wtorek, 26 wrzesień 2017 08:41

Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie zaprasza wycieczki szkolne Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie zaprasza wycieczki szkolne
Muzeum mieści się w klasycystycznym pałacu z końca XVIII wieku, należącym do pereł polskiej architektury. Jest on dziełem wybitnego architekta Stanisława Zawadzkiego.

Zbudowany na planie podkowy, posiada monumentalny portyk joński, neopalladiańskie arkadowe galerie, strojne panoplia oraz charakterystyczne oficyny z łamanymi dachami, będącymi echem wzorów z chińskich pagód. Sztukaterie wykonał Michał Ceptowski, a malowidła we wnętrzach pałacu – Antoni i Franciszek Smuglewiczowie. Część północną i wschodnią siedziby otoczył ogród krajobrazowy będący miniaturą parku angielskiego. Pałac śmiełowski poza zaletami kompozycji wyróżnia się tym, że został usytuowany w wyjątkowo uroczym miejscu, i że walory tego pięknego położenia zostały przez architekta wykorzystane. 
Pałac i zespół budynków gospodarczych powstał z inicjatywy Andrzeja Gorzeńskiego herbu Nałęcz, który dobra Śmiełowskie nabył w 1784 roku. Po śmierci Andrzeja majątek odziedziczył syn - Hieronim, który jako oficer napoleoński brał udział w marszu na Moskwę. Po powrocie do Śmiełowa zajął się wraz z żoną prowadzeniem majątku. Podjął też działalność konspiracyjną. Leżąca wówczas przy granicy Rosji i Prus siedziba, stała się ośrodkiem patriotycznej kontrabandy, a w czasie powstania listopadowego, miejscem przerzutu ochotników do Królestwa. Dlatego nieprzypadkowo w połowie sierpnia 1831 roku zatrzymał się tu Adam Mickiewicz, który wiózł ze sobą pisma od Legacji Polskiej w Paryżu dla Rządu Narodowego. 
W czasie trzytygodniowego pobytu w majętności Gorzeńskich występował pod przybranym nazwiskiem Adama Műhla, jako rzekomy kuzyn właścicieli i nauczyciel ich synów. Do powstania próbował przedostać się w nadgranicznej wsi Komorze, ale wobec zbliżającej się klęski zmuszony był do powrotu. W Śmiełowie dotarła do niego wiadomość o upadku obrony Warszawy z czym wiąże się opowieść o drzewku dębowym, które tego dnia poeta posadził w parku, wygłaszając jednocześnie sentencję o odrodzeniu Polski. 
Wśród postaci, z którymi poeta spotykał się w Śmiełowie, była siostra Antoniny Gorzeńskiej – Konstancja Łubieńska, z którą połączył Mickiewicza najpierw romans, potem przyjaźń trwająca do końca jego życia. Odnotowano także zainteresowanie poety polskimi obyczajami pielęgnowanymi w dworze śmiełowskim. Opowieści 
o kawiarce, Jankielu, polowaniach czy Arcyserwisie, łączono później z odpowiednimi fragmentami Pana Tadeusza. 
Podupadający majątek, wystawiony na licytację zakupił w 1886 roku Franciszek Chełkowski. Jego syn Józef wraz z żoną Marią z Donimirskich rozwinęli tu kult wieszcza, a w 1931 roku postawili Mickiewiczowi w parku pomnik. Jako miejsce nasycone czcią dla poety, Śmiełów przyciągał wielu wybitnych ludzi ze świata kultury, polityki i duchowieństwa. Przebywali tu m.in.: H. Sienkiewicz, J. I. Paderewski, Maria Gorecka – córka Mickiewicza, L. Różycki, W. Kossak, W. Tatarkiewicz, gen. J. Haller, prymas E. Dalbor. 
W 1939 roku właścicieli Śmiełowa internowano i Niemcy zajęli ich majątek. 
Po wojnie pałac został upaństwowiony, rozgrabiono wyposażenie i częściowo zniszczono wnętrza. Przez kolejne ćwierć wieku gmach był zamieniony w szkołę i mieszkania pracowników PGR-u. W 1970 roku obiekt przejęło Muzeum Narodowe w Poznaniu. 

Ekspozycję starano się zaaranżować tak, aby łączyła problematykę mickiewiczowską z klimatem domu ziemiańskiego. Poświęcony Mickiewiczowi parter pałacu nawiązuje do jego wizyty w Śmiełowie w sierpniu i wrześniu 1831 roku. Znaczącą część tej kolekcji stanowią rękopisy poety i rodziny, pierwodruki mickiewiczowskie, przekłady dzieł poety na języki obce oraz bogaty zbiór materiałów ikonograficznych. Zwracają też uwagę osobiste pamiątki, obrazy z XIX wieku odnoszące się do postaci poety, kręgu jego rodziny i przyjaciół oraz duży zestaw grafik, starych druków, liczne medaliony i rzeźby. Sąsiaduje z nimi obszerny zbiór malarskich, graficznych i rysunkowych interpretacji artystycznych scen z utworów wieszcza, z podkreśleniem dwóch poematów: „Pana Tadeusza" i „Dziadów". 
Specjalną grupą eksponatów są pamiątki świadczące o kulcie, jakim otaczano Mickiewicza zwłaszcza w czasie zaborów. Eksponowane malarskie i graficzne apoteozy, maska pośmiertna, medaliony, statuetki, kuriozalne pseudo-pamiątki - wszystko to daje obraz nieco jarmarcznej w formie, jednak tak ważnej dla zniewolonego społeczeństwa adoracji. 
W salach na piętrze, obok pokojów, w których mieszkał Mickiewicz i Sienkiewicz, prezentowane są pomieszczenia mieszkalne, których aranżacja przybliża klimat siedziby ziemiańskiej. Całość wraz z licznymi przykładami malarstwa mistrzów holenderskich, włoskich, flamandzkich i niemieckich (XVII-XVIII w.) oraz stylowymi meblami, bibelotami, szkłem i porcelaną tworzy niepowtarzalną, romantyczną aurę miejsca. 

Poza udostępnianiem stałej ekspozycji muzeum organizuje również wystawy czasowe, w których uczestniczyli niejednokrotnie wybitni artyści współcześni. Od wielu już lat aktywnie uczestniczy w muzealnym święcie jakim są Noce Muzeów oraz organizuje „Spotkania w Śmiełowie" - cykle wykładów, koncertów, dyskusji, wieczorów autorskich i przedstawień teatralnych, nawiązujących najczęściej do tradycji miejsca i Mickiewicza. Wszystkie te wydarzenia, jak i wiele innych (np. konkursy recytatorskie, plenery malarskie, konferencje), działają niewątpliwie 
w sposób ożywczy na miejsce zatrzymujące w czasie epokę, która już dawno odeszła, ale ciągle dla nas Polaków ma znaczenie.

Galeria zdjęć:

Fotografie: Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

Śmiełów 1, 63-210 Żerków

Telefon kontaktowy:

+48 62 740 31 64

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.mnp.art.pl 

Parking dla autobusów:

tak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

CENY BILETÓW 
Ulgowy (uczniowie i studenci w wieku od 7 do 26 lat): 1 zł 
Ulgowy: 7 zł 
Normalny: 10 zł 

Lekcja muzealna: 50 zł + bilety wstępu 
Lekcja z warsztatami: 55 zł + bilety wstępu

Cennik przewodników:

Przewodnik w języku polskim: 60 zł 
Przewodnik w języku obcym: 85 zł

Minimalny czas zwiedzania: 1 godzina

 

Maksymalny czas zwiedzania:

3 godziny

Godziny i dni otwarcia:

GODZINY OTWARCIA 
poniedziałek nieczynne 
wtorek – piątek 9:00 - 16:00 (10:00 - 16:00, od 1 
maja do 30 września włącznie) 
sobota 10:00 - 16:00 
niedziela 10:00 - 16:00 (10:00 - 18:00, od 1 maja do 30 września włącznie)

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Szkoła podstawowa: 
Świat dzieci w dawnym domu śmiełowskim 
Fakty i legendy Śmiełowa oraz okolic 
Czy Mickiewicz lubił dzieci? Czy dzieci mogą polubić Mickiewicza? 
Goście Śmiełowa – wielcy przedstawiciele polskiej kultury 
Warsztaty: 
Rodzina i przyjaciele Mickiewicza 
Muzealni odkrywcy 
Malujemy wiersze Adama Mickiewicza 
Podchody z Mickiewiczem 
Gry i zabawy z czasów Mickiewicza 
Magia dawnych świąt 
Barwy Świąt Wielkanocnych. Znane i zapomniane tradycje świąteczne w wielkopolskich domach ziemiańskich 

Gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne: 
Adam Mickiewicz – życie i twórczość 
Pobyt Adama Mickiewicza w Wielkopolsce 
W Śmiełowie tak jak w Soplicowie 
Dom ziemiański w XIX wieku – na przykładzie Śmiełowa 
Cyrkiel i miecz. Śmiełowskie wątki masońskie 
Na paryskim bruku. Emigracyjne losy Adama Mickiewicza 
Ballady i romantyzm

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

W ofercie edukacyjnej Muzeum w Śmiełowie znajdują się lekcje muzealne oraz warsztaty skierowane do dwóch grup wiekowych: uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. 

W ramach zajęć dzieci i młodzież mogą poznać pałac z innej perspektywy - nie jako muzeum, ale jako dom, w którym mieszkali ziemianie. Najmłodszych z pewnością zainteresują lekcje dotyczące spędzania dzieciństwa w dawnym domu Śmiełowskim. W okresach przedświątecznych powodzeniem cieszą się zajęcia warsztatowe prezentujące dawne tradycje oraz symbolikę ówczesnych ozdób. Na przykładzie zamieszkujących majątek rodzin Gorzeńskich i Chełkowskich w Muzeum przedstawione zostaje życie w tzw. „domu otwartym", w którym to goszczono wybitne jednostki ze świata kultury, duchowieństwa i polityki, ale też umilano czas mieszkańcom Śmiełowa. Młodzież ma również okazję zapoznać się z tematyką tajemniczego Wolnomularstwa, ze szczególnym uwzględnieniem elementów masońskich obecnych w domu Chełkowskich. 

Do bogatej oferty edukacyjnej należą również zajęcia dotyczące życia i twórczości Adama Mickiewicza, któremu poświęcone jest nasze Muzeum. Lekcje te w oparciu o liczne pamiątki oraz gry i zabawy pozwalają młodym ludziom w ciekawy sposób poznać biografię wieszcza i zarazem jednego ze śmiełowskich gości. Atrakcyjną formą zapoznania z twórczością poety są warsztaty teatralno-plastyczne, dzięki którym dzieci zdobywają wiedzę na temat bajek i zarazem rozwijają kreatywność. Młodzież „wędrując" wraz z nami śladami poety po dworach i pałacach Wielkiego Księstwa Poznańskiego ma okazję poszerzyć i utrwalić wiedzę na temat „Pana Tadeusza" poprzez odnajdywanie w dziele motywów wielkopolskich. 

Prosimy o zgłaszanie chęci udziału w lekcjach i warsztatach z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Stałe ekspozycje:

brak informacji

Planowane wydarzenia:

Brak informacji

 

Reklama

Ostatnio zmieniany wtorek, 22 styczeń 2019 11:37

Artykuły powiązane

  • Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
    Centrum Ceramiki i Szkła w Krakowie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch potężnych obiektów muzealnych: Fabryki Schindlera oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wielu turystów podążających do tych dwóch lokalizacji nie zauważa tego bardzo interesującego miejsca, w którym prezentowane są artystyczne wyroby ze szkła artystów współczesnych oraz z przełomu wieku XIX i XX, a co ciekawsze zwiedzające mogą obejrzeć bardzo interesujący pokaz ręcznego formowania szkła. Co odważniejsi mogą spróbować samodzielnie wydmuchać szklaną bańkę. Wyrobu niestety nie będzie można zabrać do domu ze względu na jego kruchość. 
  • Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie
    Kraków jest miastem o imponującej liczbie muzeów, w których zgromadzone są ogromne ilości bezcennych artefaktów dla historii Polski. Wycieczka z dziećmi do Krakowa bez próby poznania chociaż niewielkiej ich ilości wydaje się co najmniej nietrafionym pomysłem. A może nawet nietaktownym, jeśli tylko mamy zamiar naprawdę poznać to wspaniałe miasto. W ciągu 3 dni pobytu w Krakowie odwiedziliśmy kilka muzeów, w tym trzy obiekty będące pod opieką Muzeum Narodowego w Krakowie. Te trzy miejsca wypełniły cały nasz jeden dzień pobytu w Krakowie i chociaż dzieci pod koniec były już naprawdę zmęczone, to zgodnie stwierdziliśmy, że było warto.
Więcej w tej kategorii: « Atofri - Teatr Najmłodszych


Śmiełów, wielkopolskie.
Polska ,63-210
+48 62 740 31 64
poniedziałek: Zamknięte,wtorek: 10:00–16:00,środa: 10:00–16:00,czwartek: 10:00–16:00,piątek: 10:00–16:00,sobota: 10:00–16:00,niedziela: 10:00–18:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

104-piętrowy domek na drz...

on 13 lipiec 2019
104-piętrowy domek na drzewie - recenzja

Kompletnie zwariowana, nieobliczalna, absurdalna i zabawna książka. Słowem: idealne dzieło dla miłośników książek w stylu...

100 głupich porównań dla...

on 11 lipiec 2019
100 głupich porównań dla bystrzaków - recenzja

"Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi". Porównania też wcale nie muszą być głupie...

O Lence, Antku i planowan...

on 12 czerwiec 2019
O Lence, Antku i planowaniu - recenzja

Dwójka przyjaciół Lenka i Antek to para rezolutnych dzieciaków, które mają swoje marzenia, niektóre naprawdę...

Świnka Zwana Truflą - rec...

Świnka Zwana Truflą - recenzja

Jasmine jest córką Pani Weterynarz. Jej rodzina mieszka na niewielkiej farmie, w której rodzice opiekują...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation