Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Muzeum w środku wielkiego miasta, w którym zgromadzonych jest ponad 80 tys. eksponatów kultury ludowej. 

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zostało otwarte 19 lutego 1911 roku. Swoje powstanie zawdzięcza niestrudzonym wysiłkom Seweryna Udzieli – nauczyciela, etnografa-amatora i kolekcjonera wytworów kultury ludowej. Pragnął on „ocalić od zagłady przeżytki przeszłości znikające bezpowrotnie”.

Pierwszą wystawę zaprezentowano w trzech pokoikach w oficynie przy ulicy Studenckiej. W 1913 roku zbiory zostały przeniesione do budynku dawnego seminarium św. Michała na Wawelu, gdzie rok po roku otwierano kolejne sale ekspozycyjne. Muzeum, spakowane w początkach okupacji niemieckiej w skrzynie, przetrwało ją niemal bez szwanku, tracąc jedynie kilkaset eksponatów. W 1945 roku Towarzystwo Muzeum Etnograficznego przekazało zbiory państwu. Trzy lata później Tadeusz Seweryn, następca Udzieli, uzyskał dla nich nową siedzibę w dawnym ratuszu kazimierskim, w którym urządził wkrótce pierwszą, istniejącą do dziś, część wystawy stałej. W 1986 roku Muzeum otrzymało zabytkowy budynek przy ulicy Krakowskiej, tak zwany Dom Esterki, w którym znajdują się obszerne sale wystawiennicze. 

W ciągu niemal stu lat nieprzerwanego istnienia muzeum powiększyło swoje zbiory do ponad 80 tysięcy eksponatów. Prezentowało je na wystawie stałej oraz na licznych wystawach czasowych, prowadząc przy tym intensywną działalność naukową, wydawniczą i oświatową, której celem była realizacja misji wyznaczonej przez jego założycieli.

W Ratuszu na pl. Wolnica (główny gmach Muzeum) prezentujemy wystawę stałą pt. "Polska kultura ludowa". Wystawy czasowe organizujemy w Domu Esterki przy Krakowskiej 46 (więcej o aktualnych wystawach czasowych). 

Zwiedzanie wystawy stałej to ciekawa wyprawa w przeszłość. Unikalne, pochodzące głównie z XIX wieku eksponaty są źródłem wiedzy o kulturze ludowej. Zabytki folkloru, rzemiosła i sztuki oraz archiwalne fotografie pozwalają zapoznać się z minionymi – często bezpowrotnie – obrazami wsi. Przywołują zwyczajne, codzienne życie rolnika czy pasterza, ale opowiadają też o zdarzeniach uroczystych i niezwykłych, związanych z tradycyjnymi obrzędami i magią.

Izba krakowska

W salach wystawowych przygotowanych zgodnie z ideą skansenu w centrum miasta zobaczymy izbę krakowską, której ściany, powała i piec pomalowane są w zalipiańskie kwiaty. Meble pochodzą z małopolskich ośrodków stolarstwa. Obrazy z wizerunkami świętych to pamiątki przywożone z pielgrzymek lub zakupione u wędrownych handlarzy. Wiejskie budownictwo Krakowiaków ukazuje model chałupy Błażeja Czepca z Bronowic, wykonany przed stu laty pod kierunkiem Włodzimierza Tetmajera.

Izba podhalańska

Półmrok, zapach drewna i refleksy światła odbite w obrazach na szkle wprowadzają w nastrój tradycyjnej izby podhalańskiej. Warto zwrócić uwagę na ściany zbudowane z szerokich płazów, powałę z desek ułożonych w jodełkę, wspartą na belce sosrębowej ozdobionej rozetą.s

Warsztaty

Na wystawie można też zobaczyć tradycyjne wiejskie warsztaty: m.in. folusz z Jaworek, gdzie produkowano sukno z tkaniny wełnianej, czy olejarnię z Ochotnicy Górnej, w której tłoczono olej z siemienia lnianego. Jest też pracownia garncarska z różnymi rodzajami kół garncarskich i modelem pieca do wypalania garnków, mis i dzbanów. Całości dopełnia wystawa wyrobów ceramicznych z wielu obszarów Polski, obrazująca bogactwo form i technik. W innym miejscu muzeum zobaczymy wnętrze kuźni, gdzie wykonywano nie tylko podkowy, ale również dekoracyjne okucia, zawiasy i narzędzia gospodarskie. Poznamy tajniki obróbki lnu i pracy przy warsztacie tkackim, a także arkana takich zawodów, jak bartnik, pszczelarz ... i kłusownik.

Stroje ludowe

W świat stroju ludowego przenosi nas kolekcja odświętnych ubiorów z całej Polski. Strój ludowy manifestował przynależność do rodzinnej wsi, regionu, często był też symbolem uczuć patriotycznych. Tylko u nas można zobaczyć paradny orszak Krakowiaków: kobietę w spódnicy i gorsecie, z koralami i chustą wiązaną na głowie w czepiec, oraz mężczyznę ubranego w białą sukmanę i ciemnogranatowy kaftan przewiązany skórzanym pasem, w czapce magierce.

Obrzędy 

Część wystawy ukazująca obrzędowość podzielona jest na dwa zasadnicze cykle kalendarzowe: zimowy, związany z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem oraz wiosenny, połączony z Wielkanocą. 

Fragment wystawy poświęcony Bożemu Narodzeniu ukazuje kolędowanie z turoniem i szopką. Tu trzeba zobaczyć najcenniejsze w kolekcji szopki krakowskie, a wśród nich tę najstarszą, liczącą ponad sto lat, wykonaną przez Michała Ezenkiera. Jest ona uważana za pierwowzór współczesnych szopek konkursowych.

Część poświęcona obrzędowości wiosennej została poddana przebudowie – udostępniamy ją pod hasłem OD-NOWA, jeszcze w trakcie zachodzącej tam przemiany. Zaczęliśmy od jajka - prezentujemy wybór pisanek z naszej kolekcji, liczącej 8671 zdobionych jaj - najbardziej intrygujące obiekty można wziąć pod lupę. Budzące się na wiosnę siły witalne obrazują także wierzby-palmy. W przyszłości znajdzie się tu jeszcze miejsce na postaci „negocjatorów” z pogranicza światów i krakowskie odpusty: Emaus i Rękawka.

Na lipiec 2015 roku planowane jest otwarcie nowej wystawy stałej sztuki ludowej i nieprofesjonalnej.

Warsztaty muzealne

Wycieczki szkolne mogą być uczestnikami wcześniej zorganizowanych i umówionych warsztatów muzealnych. 

Informacje o lekcjach: http://bit.ly/MEK_warsztaty  

 

Galeria:

Fotografie: Autor Marcin Wąsik - przesłane przez Muzeum.

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna udzieli w Krakowie

Ratusz
Plac Wolnica 1
31-066 Kraków

Dom Esterki
ul. Krakowska 46
31-066 Kraków

Telefon kontaktowy: 12 430 60 23
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   
Adres www:

www.etnomuzeum.eu 

Parking dla autobusów:

Muzeum nie posiada parkingu. Najbliższy parking dla autokarów mieści się przy ul. Dajwór (1 stanowisko, postój do 10 min).

 

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Zwiedzanie:
bilet normalny – 10,00 PLN
bilet ulgowy – 6,00 PLN

W niedzielę wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Warsztat muzealny (grupa 11-30 osób):
cena -7,00 PLN od uczestnika 
warsztaty świąteczne (Wielkanoc lub Boże Narodzenie) – 10,00 PLN od uczestnika

Mniejsze grupy są zobowiązane do zakupu 11 biletów.
Honorujemy Kartę Dużej Rodziny. Każdy uczestnik grupy zorganizowanej posiadający KDR zapłaci 50% mniej za udział w zwiedzaniu i zajęciach edukacyjnych.

Cennik przewodników:

Oprowadzanie w języku polskim:
bilet wstępu z oprowadzaniem - pierwsza osoba 65,00 PLN każda kolejna osoba + bilet ulgowy

Oprowadzanie w języku obcym:
bilet wstępu z oprowadzaniem w językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, włoskim: pierwsza osoba - 80,00 PLN
każda kolejna osoba + bilet ulgowy

Usługi przewodnickie rezerwujemy z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.
Grupa zwiedzających może liczyć maksymalnie 25 osób.
Zwiedzanie wystawy trwa około 1,5 godziny.
Opiekunowie grup są zwolnieni z opłaty.

Prowadzimy warsztaty muzealne dla grup do 30 osób, czas trwania zajęć: 60–90 min, więcej informacji tutaj.

Minimalny czas zwiedzania:

1 h

Maksymalny czas zwiedzania:

1,5 – 2 h, w zależności od zaangażowania

Godziny i dni otwarcia:

Zwiedzanie:
Wtorek: 10.00 – 19.00
Środa: 10.00 – 19.00
Czwartek: 10.00 – 19.00
Piątek: 11.00 – 19.00
Sobota: 11.00 – 19.00
Niedziela: 11.00 – 19.00 (wstęp wolny)
Poniedziałek: nieczynne

Warsztaty:
Poniedziałek – Piątek: 8.30 – 17.30

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Zapraszamy do udziału w warsztatach muzealnych.  Po wcześniejszej rezerwacji można skorzystać z zajęć edukacyjnych. W niedzielę wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

W 2015 roku MEK zostało po raz kolejny odznaczone certyfikatem Miejsca Przyjaznego Maluchom.

Stałe ekspozycje:

Polska kultura ludowa.

 

POMYSŁY NA WYCIECZKI Z DZIEĆMI, WYCIECZKI KLASOWE, WYCIECZKI Z RODZINĄ

Witamy Was na stronie poświęconej temu co najbardziej intryguje (oczywiście zaraz po lekcjach) uczniów, nauczycieli i rodziców: wycieczkom szkolnym w szeroko rozumianym znaczeniu tego słowa. Wiemy, że podróże kształcą, wiemy że uczą samodzielności, pozwalają poznać lepiej świat w całej swojej zmienności i okazałości i jeśli to przekonanie w nas drzemie to wspaniale. Bo to najprawdziwsza prawda! Strona, na której się znaleźliście nie tylko utwierdzi Was w tym przekonaniu, ale pomoże Wam wybrać cel wycieczki szkolnej, wskaże na jakie wydarzenia dla dzieci warto się wybrać, zaproponuje gry planszowe czy książki dla dzieci, które warto zabrać w podróż. 

A jeśli wycieczki szkolne przez pandemię nie dojdą do skutku, zachęcamy do wycieczek z rodziną. Prezentowane atrakcje dla dzieci z powodzeniem możecie odwiedzić sami. Zostańcie z nami po dobrej stronie! Życzymy wspaniałych podróży!

Redakcja Podrozezklasa.pl