czwartek, 08 luty 2018 10:10

Obserwatorium Astronomiczne

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie zaprasza wycieczki szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie zaprasza wycieczki szkolne
Obserwatorium Astronomiczne znajduje się w zabytkowej wieży ciśnień zbudowanej przed ponad stu laty na najwyższym wzniesieniu Olsztyna. Wizyta w Obserwatorium to szczególna okazja poznaniaspecyfiki badań astronomicznych, obejrzenia przyrządów i instrumentów używanych przez astronomów oraz zapoznania się z prawdziwym rozgwieżdżonym niebem.

Z tarasu Obserwatorium roztacza się wspaniała panorama miasta, piękna zarówno w dzień jak i nocą. Wizyta w pogodne dni daje okazję obserwacji tarczy słonecznej. Specjalny teleskop słoneczny zaopatrzony w filtr H-alfa umożliwia obserwację aktywnych, obszarów Słońca, protuberancji, granulacji jak również plam słonecznych. Schodząc z tarasu zwiedzamy kopułę mieszczącą teleskop o obiektywie 15 cm pracujący w systemie optycznym Coude oraz nowy teleskop zwierciadlany o średnicy 25 cm zaopatrzony w astronomiczną kamerę CCD. Niżej, w znajdującej się na piątym piętrze pracowni astrofizycznej uczniowie mają okazję obejrzeć widma emisyjne różnych pierwiastków i poznać metody spektroskopowe, za pomocą których astronomowie zdobywają informacje o budowie, ruchu i procesach fizycznych zachodzących w odległych obiektach. Na czwartym piętrze znajduje się unikalny detektor promieniowania kosmicznego - prekursor komory iskrowej. Ten dużych rozmiarów przyrząd umożliwia śledzenie torów przelotu cząstek elementarnych, których źródłem są odległe obiekty we Wszechświecie. Drugie piętro w Obserwatorium zajmuje bogata kolekcja meteorytów. Zgromadzone tu okazy są źródłem informacji o ewolucji materii kosmicznej, która zachodziła na przestrzeni dziejów. Dają nam wgląd genezę i w budowę ciał Układu Słonecznego. Pierwsze piętro poświęcone jest historii i podstawom astronomii. Zgromadziliśmy w tej pracowni różne modele instrumentów astronomicznych, przy pomocy których omawiamy klasyczne zagadnienia astronomii - pomiary położenia obiektów astronomicznych na sferze niebieskiej i pomiary czasu. Zapoznajemy uczniów z klasycznymi i współczesnymi metodami określania położenia na kuli ziemskiej. Prezentujemy unikalny zegar Shortta - najdokładniejszy zegar wahadłowy.

POKAZY NOCNEGO NIEBA
Wieczorna wizyta w Obserwatorium Astronomicznym jest niecodzienną okazją do poznania rozgwieżdżonego nieba. Pokazy prowadzone przez astronomów ukazują piękno Kosmosu. Oglądamy przez teleskop: kratery na Księżycu, Jowisza i jego największe księżyce, Saturna z pierścieniami, fazy Wenus, gwiazdy podwójne, gromady gwiazd, mgławice i dalekie galaktyki. Widoki te zachwycają
uczniów w każdym wieku.

Galeria zdjęć:

Źródło: Planetarium Olsztyńskie

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie
ul. Żołnierska 13b, 10-558 Olsztyn

Telefon kontaktowy: centrala: (+48 89) 650-04-40
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

http://planetarium.olsztyn.pl 

Parking dla autobusów:

Brak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Zwiedzanie obserwatorium:
Wystawy astronomiczne, obserwacje Słońca i panorama Olsztyna
Bilety: normalny 9 zł, ulgowy 7 zł
Bilet ulgowy przysługuje dzieciom do lat 7, uczniom i studentom (do ukończenia 25 roku życia) oraz emerytom i rencistom.

Dla szkół i przedszkoli:
Pokaz fizyczno-astronomiczny - Bilet: 8 zł 

Nocne pokazy nieba:
Bilet: 7 zł

Cennik przewodników: Brak informacji
Minimalny czas zwiedzania: 0,5 godz. (z projekcją)
Maksymalny czas zwiedzania:

2 godz.

Godziny i dni otwarcia:

Wejścia do Obserwatorium Astronomicznego w okresie od 18 września 2017 r. do 21 czerwca 2018 r. odbywają się od poniedziałku do soboty w godzinach: 9:00, 10:30, 12:00, 13:30 i 15:00.
Bilet dla jednego ucznia kosztuje 7 zł.

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Jak w opisie

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Prosimy o wcześniejszą rezerwację wizyty w Obserwatorium tel.: +48 89 527 67 03 lub w elektronicznym systemie rezerwacji dostępnym poprzez stronę internetową OPiOA:
www.planetarium.olsztyn.pl
Stałe ekspozycje:

w opisie

Planowane wydarzenia:

brak informacji

 

 

 Reklama

Ostatnio zmieniany wtorek, 22 styczeń 2019 09:44

Artykuły powiązane

  • Interaktywne Centrum Pszczelarstwa - APILANDIA Interaktywne Centrum Pszczelarstwa - APILANDIA
    Interaktywne Centrum Pszczelarstwa APILANDIA to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie w tak profesjonalny sposób promujemy temat pszczół i tajniki ich życia. W naszym Centrum gościmy wycieczki z całej Polski - są to głównie grupy szkolne, wyjazdy kolonijne a także grupy turystyczne z pobliskich Papieskich Wadowic; odwiedzają nas całe rodziny. W niesamowity sposób połączyliśmy tutaj ze sobą historię i nowoczesność; tradycję i innowację.
  • Żydowskie Muzeum Galicja Żydowskie Muzeum Galicja
    Żydowskie Muzeum Galicja powstało, by upamiętnić ofiary Holokaustu oraz ukazać historię i kulturę Żydów z nowej perspektywy. Muzeum znajduje się na krakowskim Kazimierzu, w sercu dawnej żydowskiej dzielnicy miasta. Jesteśmy instytucją pożytku publicznego. Naszym celem jest rewizja tradycyjnych stereotypów dotyczących żydowskiej przeszłości w Polsce oraz pomoc zarówno Polakom, jak i Żydom w zrozumieniu własnej historii.

13 Żołnierska
Olsztyn, warmińsko-mazurskie.
Polska ,10-351
+48 89 650 04 40
poniedziałek: 09:00–15:00, 22:00–23:00,wtorek: 09:00–15:00,środa: 09:00–15:00, 22:00–23:00,czwartek: 09:00–15:00,piątek: 09:00–15:00, 22:00–23:00,sobota: 09:00–15:00,niedziela: Zamknięte

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Serce na sznurku - recenz...

on 04 styczeń 2019
Serce na sznurku - recenzja

Książka "Serce na sznurku" Małgorzaty Domagalik, to historia dwójki bohaterów, niedźwiedzia polarnego Ksawerego oraz małej...

Summoner: Bitwa - Recenzj...

on 30 sierpień 2018
Summoner: Bitwa - Recenzja

Dzisiaj mamy prawie wszystko: smartfony, tablety, komputery, telewizję, X-boxy itd. Niestety nie mamy najważniejszego: magii...

Buntowniczka z pustyni. R...

on 24 luty 2018
Buntowniczka z pustyni. Recenzja

Amani, sierota mieszkająca z wujem, ciotką, kuzynami i kuzynkami od lat chce uciec z zabitej...

Cała prawda, Dan GEMEINHA...

on 14 czerwiec 2018
Cała prawda, Dan GEMEINHART - recenzja

Mark, trzynastoletni chłopiec, jest śmiertelnie chory – ma raka. Od lat marzył, by wspiąć się...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation