wtorek, 28 marzec 2017 09:48

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza wycieczki szkolne Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza wycieczki szkolne
Gniezno jest chyba jednym z najbardziej oczywistych miejsc do odwiedzenia dla każdej wycieczki, której celem jest pokazanie uczniom miejsc, w których powstawała Polska. Kierujemy więc wszystkich dzisiaj do Muzeum Początków Państwa Polskiego.

O Muzeum
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie powstało w 1973 roku. Od tego czasu jest to jedyne w kraju muzeum poświęcone najdawniejszym dziejom naszej państwowości oraz dziejom Gniezna – stołecznego grodu pierwszych polskich władców. Narodziny to jedna z najważniejszych chwil w życiu człowieka – na pokazujemy narodziny naszego państwa. Muzeum jest placówką wpisaną do Państwowego Rejestru Muzeów – gromadzimy zbiory o wyjątkowym znaczeniu dla narodowego dziedzictwa kulturowego.

Co roku odwiedza nas kilkadziesiąt tysięcy osób. Prowadzimy nie tylko działania wystawiennicze, ale także wydawnicze, popularyzatorskie, edukacyjne – wszystkie dedykowane szerokiemu gronu odbiorców. Jako jedyne Muzeum w Polce i jedno z nielicznych na świecie sąsiadujemy bezpośrednio ze szkołą. To właśnie dzięki współpracy z uczniami gnieźnieńskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego mamy nieco inne, świeże spojrzenie na nasze Muzeum.

WYSTAWY STALE:

 • Początki Państwa Polskiego
  Wystawa z filmami 3D ukazuje historię początków państwa polskiego. Specyfika tej odsłony polega na przedstawieniu tematu początków państwa polskiego z perspektywy trzech haseł: Państwo, Źródło, Kultura.
  Na wystawie, składającej się z ponad 500 eksponatów, zobaczyć można m.in. rekonstrukcję drewnianego wału grodu w Gnieźnie z lat 40-tych X w., detale architektoniczne z XI-wiecznej katedry gnieźnieńskiej, zabytki archeologiczne dotyczące wierzeń i życia codziennego w czasach pierwszych Piastów pochodzące z Gniezna i okolic, regalia królewskie, księgi, dokumenty, pieczęcie i bulle, elementy wyposażenia średniowiecznych wojów, insygnia władzy biskupiej.
  Uzupełnieniem wystawy jest przedstawiona na osi czasu genealogia dynastii Piastów i znaczących faktów z historii okresu ich panowania. Zwiedzaniu wystawy towarzyszy muzyka z płyty międzynarodowego zespołu „Ensemble Peregrina” – utwory muzyki dawnej.
 • PIASTÓW MALOWANE DZIEJE
  Wystawa jest prezentacją obrazów – autorstwa m.in.: Józefa Peszki, Aleksandra Lessera, Wojciecha Gersona, Witolda Pruszkowskiego – które są wizjami wzniosłych dziejów Polski pod rządami Piastów, ukazując zarazem stan świadomości historycznej artystów polskich XIX stulecia.

WYSTAWY CZASOWE:

WIKINGOWIE W POLSCE?
CZAS TRWANIA: 24 LUTY – 12 LISTOPADA 2017
Czy wikingowie żyli 1000 lat temu w Polsce, a ich długie łodzie pływały po Warcie i Noteci? Czy państwo polskie stworzyli najeźdźcy zza morza? Czy Mieszko I był dzikim wikingiem, który nosił na głowie rogaty hełm? Wystawa poświęcona obecności Skandynawów na ziemiach polskich w okresie początków polskiej państwowości.

WIELKIE MORAWY
CZAS TRWANIA: 16 grudnia 2017 - 31 lipca 2018 
Ekspozycja prezentuje kulturę i dorobek państwa wielkomorawskiego z IX w., czasów w których państwo to się rozwijało, jednego z pierwszych, wczesnośredniowiecznych tworów państwowych w Europie Środkowej. Opowiadamy historię tego kiedyś wielkiego, a dziś nieco zapomnianego państwa, we współpracy z Czeską Akademią Nauk oraz Morawskim Muzeum Narodowym.

"Kajko i Kokosz. Komiksowa archeologia" 
od 15 listopada 2017 r. do 28 lutego 2018 r. 

EDUKACJA

Jednym z celów naszego Muzeum jest popularyzacja przeszłości, a efekty naszych działań rozpowszechniamy w wielu miejscach. Wykorzystujemy do tego Internet, w szczególności media społecznościowe, aplikacje multimedialne, ale korzystamy też z już sprawdzonych, tradycyjnych form – specjalnych wydawnictw książkowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które cieszą się ogromnym powodzeniem! Podstawę naszego programu edukacyjnego stanowią lekcje muzealne poświęcone narodzinom państwa polskiego, pierwszym władcom oraz ówczesnej kulturze i życiu codziennemu.

TEMATY LEKCJI MUZEALNYCH:
• Jak powstało państwo polskie?
• Jak żyli ludzie 1000 lat temu?
• Życie codzienne gnieźnian w XIX i na początku XX wieku
• Od grodu do współczesnego miasta
• Piastów malowane dzieje
• Drzwi Gnieźnieńskie
• Średniowieczne Gniezno
• Od przedmiotu do historii, czyli po co są muzea?
WARSZTATY:
• Warsztat młodego odkrywcy rodzinnych historii
• Warsztat architektoniczny
• Warsztat średniowiecznego skryby

Galeria:

Fotografie: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno

Telefon kontaktowy:

61 426 46 41

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.muzeumgniezno.pl 

Parking dla autobusów:

Przy ul. Kostrzewskiego `1

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

NORMALNY 10 zł

ULGOWY 7 zł

RODZINNY 30 zł

EDUKACYJNY 5 zł

WARSZTATY 8 zł

GRUPOWY NORMALNY (pow. 10 osób) 9 zł / os.

GRUPOWY ULGOWY (pow. 10 osób) 6 zł / os.

Cennik przewodników:

Przewodnicy i opiekunowie grup – darmowe wejście

Minimalny czas zwiedzania:

1 h – wystawa z filmami 3D „POCZĄTKI PAŃSTWA POLSKIEGO”

Dodatkowe wystawy ok. 1 h

Maksymalny czas zwiedzania:

1 h – wystawa z filmami 3D „POCZĄTKI PAŃSTWA POLSKIEGO”

Dodatkowe wystawy ok. 1 h

Lekcja muzealna (bilet edukacyjny) – 45 minut

Warsztaty (bilet za warsztaty) – 60 minut

Godziny i dni otwarcia:

od wtorku do niedzieli
9.00–17.00 (październik – marzec)
9.00–18.00 (kwiecień – wrzesień)

niedziela – dzień wolnego wstępu
poniedziałek – Muzeum nieczynne

Dni świąteczne w 2017 r.:

15-17 kwietnia - Muzeum nieczynne
21 maja
- Muzeum nieczynne
1 listopada - Muzeum nieczynne
24-26 grudnia - Muzeum nieczynne
31 grudnia - Muzeum nieczynne

1-3 maja (weekend majowy) - Muzeum czynne
20 maja (NOC MUZEÓW)
- Muzeum czynne od 16.00 - 24.00
15 czerwca - Muzeum czynne
15 sierpnia - Muzeum czynne
11 listopada - Muzeum czynne

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

brak informacji

Stałe ekspozycje:

Opisane wyżej

 Planowane wydarzenia:

"Spotkania z żywą historią" - dawne instrumenty i muzyka w średniowieczu - lekcje z odtwórcą historycznym dla szkół, od 28 do 29 listopada

 

 

Reklama

 

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 11:44

Artykuły powiązane

 • Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
  Centrum Ceramiki i Szkła w Krakowie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch potężnych obiektów muzealnych: Fabryki Schindlera oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wielu turystów podążających do tych dwóch lokalizacji nie zauważa tego bardzo interesującego miejsca, w którym prezentowane są artystyczne wyroby ze szkła artystów współczesnych oraz z przełomu wieku XIX i XX, a co ciekawsze zwiedzające mogą obejrzeć bardzo interesujący pokaz ręcznego formowania szkła. Co odważniejsi mogą spróbować samodzielnie wydmuchać szklaną bańkę. Wyrobu niestety nie będzie można zabrać do domu ze względu na jego kruchość. 
 • Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie
  Kraków jest miastem o imponującej liczbie muzeów, w których zgromadzone są ogromne ilości bezcennych artefaktów dla historii Polski. Wycieczka z dziećmi do Krakowa bez próby poznania chociaż niewielkiej ich ilości wydaje się co najmniej nietrafionym pomysłem. A może nawet nietaktownym, jeśli tylko mamy zamiar naprawdę poznać to wspaniałe miasto. W ciągu 3 dni pobytu w Krakowie odwiedziliśmy kilka muzeów, w tym trzy obiekty będące pod opieką Muzeum Narodowego w Krakowie. Te trzy miejsca wypełniły cały nasz jeden dzień pobytu w Krakowie i chociaż dzieci pod koniec były już naprawdę zmęczone, to zgodnie stwierdziliśmy, że było warto.

3 Kostrzewskiego
Gniezno, wielkopolskie.
Polska ,62
+48 61 426 46 41
poniedziałek: Zamknięte,wtorek: 09:00–17:00,środa: 09:00–17:00,czwartek: 09:00–17:00,piątek: 09:00–17:00,sobota: 09:00–17:00,niedziela: 09:00–17:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

104-piętrowy domek na drz...

on 13 lipiec 2019
104-piętrowy domek na drzewie - recenzja

Kompletnie zwariowana, nieobliczalna, absurdalna i zabawna książka. Słowem: idealne dzieło dla miłośników książek w stylu...

100 głupich porównań dla...

on 11 lipiec 2019
100 głupich porównań dla bystrzaków - recenzja

"Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi". Porównania też wcale nie muszą być głupie...

O Lence, Antku i planowan...

on 12 czerwiec 2019
O Lence, Antku i planowaniu - recenzja

Dwójka przyjaciół Lenka i Antek to para rezolutnych dzieciaków, które mają swoje marzenia, niektóre naprawdę...

Świnka Zwana Truflą - rec...

Świnka Zwana Truflą - recenzja

Jasmine jest córką Pani Weterynarz. Jej rodzina mieszka na niewielkiej farmie, w której rodzice opiekują...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation