Pomysł na wycieczkę z dziećmi | wycieczkę szkolną

Wycieczka do Giżycka - stolicy Wielkich Jezior Mazurskich

Wycieczka do Giżycka - stolicy Wielkich Jezior Mazurskich

Giżycko, miasto położone w centralnej części Pojezierza Mazurskiego, nazywane jest stolicą Wielkich Jezior Mazurskich, a także stolicą żeglarstwa w Polsce. Dużo tytułów jak na to niewielkie miasto. Warto sprawdzić czy na nie rzeczywiście zasługuje...

Mimo, że niewielkie, to jednak największe. Giżycko jest największym miastem i jednocześnie głównym ośrodkiem wczasowo-turystycznym Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Leży na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. To położenie na mapie Mazur ma nie tylko wielkie znaczenie turystyczne, ale też strategiczne. Stąd w Giżycku znajdziemy Zamek Krzyżacki czy Twierdzę Boyen, stanowiącą niegdyś główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu dostęp na teren państwa pruskiego. W pobliżu miasta znajdują się również takie atrakcje turystyczne jak Wilczy Szaniec - czyli potężne centrum dowodzenia III Rzeszy oraz Zamek Ryn. Oprócz tych historycznych miejsc, które warto odwiedzić i zobaczyć, mamy tu cały szereg atrakcji turystycznych, które przybliżają wspaniałą urodę tego miasta i jego okolic.

{youtube}pPRRuNyvrns{/youtube}

Twierdza Boyen
To w zasadzie najważniejszy punkt programu podczas wycieczki do Giżycka. Ukryta obecnie wśród drzew nie sprawia obecnie wrażenia monumentalnego obiektu lecz świadomość, że zajmuje ona teren o obszarze 100 hektarów, oraz nie kończąca się linia fortyfikacji robi bardzo duże  wrażenie na odwiedzających. Położona na zachód od Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy dużymi jeziorami Niegocin i Kisajno jest doskonale zachowanym przykładem pruskiej szkoły fortyfikacyjnej. Twierdza została przygotowana dla załogi liczącej około 3000 żołnierzy. Po II wojnie światowej, jak wiele tego typu zabytków, twierdza została zapuszczona i doprowadzana do nieuchronnego upadku. Na szczęście na początku lat 90. XX wieku twierdzę udostępniono turystom. Rocznie zwiedza ją ponad 50 tysięcy osób. Odbywają się tam zjazdy motocyklistów i różne festiwale i imprezy muzyczne. 

Rejs statkiem po jeziorze Niegocin i dalej
W Giżycku znajduje się port żeglugi, z którego można wypłynąć w rejs po jeziorze Niegocin, a także do innych miejscowości mazurskich. Rejsy odbywają się statkami pasażerskimi, na których mieści się kilkudziesięciu pasażerów. Każdy z nich ma zarówno taras widokowy, z którego można podziwiać widoki jak również restaurację, w której można się schronić przed nieoczekiwanym deszczem bądź po prostu zjeść coś ciepłego. To bardzo ciekawa opcja na urozmaicenie każdej wycieczki. W końcu nie każdy pływał prawdziwym statkiem...

Zamek Krzyżacki
Obecnie czterogwiazdkowy Hotel St. Bruno, co ogranicza możliwość zwiedzania. Oryginalną i zabytkową budowlą w kompleksie zamkowym jest jedno dwupiętrowe skrzydło z późnorenesansowymi zwieńczeniami murów szczytowych. Pozostałe elementy zamku zostały odbudowane przez prywatnego inwestora na potrzeby hotelu. Niemniej jednak z zewnątrz prezentuje się pięknie i przypomina o potędze krzyżackiej na Mazurach. Zamek Krzyżacki w Giżycku był zamkiem prokuratorskim. Został zbudowany przez zakon krzyżacki około połowy XIV wieku na, co wskazuje wzmianka z 1340 roku o rezydującym tu prokuratorze krzyżackim pełniącym rolę sądowniczą, dowódczą i administracyjną. Tuż obok mieści się z inny z pozoru mało widowiskowy zabytek...

Most obrotowy w Giżycku
znajdujący się nad Kanałem Łuczańskim przy ulicy Stanisława Moniuszki jest jednym z trzech mostów drogowych przebiegających przez Kanał Giżycki w mieście. Ważący ponad sto ton most stanowi interesujący zabytek techniki i ze względu na typ konstrukcji jest unikatem w skali kraju, oraz tylko jednym z dwóch mostów obrotowych (działających!) na terenie całej Europy. Co ciekawe most jest w stanie otworzyć lub zamknąć jedna osoba w przeciągu około 5 minut (100 ton!).

Wieża ciśnień
Zwiedzając miasto warto jeszcze wybrać się na wieżę ciśnień, która stanowi obecnie wspaniały punkt widokowy na miasto i jego okolice. Jej najwyższa kondygnacja położona jest na wysokości 162 m n.p.m. Wieża ma wysokość 25 m, szerokość u podstawy 7,20 m, a korony 9,06 m. Wejście na górę, zapewniają wewnętrzne kręte schody. Umiejscowiony w kopule, zrobiony z cynkowej blachy, wysoki na 3,80 m o szerokości 8 m mieścił w sobie ok. 200 m3 wody i jeszcze trzydzieści lat temu zaopatrywał mieszkańców miasta w wodę.

Park Linowy przy Hotelu Tajty
Opuszczając miasto można jeszcze pozwolić sobie na jeszcze jedno wyjście w górę. Park linowy to opcja dla bardziej odważnych. Znajdujący się tuż obok Hotelu Tajty posiada trzy trasy o różnym poziomie trudności. Wędrując wśród drzew mamy oprócz opanowania lęku wysokości możliwość oglądania pięknej panoramy na jezioro Tajty i port jachtowy. Wrażenie jest naprawdę wspaniałe.

Wilczy Szaniec
Warto zarezerwować sobie dłuższą chwilę na położoną 30 km od Giżycka tajną kwaterę Adolfa Hitlera. Na terenie Wilczego Szańca powstało około 200 budynków, w tym 80 obiektów ceglano-betonowych, poza tym drewniane baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, wodociągi, dwie centrale dalekopisowe. W Wilczym Szańcu Hitler wraz ze swoim sztabem spędził w sumie ok. 850 dni, a wśród odwiedzających byli m.in. włoski dyktator Benito Mussolini oraz ambasador Japonii hrabia Hiroshi Oshima. Podczas odwrotu wojsk niemieckich kwatera i wszystkie budynki zostały wysadzone w powietrze. Obecnie dostępne są jedynie ruiny, jednak ich położenie w mazurskiej puszczy oraz gigantyczne mury sprawiają wrażenie opuszczonego miasta olbrzymów. 

 

Noclegi dla wycieczek szkolnych i rodzin z dziećmi.
Jak każda miejscowość turystyczna Giżycko oferuje dużą bazę noclegową. Szkołom i rodzinom polecamy w szczególności malowniczo położony tuż obok Giżycka Hotel Tajty. Hotel oprócz wygodnych pokoi ma w swojej ofercie całą gamę atrakcji, które uprzyjemnią pobyt. Jest tutaj prywatna plaża, niewielki basen, SPA, plac zabaw, park linowy, wypożyczalnia rowerów i wiele innych opcji, które sprawiają, że zarówno dzieci jak i rodzice czują się tutaj świetnie. 

 

Zapraszamy do Giżycka!

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA