będzie można zabrać do domu ze względu na jego kruchość. 
  • Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie
    Kraków jest miastem o imponującej liczbie muzeów, w których zgromadzone są ogromne ilości bezcennych artefaktów dla historii Polski. Wycieczka z dziećmi do Krakowa bez próby poznania chociaż niewielkiej ich ilości wydaje się co najmniej nietrafionym pomysłem. A może nawet nietaktownym, jeśli tylko mamy zamiar naprawdę poznać to wspaniałe miasto. W ciągu 3 dni pobytu w Krakowie odwiedziliśmy kilka muzeów, w tym trzy obiekty będące pod opieką Muzeum Narodowego w Krakowie. Te trzy miejsca wypełniły cały nasz jeden dzień pobytu w Krakowie i chociaż dzieci pod koniec były już naprawdę zmęczone, to zgodnie stwierdziliśmy, że było warto.

3 Rynek
Kielce, świętokrzyskie.
Polska ,
+48 41 344 60 96

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

104-piętrowy domek na drz...

on 13 lipiec 2019
104-piętrowy domek na drzewie - recenzja

Kompletnie zwariowana, nieobliczalna, absurdalna i zabawna książka. Słowem: idealne dzieło dla miłośników książek w stylu...

100 głupich porównań dla...

on 11 lipiec 2019
100 głupich porównań dla bystrzaków - recenzja

"Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi". Porównania też wcale nie muszą być głupie...

O Lence, Antku i planowan...

on 12 czerwiec 2019
O Lence, Antku i planowaniu - recenzja

Dwójka przyjaciół Lenka i Antek to para rezolutnych dzieciaków, które mają swoje marzenia, niektóre naprawdę...

Świnka Zwana Truflą - rec...

Świnka Zwana Truflą - recenzja

Jasmine jest córką Pani Weterynarz. Jej rodzina mieszka na niewielkiej farmie, w której rodzice opiekują...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation