Z książką w drogę

Romans palce lizać. Grzegorz Kasdepke. Recenzja książki

Romans palce lizać. Recenzja książki

„Romans palce lizać” Grzegorza Kasdepke to książka, którą przeczytałem z dużą przyjemnością i to nie tylko dlatego, że lubię jego styl, ale przede wszystkim dlatego, że potrafi on pisać o uczuciach w sposób lekki, zabawny i jednocześnie bardzo prawdziwy.

Pierwszy dzień wiosny. Regina Golińska-Barancewicz. Recenzja książki

Pierwszy dzień wiosny. Recenzja książki

„Pierwszy dzień wiosny” autorstwa Reginy Golińskiej-Barancewicz to książka, która z pozoru może wydawać się lekką, wiosenną opowieścią, a tymczasem okazuje się głęboko poruszającą historią o rodzinie, której życie zostaje wywrócone do góry nogami przez nagłą chorobę jednego z dzieci. Już od pierwszych stron widać, że autorka nie boi się trudnych tematów i potrafi je przedstawić z ogromną empatią i wyczuciem.

Lato na Rodos. Katarzyna Ryrych. Recenzja książki

Lato na RODOS. Recenzja książki

„Lato na Rodos” Katarzyny Ryrych to książka, która zostaje w pamięci na długo. Nie tylko ze względu na tematykę, ale przede wszystkim dzięki wyjątkowemu sposobowi opowiadania o inności, akceptacji i przyjaźni. Autorka oddaje głos Porszakowi, chłopcu z autyzmem, który spędza wakacje w nietypowym miejscu: na RODOS, czyli Rodzinnych Ogródkach Działkowych Ogrodzonych Siatką. To nie grecka wyspa, ale enklawa w środku miasta, gdzie dzieciaki „inne niż wszystkie” mogą być sobą bez lęku przed oceną.

Nie będziesz szczęśliwa. Beata Ostrowicka. Recenzja książki

Nie będziesz szczęśliwa. Recenzja książki

„Nie będziesz szczęśliwa” Beaty Ostrowickiej to poruszająca powieść młodzieżowa, która w subtelny, ale bardzo wyrazisty sposób podejmuje temat inności, wykluczenia i poszukiwania własnej wartości. Główna bohaterka, Łucja, dorasta w niewielkiej wsi Półrzeczki, otoczonej lasami i wzgórzami, z których rozciąga się widok na Tatry. To miejsce pełne uroku, ale też pełne ludzi, którzy nie zawsze potrafią zaakceptować odmienność.

Moje Bullerbyn. Barbara Gawryluk. Recenzja książki

Moje Bullerbyn. Recenzja książki

„Moje Bullerbyn” Barbary Gawryluk to ciepła, pełna emocji opowieść o dojrzewaniu, zmianie i odnajdywaniu siebie w nowej rzeczywistości. Główna bohaterka, Natalka, musi opuścić ukochany Kraków, przyjaciółki, szkołę i zespół hip-hopowy, by wraz z rodzicami przenieść się do Szwecji.

Jak mówić nie. O wyznaczaniu granic w relacjach, w szkole i w internecie. Recenzja książki

Jak mówić nie. O wyznaczaniu granic w relacjach, w szkole i w internecie. Recenzja książki

Żyjemy w świecie wirtualnego chaosu, w którym czasem trudno się odnaleźć. Nie każde dziecko wie, czym powinno się kierować w życiu i jak zbudować samego siebie. Książka Michelle Elman uświadamia młodym czytelnikom, że są zasady, które pomogą im uniknąć kłopotów, wyrosnąć na silnych dorosłych, a przede wszystkim - pamiętać, że są ważni i wyjątkowi. Jedną z nich jest umiejętność mówienia "nie".

Nowe lektury obowiązkowe i uzupełniające 2024/2025

Nowa lista lektur na rok szkolny 2024/2025

Długo zapowiadana rewolucja w kanonie lektur do szkół podstawowych i ponadpodstawowych została w końcu ogłoszona w rozporządzeniu MEN z dnia 28 czerwca 2024. Z listy lektur obowiązkowych zniknęło kilka książek, które przez lata czy nawet pokolenia były czytane i "przerabiane" przez uczniów. Pojawiło się też trochę nowych tytułów. Przedstawiamy Wam uporządkowaną obowiązującą listę lektur. Podpowiadamy też, gdzie można je tanio kupić.

Nagrody książkowe dla uczniów na zakończenie roku - pomysły

Książki dla uczniów na nagrody 2024 - TOP 8 pomysłów dla każdej klasy

 Już niedługo koniec roku szkolnego 2023/2024! Ostatnie poprawki, zaliczenia, klasówki, propozycje ocen, a także przygotowanie ocen, występów, apelu, ale także nagród i prezentów dla zdolnych i wzorowych uczniów.

To niemal oczywiste, że najlepszą nagrodą za wyniki czy prezentem jest książka, dlatego przygotowaliśmy dla Was pomocne zestawienie top 8 wyjątkowych tytułów dla uczniów z każdej klasy szkoły podstawowej.

Syn Wiedźmy - recenzja książki

Syn Wiedźmy - recenzja książki

Ned jest milczącym chłopcem, odrzuconym przez mieszkańców wioski, w której mieszka wraz ze swoim ojcem drwalem oraz matką Wiedźmą. Z trudem składa słowa, nie potrafi też czytać, mimo że wcześniej bez problemu odczytywał zapisane słowa. Generalnie uznawany jest za dziwaka i odludka. Mówią o nim "niewłaściwy chłopiec". Przydomek ten krąży za nim od czasów tragedii, w wyniku której zginął jego brat bliźniak. Każdy twierdzi, że to Ned powinien umrzeć, a nie jego brat. Śmierć brata odcisnęła trwałe piętno na chłopcu, ale też na jego rodzinie. Nie zdaje sobie jednak sprawy z tajemnicy, którą nosi w sercu jego matka Wiedźma. Jego brat nie do końca odszedł. Jego dusza za pomocą magii na trwałe została przez nią zszyta z duszą Neda. 

Eri czarodziejka - recenzja książki

Eri czarodziejka - recenzja książki

Eri jest młodą uczennicą szeptuchy Maruszy, która kształci dziewczynkę na czarodziejkę i znachorkę, która będzie potrafiła pomagać ludziom w ich słabościach i chorobach. Ciekawska i trochę nieznośna jest jednak bardzo pilną i obiecującą uczennicą. Pewnego dnia Marusza otrzymuje wezwanie do Zamku Magów i pozostawia swoje domostwo pod opieką dziewczynki. Niedługo później we wiosce, którą zamieszkuje Eri wraz ze swoimi rodzicami zaczynają się dziać dziwne i niepokojące rzeczy.

Małe Licho i Anioł z Kamienia - recenzja

Małe Licho i Anioł z Kamienia - recenzja

Bożka wreszcie dopadła zwyczajność. "Wreszcie" jest tutaj określeniem jak najbardziej prawidłowym. Pół chłopiec-pół widmo mieszkający razem z całą galerią istot nadprzyrodzonych oraz zupełnie zwyczajną mamą w niezwykłym, pełnym tajemnic domu doczekał świąt, a chwilę potem zimowych ferii. Wszystko byłoby cudownie, gdyby nie irytujący i kompletnie nie empatyczny Anioł Tsadkiel.

Zabić drozda - powieść graficzna - recenzja książki

Zabić drozda - powieść graficzna - recenzja książki

"Zabić drozda" to książka niezwykle potrzebna, zdecydowanie ponadczasowa, opowiadająca o problemie nietolerancji i rasizmu. Wydana w 1960 roku szybko stała się głośna, zwłaszcza na tle zmian społecznych w ówczesnej Ameryce. W rok później została uhonorowana nagrodą Pulitzera. Dwa lata później została zekranizowana, a jej filmowa wersja zdobyła aż 3 Oskary. Sięgnąłem po nią jako nastolatek i głęboko zapadła mi w pamięci. Dlatego z wielką radością przyjąłem wiadomość o jej nowym wydaniu, tym razem w postaci komiksu, czy jak określa to Wydawca, w formie powieści graficznej.

REKLAMA
REKLAMA