czwartek, 30 marzec 2017 11:56

Muzeum w Kętrzynie

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie zaprasza wycieczki szkolne Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie zaprasza wycieczki szkolne
Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie znajduje się w zamku dawnych prokuratorów krzyżackich.

Zamek zbudowany został w II połowie XIV wieku z kamienia i cegły. Jest to obiekt trójskrzydłowy, a mur kurtynowy z bramą wjazdową zamyka czworoboczny plan, tworząc wewnątrz dziedziniec, w którego narożniku usytuowano cylindryczną basztę komunikacyjną. Zamek przebudowywany był wielokrotnie, w XVI, XVII, XIX i XX wieku. W 1945 r. został spalony. Podczas odbudowy w latach 1962-1967 odtworzono gotycką bryłę budowli. Obecnie w zamku znajdują się muzeum, biblioteka publiczna i galeria rękodzieła.

Obecnie, oprócz czasowych wystaw zwiedzający mogą zwiedzić stałe ekspozycje:

SZTUKA DAWNA (w przyziemiu) 

Przedmioty pochodzące z wyposażenia dawnych kościołów, kaplic, pałaców i dworów w Prusach (XVI-XVIII w.): rzeźby sakralne, epitafia, pruskie chorągwie pogrzebowe (w tym jedyna zachowana chorągiew nagrobna dziecka), portrety, kartusze herbowe, wytwory rzemiosła artystycznego, skrzynia posagowa (XVII w.), elementy uzbrojenia (napierśniki, naplecznik zbroi płytowych, hełm); ponadto pruska rzeźba kultowa (tzw. baba pruska) oraz skrzynie posagowe z XVIII-XIX w. 

KĘTRZYN – RASTENBURG. Z DZIEJÓW MIASTA (XIV-XX w.) (II piętro) 

Wystawa ukazuje dzieje miasta Kętrzyna, dawnego Rastenburga, począwszy od okresu osadnictwa Prusów, poprzez pojawienie się zakonu krzyżackiego i lokację miasta, aż do momentu zniszczenia miasta w styczniu 1945 r. Zamieszczono tu oryginalne ryciny, dokumenty, zdjęcia, plany oraz ilustracje i mapy pokazujące etapy rozwoju miasta, przedstawiono dokonania wybitnych mieszkańców i absolwentów tutejszej szkoły. Zgromadzono tu liczne przedmioty dokumentujące działalność miejskich instytucji, szkolnictwa, zakładów przemysłowych, cechów i innych organizacji czy stacjonujących tu i skoszarowanych w mieście oddziałów wojskowych. Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się między innymi dawna broń, tłoki pieczęci, kafle piecowe, ławka szkolna, kielichy masońskie, naczynia apteczne, meble, zegary. 

OKRUCHY DAWNEJ ŚWIETNOŚCI (III piętro) 

Ocalone wyposażenie pałacu wschodniopruskiego, zachowany fragment kolekcji porcelany miśnieńskiej (m.in. ozdobna rama lustra kryształowego, świeczniki) z pałacu w Arklitach, stół intarsjowany, meble, portrety. 

 

Fotografie: Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie

11-400 Kętrzyn

Telefon kontaktowy:

897523282

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.muzeum.ketrzyn.pl 

Parking dla autobusów:

Tak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

5 zł - bilet ulgowy grupowy przysługuje grupom od 20 osób (opiekunowie grup bezpłatnie). Bilet ulgowy 5 zł, normalny 8 zł.

Cennik przewodników:

35 zł - opcja podstawowa: zwiedzanie z przewodnikiem wystaw Muzeum w zamku krzyżackim (ok. 45 minut - 1 godzina); 
50 zł - opcja rozszerzona: zamek, Muzeum, kościół obronny, baszty i mury, Stare Miasto z przewodnikiem (ok. 1 godzina 20 minut - 2 godziny).

Minimalny czas zwiedzania:

20 minut bez przewodnika z Muzeum

Maksymalny czas zwiedzania:

1 godzina 15 minut (opcja podstawowa) - 2 godziny (opcja rozszerzona)

Godziny i dni otwarcia:

Zwiedzanie Muzeum dla grup zorganizowanych z przewodnikiem od środy do niedzieli w godzinach: 
9.00 - 18.00 od czerwca do września, 9.00 - 17.00 od października do maja. Wtorki bez przewodnika - wejście bezpłatne. W poniedziałki nieczynne dla zwiedzających.

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Wejście do muzeum z dziedzińca zamkowego prowadzi do kasy biletowej i sklepu z pamiątkami. Wystawy muzealne mieszczą się na kilku kondygnacjach budynku, komunikacja między piętrami odbywa się poprzez basztę z krętymi schodami wewnątrz lub szeroką wewnętrzną klatkę schodową. Wózek zwiedzających z niepełnosprawnością ruchową można po 4 schodach wnieść tylko na poziom przyziemia (wystawa sztuki dawnej). Brak windy na wyższe piętra.

Stałe ekspozycje:

Opisane wyżej

Planowane wydarzenia:

brak informacji

 

Reklama

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 11:43

Artykuły powiązane

  • Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
    Centrum Ceramiki i Szkła w Krakowie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch potężnych obiektów muzealnych: Fabryki Schindlera oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wielu turystów podążających do tych dwóch lokalizacji nie zauważa tego bardzo interesującego miejsca, w którym prezentowane są artystyczne wyroby ze szkła artystów współczesnych oraz z przełomu wieku XIX i XX, a co ciekawsze zwiedzające mogą obejrzeć bardzo interesujący pokaz ręcznego formowania szkła. Co odważniejsi mogą spróbować samodzielnie wydmuchać szklaną bańkę. Wyrobu niestety nie będzie można zabrać do domu ze względu na jego kruchość. 
  • Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie
    Kraków jest miastem o imponującej liczbie muzeów, w których zgromadzone są ogromne ilości bezcennych artefaktów dla historii Polski. Wycieczka z dziećmi do Krakowa bez próby poznania chociaż niewielkiej ich ilości wydaje się co najmniej nietrafionym pomysłem. A może nawet nietaktownym, jeśli tylko mamy zamiar naprawdę poznać to wspaniałe miasto. W ciągu 3 dni pobytu w Krakowie odwiedziliśmy kilka muzeów, w tym trzy obiekty będące pod opieką Muzeum Narodowego w Krakowie. Te trzy miejsca wypełniły cały nasz jeden dzień pobytu w Krakowie i chociaż dzieci pod koniec były już naprawdę zmęczone, to zgodnie stwierdziliśmy, że było warto.

1 plac Zamkowy
Kętrzyn, warmińsko-mazurskie.
Polska ,11
+48 89 752 32 82
poniedziałek: Zamknięte,wtorek: 13:00–17:00,środa: 13:00–17:00,czwartek: 13:00–17:00,piątek: 13:00–17:00,sobota: Zamknięte,niedziela: Zamknięte

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Jak zostać czarownicą w t...

on 22 sierpień 2019
Jak zostać czarownicą w tydzień? - recenzja

Eliza Kiszonka mieszka w małym, szarym miasteczku w małym mieszkanku nad małym sklepikiem prowadzonym przez...

Kaczątko zwane Guzikiem -...

on 22 sierpień 2019
Kaczątko zwane Guzikiem - recenzja

Kolejna odsłona przygód Jasmine Green z Dębowej Farmy. Mama Jasmine jest weterynarzem, a ojciec zajmuje...

Psierociniec. Kocia lista...

on 22 sierpień 2019
Psierociniec. Kocia lista życzeń - recenzja

Remik, pies poeta, którego wiersze zmieniają rzeczywistość, zostaje porwany! Autorami spisku są przebiegłe i samolubne...

Strzeżcie się, smoki! - r...

on 20 sierpień 2019
Strzeżcie się, smoki! - recenzja

Claudette, nieustraszona pogromczyni olbrzymów i smoków, nie boi się żadnego niebezpieczeństwa, jest na bakier z...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation