piątek, 24 marzec 2017 14:17

Historia Kielc w Muzeum

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Muzeum Historii Kielc zaprasza wycieczki szkolne Muzeum Historii Kielc zaprasza wycieczki szkolne
Jeśli ktoś jest ciekaw skąd wzięło się to miasto, jego wielkość, charakter, zabytki w nim się znajdujące, powinien udać się do Muzeum Historii Kielc.

Historia zbiorów muzealnych sięga początków XX w., jednak otwarcie w obecnej formie nastąpiło dopiero w 2008 roku. O jej znaczeniu i popularności świadczy , że w 3 lata po otwarciu odwiedziło ją ok. 20 tys osób. Popularnością cieszyły się przede wszystkim warsztaty, spotkania, koncerty oraz „Wózek z historią” – cykl spotkań przedstawiających losy danego miejsca. W 2014 muzeum zwiedziło 17 822 osób wobec 23 299 w 2013.

W muzeum znajduje się stała ekspozycja zatytułowana „Z dziejów Kielc”. Przedstawia ona historię miasta w średniowieczu, w okresie, kiedy należało do biskupów krakowskich, i w XIX oraz XX w., kiedy Kielce stały się stolicą regionu.

Muzeum prowadzi działalność wydawniczą. Dotychczas ukazały się m.in.: sześć tomów Studiów muzealno-historycznych, sześć zeszytów serii „Źródła do dziejów Kielc” oraz cykl „Biografie Kieleckie”, w którego skład wchodzą biografie Stefana Artwińskiego Antoniego Hedy i Mieczysława Koczanowicza. Muzeum Historii Kielc zainicjowało również powstanie monografii miasta, która ukazała się w 2014 pt. Kielce przez stulecia

Oferta edukacyjna dla szkół:

Muzeum Historii Kielc poprzez lekcje muzealne, warsztaty, wycieczki, serwis przewodnicki przybliża dzieje naszego miasta. Praca na stałej wystawie „Z dziejów Kielc” przy wykorzystaniu muzealnych eksponatów pobudza ciekawość i kreatywność, uwrażliwia na poznawanie piękna, tradycji i kultury Kielc. Proponujemy niekonwencjonalne sposoby poznawania jego historii. Nasza oferta, zawsze dostosowana do podstawy programowej przedstawia się następująco.

Lekcje muzealne
Każda z uczestniczących osób dostaje kartę edukacyjną przygotowaną przez pracowników muzeum, która zawiera różnorodne pytania i zadania. Karty wypełnia w czasie lub po zajęciach, pozwalają na uporządkowanie i utrwalenie wiedzy zdobytej w czasie lekcji, a mobilizują do pracy i mogą być podstawa oceny ucznia.

Spacery po mieście
Służą bliższemu poznaniu historii ludzi, zabytków, kamienic i ulic.

Warsztaty twórcze
Zajęcia, dzięki którym można zdobyć nowe umiejętności. Warsztaty przeznaczone są dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych obejmują zajęcia praktyczne z użyciem różnych technik.

Walizka z Historią
Nowa propozycja MHKi - ciekawe spotkanie z historią zamkniętą w walizce. Wydobywamy na światło dzienne przedmioty i wspólnie z uczestnikami staramy się odtworzyć ich historię. Spotkanie może być realizowane także u Państwa w szkole.

LEKCJE ZA POMOCĄ SKYPE'A
Muzeum Historii Kielc oferuje kieleckim szkołom wszystkich szczebli nauczania możliwość korzystania z internetowych 5-minutowych minilekcji muzealnych związanych z historią Kielc i prowadzonych przez pracowników muzeum w oparciu o zbiory muzealne. Po krótkiej prelekcje/prezentacji istnieje możliwość zadawania przez uczniów pytań.
Do skorzystania z lekcji potrzebne są: komputer, łącze internetowe, komunikator Skype oraz odbiornik TV lub rzutnik z ekranem. Propozycja jest bezpłatna i obejmuje przede wszystkim dni nauki szkolnej.
Nasz adres Skype: MUZEUM DLA SZKÓŁ (zgodnie z wymaganiami komunikatora trzeba nieco wcześniej nawiązać pierwszy kontakt z muzeum lub podać nam własny adres skype'owy).
 
Proponujemy następujące tematy minilekcji, które można wykorzystać jako element historii lokalnej na lekcjach poświęconych historii Polski oraz inne, zgłoszone na prośbę grup.

 1. Powstanie i lokacja Kielc
 2. Biskup Jakub Zadzik i jego pałac
 3. Tadeusz Kościuszko w Kielcach
 4. Kielce w czasie powstania styczniowego
 5. Kielce po powstaniu styczniowym
 6. Kielce wojewódzkie i działalność Stanisława Staszica
 7. Śladami Józefa Piłsudskiego w Kielcach
 8. Kielce w czasie okupacji niemieckiej. 
   

DODATEK: MATERIAŁY Z ZADANIAMI DLA DZIECI
Zamieściliśmy poniżej 5 różnych kart w formie pdf, które można zapisać i wydrukować do własnego użytku. Niektóre karty ściśle nawiązują do ogólnej wiedzy o Kielcach i jego historii, inne służą przede wszystkim do dobrej zabawy. Zarówno starsze i młodsze dzieci, jak i dorosłych zachęcamy do wspólnego korzystania z kart przygotowanych przez pracowników muzeum.

Galeria:

Fotografie: Muzeum Historii Kielc

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Historii Kielc

ul. św. Leonarda 4, Kielce

Telefon kontaktowy:

41 3405526

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.mhki.kielce.eu 

Parking dla autobusów:

Tak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Ceny biletów:
• normalne 7 zł.
• ulgowe dla dzieci i młodzieży do ukończenia gimnazjum 1 zł. NOWOŚĆ
• ulgowe 4 zł.
• rodzinne dla dorosłych z dziećmi - rodzina z dowolną liczbą dzieci z tej rodziny 11 zł. NOWOŚĆ
• bilet na wystawy czasowe w niedziele i święta 4 zł.
• lekcje muzealne 50 zł.
• fotografowanie i filmowanie amatorskie bez dodatkowego oświetlenia i statywu jest bezpłatne.
• usługi edukacyjne (warsztaty, zajęcia oświatowe, "spacer po mieście", koncerty, itp.) - 4 zł.

Cennik przewodników:

Dodatkowa opłata za przewodnika dla indywidualnych zwiedzających - 20 zł. Zapewniamy przewodników tylko dla grup zgłoszonych 

Minimalny czas zwiedzania: 1 h
Maksymalny czas zwiedzania:

2 h

Godziny i dni otwarcia:

Muzeum otwarte dla zwiedzających:
• poniedziałek - muzeum nieczynne
• wtorek, czwartek, piątek czynne w godz. 8.00 - 16.00
• środa czynne w godz. 8.00 - 17.00
• sobota, niedziela czynne w godz. 9.00 - 16.00

W środę wstęp na wystawę stałą "Z dziejów Kielc" bezpłatny.

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Wejście na wystawy do pół godziny przed zamknięciem.
Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie grup (10-30 osób).
tel. 041 340 55 26, w poniedziałki 041 340 55 22.

Stałe ekspozycje:

brak informacji

 Planowane wydarzenia:

brak informacji

 

 

Reklama

 

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 11:44

Artykuły powiązane

 • Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
  Centrum Ceramiki i Szkła w Krakowie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch potężnych obiektów muzealnych: Fabryki Schindlera oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wielu turystów podążających do tych dwóch lokalizacji nie zauważa tego bardzo interesującego miejsca, w którym prezentowane są artystyczne wyroby ze szkła artystów współczesnych oraz z przełomu wieku XIX i XX, a co ciekawsze zwiedzające mogą obejrzeć bardzo interesujący pokaz ręcznego formowania szkła. Co odważniejsi mogą spróbować samodzielnie wydmuchać szklaną bańkę. Wyrobu niestety nie będzie można zabrać do domu ze względu na jego kruchość. 
 • Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie
  Kraków jest miastem o imponującej liczbie muzeów, w których zgromadzone są ogromne ilości bezcennych artefaktów dla historii Polski. Wycieczka z dziećmi do Krakowa bez próby poznania chociaż niewielkiej ich ilości wydaje się co najmniej nietrafionym pomysłem. A może nawet nietaktownym, jeśli tylko mamy zamiar naprawdę poznać to wspaniałe miasto. W ciągu 3 dni pobytu w Krakowie odwiedziliśmy kilka muzeów, w tym trzy obiekty będące pod opieką Muzeum Narodowego w Krakowie. Te trzy miejsca wypełniły cały nasz jeden dzień pobytu w Krakowie i chociaż dzieci pod koniec były już naprawdę zmęczone, to zgodnie stwierdziliśmy, że było warto.

4 Świętego Leonarda
Kielce, świętokrzyskie.
Polska ,
+48 41 340 55 20
poniedziałek: Zamknięte,wtorek: 09:00–16:00,środa: 09:00–18:00,czwartek: 09:00–16:00,piątek: 09:00–18:00,sobota: 09:00–16:00,niedziela: 09:00–16:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

104-piętrowy domek na drz...

on 13 lipiec 2019
104-piętrowy domek na drzewie - recenzja

Kompletnie zwariowana, nieobliczalna, absurdalna i zabawna książka. Słowem: idealne dzieło dla miłośników książek w stylu...

100 głupich porównań dla...

on 11 lipiec 2019
100 głupich porównań dla bystrzaków - recenzja

"Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi". Porównania też wcale nie muszą być głupie...

O Lence, Antku i planowan...

on 12 czerwiec 2019
O Lence, Antku i planowaniu - recenzja

Dwójka przyjaciół Lenka i Antek to para rezolutnych dzieciaków, które mają swoje marzenia, niektóre naprawdę...

Świnka Zwana Truflą - rec...

Świnka Zwana Truflą - recenzja

Jasmine jest córką Pani Weterynarz. Jej rodzina mieszka na niewielkiej farmie, w której rodzice opiekują...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation