wtorek, 04 październik 2016 10:07

Wiatraki w Osiecznej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa
Różnorodne ukształtowanie terenu, bogata szata roślinna, oraz malownicze jezioro Łoniewskie to zaledwie niektóre atuty niewielkiego miasteczka jakim jest Osieczna.

Właśnie tutaj, na przestrzeni wieków, wykorzystując korzystne warunki atmosferyczne, powstawały armady wiatraków. Majestatyczne drewniane obiekty, wpisywały się przez lata w krajobraz oraz świadomość mieszkańców. Wraz z upływem czasu i rozwojem techniki z naszego krajobrazu znikła większość tych pięknych obiektów. W Osiecznej z kilkunastu wiatraków do dnia dzisiejszego przetrwały zaledwie trzy, które dumnie noszą imiona ostatnich młynarzy: Franciszek, Józef-Adam i Leon od lat stoją na malowniczym wzgórzu przy drodze do Leszna. To właśnie w tych XVIII wiecznych wiatrakach w roku 2012 z inicjatywy rodziny Jankowskich, powstało Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa, które udostępnia, ten unikatowy w skali Polski, kompleks trzech zabytkowych wiatraków zwiedzającym.

Pierwszy z wiatraków został wzniesiony w roku 1761, obecnie gromadzone są w nim zbiory poświęcone dawnemu rolnictwu. Kolejny wiatrak pochodzi z roku 1763, na szczególną uwagę zasługuje jego zabytkowe wnętrze, w którym bez większych zmian zachowały się wszystkie maszyny i urządzenia młyńskie. Ostatni, trzeci wiatrak jest w posiadaniu osoby prywatnej.

Muzeum prowadzi również dział historyczno – archeologiczny, w którym kolekcjonowane są zbiory przede wszystkim z terenu „Ziemi Leszczyńskiej” oraz Wielkopolski, Dolnego Śląska i części Województwa Lubuskiego. Działalnością w tym zakresie zajmują się wykwalifikowani archeolodzy. Zgromadzone eksponaty są prezentowane w formie wystaw czasowych o których będziemy informować na naszej stronie.

Zapraszamy do zwiedzania!

Informacja dla nauczycieli i opiekunów:

Na terenie Muzeum, znajduje się też kawiarenka na 25 osób, gdzie można wypić kawę, czy herbatę, również skosztować „świeże” ciasto. W zimie opalamy obiekt piecem na drewno. Istnieje możliwość zamówienie, wcześniej chleba, wypieczonego na naturalnym zakwasie dla każdego uczestnika wycieczki. Koszt jednej sztuki bochenka 3.50 zł. Posiadamy także punkt z pamiątkami. Cały teren, zabezpieczony jest monitoringiem.

 

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej
Muzeum w Osiecznej
Biuro Muzeum, ul. J. Dekana8, 64 -100 Leszno

Telefon kontaktowy: 601 56 70 32, 601 80 90 32
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.zabytkowe-wiatraki.pl 
Parking dla autobusów: Parking dla autobusów, znajduje się na terenie Muzeum, posiadamy także parking dla samochodów osobowych i rowerów
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych: - dzieci i młodzież szkolna 6.00 zł ( zwiedzanie z przewodnikiem dwóch wiatraków i młyna wodnego), dorośli 10.00 zł
Cennik przewodników: Do uzgodnienia telefonicznie
Minimalny czas zwiedzania: 40 minut
Maksymalny czas zwiedzania: 1 godzina
Godziny i dni otwarcia: Od 1 kwietnia do 30 września, codziennie od godziny 10.00 do 19.00
Od września do kwietnia tylko na zgłoszenia telefoniczne i w każdą niedzielę od 11.00 do 16.00
Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: brak
Stałe ekspozycje: Trzy ekspozycje stałe. Młynarstwo wietrzne, młynarstwo wodne, dawne rolnictwo.

 

Fotografie w artykule zostały dostarczone przez Muzeum

Reklama 

 

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 12:21

Artykuły powiązane

  • Trakt Królewski w Gnieźnie Trakt Królewski w Gnieźnie
      Posągi 5 pierwszych królów Polski, postaci z 2 piastowskich legend, 4 edukacyjne makiety oraz 8 tablic informacyjnych i 3 interaktywne infokioski utworzyły w 2018 roku nowy szlak turystyczny w Pierwszej Stolicy Polski.
  • Laboratorium Wyobraźni Laboratorium Wyobraźni
    Laboratorium Wyobraźni to pierwsze w Poznaniu centrum nauki będące częścią Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Działa od 2015 roku. Wizyta w Laboratorium Wyobraźni pozwala na zdobycie wiedzy, zrozumienie otaczających zjawisk i pobudzenie ciekawości świata.
Więcej w tej kategorii: Trakt Królewski w Gnieźnie »

9 Leszczyńska
Osieczna, wielkopolskie.
Polska ,64-113
+48 65 526 62 50

Wyszukaj cel wycieczki z dziećmi na mapie

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Serce na sznurku - recenz...

on 04 styczeń 2019
Serce na sznurku - recenzja

Książka "Serce na sznurku" Małgorzaty Domagalik, to historia dwójki bohaterów, niedźwiedzia polarnego Ksawerego oraz małej...

Summoner: Bitwa - Recenzj...

on 30 sierpień 2018
Summoner: Bitwa - Recenzja

Dzisiaj mamy prawie wszystko: smartfony, tablety, komputery, telewizję, X-boxy itd. Niestety nie mamy najważniejszego: magii...

Buntowniczka z pustyni. R...

on 24 luty 2018
Buntowniczka z pustyni. Recenzja

Amani, sierota mieszkająca z wujem, ciotką, kuzynami i kuzynkami od lat chce uciec z zabitej...

Cała prawda, Dan GEMEINHA...

on 14 czerwiec 2018
Cała prawda, Dan GEMEINHART - recenzja

Mark, trzynastoletni chłopiec, jest śmiertelnie chory – ma raka. Od lat marzył, by wspiąć się...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation