czwartek, 13 październik 2016 08:34

Arboretum Kórnik

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Arboretum Kórnik Arboretum Kórnik
W Kórniku niedaleko Poznania, wśród niezwykłych drzew i krzewów czeka na uczniów wspaniała lekcja przyrody. 

Arboretum Kórnickie należy do Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Jest to park dendrologiczny, na terenie którego zgromadzono bogatą kolekcję drzew i krzewów pochodzących z umiarkowanej strefy półkuli północnej. Szczególnie liczne gatunki prezentują florę drzewiastą wschodniej Azji i Ameryki Północnej. Rosną tu także drzewa i krzewy z górskich obszarów Azji Środkowej i Kaukazu.

Co zobaczymy w parku?

W Arboretum już od wiosny można cieszyć się bogactwem i różnorodnością kwiatów. Szczególnie efektowne są kwitnące na przełomie kwietnia i maja magnolie. W połowie maja zakwitają bzy (lilaki), których najbogatsza w Polsce kolekcja znajduje się w naszym Arboretum. Dwa ostatnie tygodnie maja to czas, w którym królują różaneczniki (rododendrony) i azalie. 

Oprócz kwiatów w Arboretum podziwiać można rzadkie i zachwycające rośliny, okazałe, sędziwe drzewa, a jesienią ich przebarwiające się liście i ciekawe owoce. 

Symbolem parku jest cypryśnik błotny, najstarszy okaz tego gatunku z Polsce, z niezwykłymi pneumatoforami – korzeniami wyrastającymi pionowo ponad powierzchnię ziemi. 

Arboretum Kórnickie składa się z dwóch części, pierwsza z nich, część przyzamkowa, jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok. Jest to najstarsza i największa część parku. Na tym terenie znajdują się ścieżki edukacyjne („Drzewa Świata” oraz „Cisowe komnaty”), polana edukacyjna, plac zabaw oraz polany piknikowe. Druga część, tzw. „Nowe Arboretum”, jest dostępna dla zwiedzających tylko w weekendy w drugiej połowie maja. Zobaczyć tam można kolekcje lilaków oraz różaneczników i azalii. 

Formy zwiedzania

Park można zwiedzać samodzielnie, w czym pomagają liczne tablice informacyjne, ścieżki dydaktyczne i polana edukacyjna. Grupom szkolnym szczególnie polecamy skorzystanie z zajęć dydaktycznych (zielonych lekcji lub warsztatów), które łączą zwiedzanie parku z edukacją (więcej na stronie: http://www.idpan.poznan.pl/arboretum). 

Można również wybrać się na spacer z przewodnikiem, standardowe zwiedzanie trwa godzinę lub dwie. By zarezerwować przewodnika lub zajęcia dydaktyczne należy skontaktować się wcześniej. 

Zwiedzanie parku połączyć można również z zabawą – grą „quest”, podczas której rozwiązując zagadki podąża się tropem skarbu czekającego na końcu trasy na wytrwałych zdobywców. Ulotkę „questu” pobrać można bezpłatnie w kasie arboretum lub na stronie: http://questing.pl/arboretum-w-korniku/

Co zobaczymy poza parkiem?

W sąsiedztwie Arboretum znajduje się słynny Zamek Kórnicki. Do dodatkowych atrakcji Kórnika należy spacer promenadą im. W. Szymborskiej oraz rejs statkiem po Jeziorze Kórnickim.

Historia 

Historia parku sięga końca XVI w. kiedy przy Zamku istniał ogród włoski. W drugiej poł. XVIII w. Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka, słynna Biała Dama, założyła przy zamku park w stylu francuskim ze strzyżonymi żywopłotami, figurami zwierząt i pawilonami parkowymi, z których jeden zachował się do dnia dzisiejszego. Nowy okres w historii parku kórnickiego, a także i Zamku, rozpoczął się z chwilą objęcia Kórnika w 1826 r. przez Tytusa Działyńskiego (1796-1861). W 1827 r. rozpoczął przebudowę Zamku, która trwała aż do jego śmierci. Prowadził równocześnie gruntowną przebudowę parku otaczającego Zamek. Park został powiększony o nowe tereny i urządzony w stylu angielskim (krajobrazowym). Tytus, a następnie jego syn Jan Działyński sprowadzali do Kórnika nasiona i sadzonki licznych drzew i krzewów, najczęściej nieznanych wówczas w Polsce. W latach 1860-1880 kolekcja drzew i krzewów liczyła około 1,5 tys. gatunków. Były to niewątpliwie najbogatsze zbiory dendrologiczne na ziemiach polskich i jedne z największych w Europie. Po śmierci Jana Działyńskiego Kórnik stał się własnością jego siostrzeńca Władysława Zamoyskiego, który przekazał dobra kórnickie i zakopiańskie wraz z bezcennymi zbiorami muzealnymi, biblioteką i parkiem narodowi polskiemu. W roku 1925 utworzona została Fundacja „Zakłady Kórnickie”. Od 1926 r. Ogrodami Kórnickimi kierował Antoni Wróblewski, powstał wtedy projekt organizacji Zakładu Badania Drzew i Lasu, który doczekał się realizacji w 1933 r. W 1952 r. ówczesny Zakład Dendrologii i Pomologii wraz z Arboretum został przejęty przez Polską Akademię Nauk. Obecnie działa tutaj Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk, w którym prowadzone są badania dotyczące biologii roślin drzewiastych. 

Fotografie przesłane przez: Arboretum 

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Arboretum Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku
ul. Parkowa 5,
62-035 Kórnik

Telefon kontaktowy: 613 072 423
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

www.idpan.poznan.pl 

Parking dla autobusów: parking (ul. Zamkowa 22) – 3 min. pieszo od Arboretum
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

bilet ulgowy: 5 zł
bilet normalny: 7 zł
(http://www.idpan.poznan.pl/arboretum) 

Cennik przewodników:

przewodnik – 1 godzina: 3zł/osobę, 2 godziny: 5zł/osobę
zielona lekcja – normalna (1,5 godz.): 6zł/osobę, rozszerzona (2 godz.): 8 zł/osobę, skrócona (50 min.): 5 zł/osobę

warsztaty – (od 2 do 3 godz.): 15 zł/osobę

Minimalny czas zwiedzania:

0,5 godziny

Maksymalny czas zwiedzania:

2,5 godziny

Godziny i dni otwarcia:

Dla zwiedzających Arboretum otwarte jest codziennie, przez cały rok.

Godziny otwarcia:

 

dni robocze

niedziele i święta

maj - czerwiec

10-19

9-20

kwiecień, lipiec - wrzesień

10-18

10-18

październik

10-17

10-17

listopad

10-16

10-16

grudzień - marzec

10-15.30

10-15.30

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Na wycieczkę z przewodnikiem lub zajęcia dydaktyczne należy umówić się telefonicznie lub mailowo. 
Arboretum można zwiedzać również indywidualnie, bez przewodnika.

Stałe ekspozycje:

brak informacji

 Planowane wydarzenia:
 • Zwiastuny wiosny (termin zależny od pogody – wyznaczony później, patrz strona www lub facebook) 
 • Kwitnące magnolie (1-3 maja 2016 r.) 
 • Kiedy znów zakwitną białe bzy (14-15 maja 2016 r.) 
 • Dni azalii i różaneczników w Arboretum Kórnickim (21-22 i 28-29 maja 2016 r.) 
 • Barwy jesieni (16 października 2015 r.) 
Sprawdź kalendarium wydarzeń:

KALENDARIUM WYDARZEŃ

Reklama 

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 12:14

Artykuły powiązane

 • Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
  Centrum Ceramiki i Szkła w Krakowie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch potężnych obiektów muzealnych: Fabryki Schindlera oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wielu turystów podążających do tych dwóch lokalizacji nie zauważa tego bardzo interesującego miejsca, w którym prezentowane są artystyczne wyroby ze szkła artystów współczesnych oraz z przełomu wieku XIX i XX, a co ciekawsze zwiedzające mogą obejrzeć bardzo interesujący pokaz ręcznego formowania szkła. Co odważniejsi mogą spróbować samodzielnie wydmuchać szklaną bańkę. Wyrobu niestety nie będzie można zabrać do domu ze względu na jego kruchość. 
 • Historyland - Historia Polski zaklęta w klockach LEGO Historyland - Historia Polski zaklęta w klockach LEGO
  W budynku starego Dworca Głównego PKP w Krakowie znalazło lokalizację dla siebie dosyć niezwykłe miejsce: HistoryLand. Z ponad miliona klocków LEGO powstało kilka ogromnych makiet, które w połączeniu multimedialną wizualizacją i audioprzewodnikiem tworzą nieprzeciętne wrażenie, tym cenniejsze, że budulcem są zwykłe klocki, które można znaleźć chyba w każdym dziecięcym pokoju. Trudno nie docenić ogromu pracy, która musiała być włożona przez budowniczych makiet przy zachowaniu maksymalnej zgodności z realną historią i przestrzenią, którą przedstawiają. 

2 Parkowa
Kórnik, wielkopolskie.
Polska ,62-035
+48 61 817 00 33
poniedziałek: 10:00–19:00,wtorek: 10:00–19:00,środa: 10:00–19:00,czwartek: 10:00–19:00,piątek: 10:00–19:00,sobota: 10:00–19:00,niedziela: 10:00–19:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

104-piętrowy domek na drz...

on 13 lipiec 2019
104-piętrowy domek na drzewie - recenzja

Kompletnie zwariowana, nieobliczalna, absurdalna i zabawna książka. Słowem: idealne dzieło dla miłośników książek w stylu...

100 głupich porównań dla...

on 11 lipiec 2019
100 głupich porównań dla bystrzaków - recenzja

"Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi". Porównania też wcale nie muszą być głupie...

O Lence, Antku i planowan...

on 12 czerwiec 2019
O Lence, Antku i planowaniu - recenzja

Dwójka przyjaciół Lenka i Antek to para rezolutnych dzieciaków, które mają swoje marzenia, niektóre naprawdę...

Świnka Zwana Truflą - rec...

Świnka Zwana Truflą - recenzja

Jasmine jest córką Pani Weterynarz. Jej rodzina mieszka na niewielkiej farmie, w której rodzice opiekują...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation