Muzeum
-
20 maja - Noc Muzeów 2017
Wielkimi krokami zbliża się najważniejsza noc w roku dla wszystkich muzeów w Polsce: Europejska Noc Muzeów. W tym roku wypada 20 maja i biorą w niej udział jeżeli nie wszystkie, to zdecydowana większość muzeów w Polsce, ale także wiele galerii, ośrodków kultury i nauki.
-
A Ty co zobaczysz?
Muzeum Narodowe w Warszawie rozpoczęło bardzo interesującą kampanię pt. "A Ty co zobaczysz?". Pokazuje ona sposób odbierania sztuki trzech różnych osób z różnym bagażem doświadczeń, różną wrażliwością i różnymi pasjami.
-
Akcja "Muzeum za złotówkę" trwa!
W 2015 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura Dostępna” uruchomiło akcję "Muzeum za złotówkę". Zasada programu jest prosta: uczniowie i studenci do 26 roku życia za wstęp na podstawowe wystawy płacą 1 PLN.
-
Apteka pod Orłem
Bazą scenariusza wystawy są wspomnienia Tadeusza Pankiewicza, właściciela apteki i świadka wydarzeń, opublikowane po raz pierwszy tuż po wojnie w książce Apteka w getcie krakowskim.
-
Baszta - Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
Baszta to dominująca na żnińskim rynku średniowieczna gotycka wieża zwana także ratuszową. Jedyna w grodzie w owych czasach murowana budowla. Wzniesiona na przełomie lat 1447-1500 wieża była siedzibą władz miejskich. Zadaniem jej było uchronienie przed pożarami przechowywanych tam akt miejskich, nadań, ksiąg i przywilejów. Nie pełniła funkcji militarnych, ale funkcję reprezentacyjną, świadczyła o bogactwie władz i jej mieszkańców. Stanowiła też znakomity punkt obserwacyjny. Zaszczytem dla miasta było kilkukrotne goszczenie królów między innymi Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły.
-
Brama Krakowska w Lublinie
Muzeum Historii Miasta Lublina mieści się we wnętrzu zabytkowej Bramy Krakowskiej, stanowiącej pozostałość dawnych murów miejskich. Sytuowana jest na szlaku turystycznym od reprezentacyjnej ul. Krakowskie Przedmieście, poprzez Stare Miasto w kierunku zamku lubelskiego, gdzie mieści się główna siedziba Muzeum Narodowego w Lublinie.
-
Bricks & Figs - Wystawa klocków LEGO®
BricksAndFigs.pl to niezwykła wystawa klocków i figurek zlokalizowana w Krakowie. Nasza imponująca kolekcja jest wynikiem pasji do produktów marki LEGO® i zaangażowania w prezentowanie niesamowitej historii i kreatywności tej marki.
-
BUNKIER V-3 MINI MUZEUM - POLIGON BRONI
Zapraszamy do zwiedzenia jedynej w Polsce ekspozycji tajnej broni niemieckiej V-3, z okresu II wojny światowej.
-
Celestat
Budynek zwany Celestatem (tj. strzelnicą, od niem. Zielstätte) ulokowany w Ogrodzie Strzeleckim to autentyczna, historyczna siedziba Bractwa Kurkowego.
-
Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach jest największą tego typu placówką w Polsce i jedną z największych w Europie. W 1992 roku włączona została w struktury Państwowej Straży Pożarnej.
-
Centrum Afrykańskie
W okolicach Płońska w województwie mazowieckim od kilku lat prężnie działa Centrum Afrykańskie - małe serce Afryki w centrum Europy.
-
Centrum Afrykańskie
W okolicach Płońska w województwie mazowieckim od kilku lat prężnie działa Centrum Afrykańskie - małe serce Afryki w centrum Europy.
-
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
Centrum Dziedzictwa Szkła to nowoczesne, interaktywne miejsce w Krośnie, w którym zwiedzający mogą wziąć udział w fascynującej opowieści o historii szklanej wytwórczości, a także na poznanie pięknych szklanych obiektów – szkła użytkowego i artystycznego. Pokazy formowania szkła, jego zdobienia, warsztaty dla turystów, wreszcie wystawy stałe i czasowe składają się na bogatą ofertę, z której warto skorzystać.
-
Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera
Młyny Rothera to cenny zabytek architektury przemysłowej z połowy XIX wieku, który po latach popadania w ruinę został zrewitalizowany przez Miasto Bydgoszcz. Obiekt mieści się na Wyspie Młyńskiej – zielonej, otoczonej wodą enklawie w sercu miasta. Do budynków przylega taras z fontanną – miejsce spacerów i relaksu. Dziś mieści się tu siedziba Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, które opiekuje się tym miejscem i wypełnia je życiem.
-
Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
Centrum Ceramiki i Szkła w Krakowie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch potężnych obiektów muzealnych: Fabryki Schindlera oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wielu turystów podążających do tych dwóch lokalizacji nie zauważa tego bardzo interesującego miejsca, w którym prezentowane są artystyczne wyroby ze szkła artystów współczesnych oraz z przełomu wieku XIX i XX, a co ciekawsze zwiedzające mogą obejrzeć bardzo interesujący pokaz ręcznego formowania szkła. Co odważniejsi mogą spróbować samodzielnie wydmuchać szklaną bańkę. Wyrobu niestety nie będzie można zabrać do domu ze względu na jego kruchość.
-
Dawny Pałac Biskupi - Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Początki powstania dawnego pałacu biskupiego, który obecnie jest głównym budynkiem ekspozycyjnym Muzeum Mikołaj Kopernika, sięga 1499 roku, kiedy w narożniku południowo-wschodnim, wybudowano dom biskupi. Jedną ze ścian stanowił wschodni mur obronny, przy którym istniała w XIV wieku narożna wieża, mieszcząca Szkołę Katedralną i Dom Dziekana.
-
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
W oddziale Dawny Pałac Biskupów Krakowskich udostępniane są cztery ekspozycje stałe, organizowane wystawy czasowe, koncerty, imprezy kulturalne, realizowana jest działalność edukacyjna i naukowo-badawcza.
Siedzibą oddziału jest Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, najcenniejszy zabytek architektury Kielc, jedyna w Polsce tak doskonale zachowana rezydencja epoki Wazów. -
Dom „Gazety Olsztyńskiej”
Muzeum Dom "Gazety Olsztyńskiej" istnieje od 1992 roku Jego siedzibą jest zrekonstruowany budynek, w którym w latach 1920–1939 była redagowana i drukowana jedyna na Warmii polska gazeta – ,,Gazeta Olsztyńska", ukazująca się od 1886 roku.
-
Dom Mikołaja Kopernika
Nie ma wątpliwości, że Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu! O wiele trudniej jest określić dokładnie w którym domu, gdyż bogata rodzina Koperników, skoligacona z najważniejszymi rodami patrycjuszowskimi w mieście, miała wówczas kilka nieruchomości, m.in. kamienicę przy ulicy św. Anny (dziś ul. Kopernika 15) oraz w najbardziej reprezentacyjnej części miasta, przy Rynku Staromiejskim 36 (w sąsiedztwie Kamienicy pod Gwiazdą).
-
Dom Uphagena
Dom Uphagena położony przy ulicy Długiej 12 w Gdańsku jest jedyną w Polsce i jedną z niewielu w Europie kamienic mieszczańskich z XVIII wieku dostępnych do zwiedzania.
-
Dwór Artusa
Dwór Artusa to jeden z najbardziej reprezentacyjnych zabytków położonych przy tzw. Trakcie Królewskim w Gdańsku.
-
Dworek Laszczyków - Muzeum Wsi Kieleckiej
Muzeum Wsi Kieleckiej to jeden z ciekawszych tego typu obiektów w Polsce - częsty obiekt wypraw szkolnych wycieczek. W skład Muzeum wchodzą cztery obiekty turystyczne: Park Etnograficzny w Torkani, Dworek Laszczyków w Kielcach, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie i Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie.
-
Dworek Laszczyków - Muzeum Wsi Kieleckiej
Muzeum Wsi Kieleckiej to jeden z ciekawszych tego typu obiektów w Polsce - częsty obiekt wypraw szkolnych wycieczek. W skład Muzeum wchodzą cztery obiekty turystyczne: Park Etnograficzny w Torkani, Dworek Laszczyków w Kielcach, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie i Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie.
-
Dzieje Nowej Huty
Siedzibą oddziału jest lokal na parterze czteropiętrowego bloku mieszkalnego, gdzie dawnej mieściła się, słynna w Krakowie, Składnica Harcerska, doskonale zaopatrzona w sprzęt sportowy i turystyczny.
-
Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności (ECS) to jedno z najważniejszych miejsc kulturowych i historycznych nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Znajduje się w Gdańsku, nad brzegiem Motławy, w miejscu, które jest nieodłącznie związane z historią Solidarności i walką o wolność w Polsce oraz Europie Środkowej.
-
Fabryka Schindlera
Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera mieści się na krakowskim Zabłociu w budynku administracyjnym dawnej fabryki naczyń emaliowanych znanej jako Deutsche Emailwarenfabrik (DEF) Oskara Schindlera.
-
Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
Budynek obecnej Galerii Elektrownia powstał w latach 1902-1908 na bazie projektu wybitnego polskiego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego (1844-1927), autora projektów wielu monumentalnych obiektów użyteczności publicznej w Europie. Jest to obiekt o rzucie prostokąta z wejściem na osi, o dość rozbudowanej bryle. Jego charakterystycznym elementem jest wieża, stylizowana na gotycką z otworami strzelniczymi, a elewację budynku stanowią ceglane, nietynkowane ściany w podziale ramowym z osiami, gzymsami i ceglanymi detalami architektonicznymi.
-
Gdańska Galeria Fotografii
Gdańska Galeria Fotografii jest miejscem prezentacji wystaw czasowych i siedzibą muzealnego działu specjalizującego się w gromadzeniu, opracowywaniu i udostępnianiu fotografii artystycznej i historycznej.
-
Historia papieru w Dusznikach Zdroju
W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju odwiedzający mogą dowiedzieć się jak przed wiekami produkowano papier, co więcej, mogą sami spróbować tej trudnej sztuki...
-
Historia papieru w Dusznikach Zdroju
W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju odwiedzający mogą dowiedzieć się jak przed wiekami produkowano papier, co więcej, mogą sami spróbować tej trudnej sztuki...
-
Kamienica Hipolitów
Oddział mieści się w pochodzącej z XIV w. kamienicy, należącej w wieku XVII do rodziny Hipolitów.
-
Kamienica pod Gwiazdą
Idąc śladem obiektów Muzeum Okręgowego w Toruniu warto wybrać się do Kamienicy pod Gwiazdą, gdzie nagle wybierzemy się kilka tysięcy kilometrów na wschód.
-
Kaszubski Park Etnograficzny
Muzeum we Wdzydzach zajmuje rozległą, otwartą przestrzeń, na której znajduje się ponad 50 zabytków ludowego budownictwa Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich. Muzeum corocznie odwiedza blisko 80 tysięcy osób.
-
Kopalnia Soli Bochnia
Odwiedzając Małopolskę, nie sposób nie zawitać do Kopalni Soli Bochnia, najstarszej kopalni soli kamiennej w Polsce a zarazem najstarszego w Europie zakładu przemysłowego działającego nieprzerwanie od 1248r.
-
Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie
Placówka muzealna, która gromadzi, opracowuje naukowo i udostępnia zwiedzającym muzealia wojskowo-historyczne. Mieści się w zabytkowym, klasycystycznym założeniu parkowo-pałacowym.
-
Magistrat - Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
Magistrat budynek pochodzący z 1906 roku. Przez wiele lat był siedzibą władz niemieckich potem polskich. Od 1997r. mieści się w nim Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, a w nim ekspozycje stałe takie jak:
-
Multimedialne Muzeum na Klifie
Odwiedziny w naszym Muzeum to idealny punkt jednodniowej, objazdowej wycieczki po Pomorzu Zachodnim i niemalże obowiązkowa pozycja wszystkich wycieczek szkolnych.
-
Mury Obronne w Krakowie
Pierwsze wzmianki źródłowe dotyczące systemu obronnego Krakowa pochodzą z czasów panowania księcia Leszka Czarnego.
-
Muzea dla Ukrainy. Darmowe bilety, wejściówki, bezpłatne warsztaty i zajęcia dla dzieci i dorosłych uchodźców z Ukrainy
Do pomocy uchodźcom z Ukrainy przyłączają się również muzea i instytucje kultury w całej Polsce. Dzięki darmowym wejściówkom do muzeów, możliwości skorzystania z warsztatów i innych zajęć jest szansa, że zarówno dzieci jak i dorośli choć na chwilę zapomną o bieżących problemach i koszmarze wojny. Przy okazji poznają choć trochę polską kulturę i historię, zaznajomią się z językiem. Sztuka jest językiem uniwersalnym.
-
Muzeum 2 Korpusu Polskiego
Pod Warszawą mieści się jedyne w swoim rodzaju muzeum poświęcone armii, która wspaniale zapisała się w historii II Wojny Światowej.
-
Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie
Muzeum mieści się w klasycystycznym pałacu z końca XVIII wieku, należącym do pereł polskiej architektury. Jest on dziełem wybitnego architekta Stanisława Zawadzkiego. Zbudowany na planie podkowy, posiada monumentalny portyk joński, neopalladiańskie arkadowe galerie, strojne panoplia oraz charakterystyczne oficyny z łamanymi dachami.
-
Muzeum Akordeonu
Niezwykle muzykalne muzeum poświęcone instrumentowi, który jedni uwielbiają, a inni nienawidzą :). Niemniej jednak historia tego instrumentu jest równie barwna jak melodie, które można na nim zagrać.
-
Muzeum Animacji Se-Ma-For
SE-MA-FOR MUZEUM ANIMACJI Muzeum to jedna z najciekawszych łódzkich placówek kultury, powołana by promować animację, dorobek oscarowego studia Se-ma-for oraz szeroko pojętą sztukę audiowizualną.
-
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
W 1933 r. wiejski nauczyciel z Biskupina Walenty Szwajcer zauważył na półwyspie Jeziora Biskupińskiego wystające ponad powierzchnię gruntu drewniane pale. Zainteresował swoim odkryciem prof. Józefa Kostrzewskiego, uważanego za ojca polskiej archeologii. Już w następnym roku rozpoczęto prace wykopaliskowe, a odkrycie osady w Biskupinie okrzyknięto w prasie polskimi Pompejami.
-
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Dom Przyrodników
Główny budynek Muzeum Archeologicznego w Gdańsku nosi nazwę Dom Przyrodników. Znajduje się na końcu pięknej ulicy Mariackiej, tuż przy nabrzeżu Motławy. Zabytkowa kamienica – jedna z najokazalszych w Gdańsku – pochodzi z XVI wieku. Na sześciu kondygnacjach mieszczą się wystawy archeologiczne, pracownie i biura. Ozdobą budynku jest 36-metrowa wieża widokowa, na którą prowadzą 142 schody. Z jej szczytu można podziwiać panoramę Śródmieścia Gdańska.
-
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Prawdziwa egipska mumia, obelisk Ramzesa II i tysiące innych bezcennych historycznych eksponatów. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zaprasza.
-
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Prawdziwa egipska mumia, obelisk Ramzesa II i tysiące innych bezcennych historycznych eksponatów. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zaprasza.
-
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy
Oddział w Wiślicy to muzeum o charakterze archeologiczno-historycznym. Utworzone zostało 20 maja 1966 r. z inicjatywy Zespołu Badań nad Polskim Średniowieczem. Nadrzędnym celem, jaki przyświecał Zespołowi przy zakładaniu nowej placówki było gromadzenie, udostępnienie i popularyzacja zabytków ruchomych pozyskanych w trakcie badań archeologicznych z lat 1949-1964. Istotnym elementem było zabezpieczenie i udostępnienie reliktów architektonicznych – kościoła św. Mikołaja wraz z hipotetycznym baptysterium oraz materii zabytkowej odkrytej w podziemiach Kolegiaty.
-
Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu
Zapraszamy do wyjątkowego muzeum we Wrocławiu, skrywającego pamiątki odebrane ziemi przez archeologów.
-
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Obecne zbiory Muzeum to zarówno spuścizna po przedwojennym Muzeum Miejskim, jak również nabytki i dary powojenne oraz zabytki pochodzące z badań archeologicznych prowadzonych przez elbląskie Muzeum (m.in. z wikińskiej osady Truso, elbląskiego Starego Miasta, cmentarzyska gockiego w Weklicach).
-
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie Szczecińskim
Początki kolekcjonerstwa o charakterze muzealnym w Stargardzie sięgają lat 90. XIX w. Pierwsze stargardzkie Muzeum Miejskie powstało w 1908 r. z inicjatywy regionalistów skupionych przy Gimnazjum Petera Gröninga w Stargardzie i Towarzystwa Historii i Starożytności Pomorza w Szczecinie.
-
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie Szczecińskim
Początki kolekcjonerstwa o charakterze muzealnym w Stargardzie sięgają lat 90. XIX w. Pierwsze stargardzkie Muzeum Miejskie powstało w 1908 r. z inicjatywy regionalistów skupionych przy Gimnazjum Petera Gröninga w Stargardzie i Towarzystwa Historii i Starożytności Pomorza w Szczecinie.
-
Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie jest samorządową instytucją kultury, której organizatorami są: Gmina Miejska Kraków i Województwo Małopolskie. Głównym celem działalności Muzeum AK jest gromadzenie i zabezpieczanie zbiorów związanych z profilem tematycznym instytucji oraz badania naukowe prowadzące do nadania kontekstu kulturowego gromadzonym zbiorom. Do równorzędnych celów należy upowszechnianie wiedzy w tematach: historii XX wieku, II wojny światowej, Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, które Zespół Muzeum realizuje poprzez działalność: edukacyjną, naukową, wystawienniczą, informacyjną i promocyjną. Zadaniem Muzeum jest również upamiętnianie ludzi i wydarzeń związanych z czynem niepodległościowym, w szczególności z fenomenem jakim w skali światowej było Polskie Państwo Podziemne.
-
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem
Muzeum dysponuje powierzchnią wystawienniczą 275 m². Eksponowana jest w nim wystawa stała „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim 1409-1411 r.", której podstawową częścią są mapy, plany, rysunki, fotografie oraz duża ilość oryginalnych egzemplarzy a także kopii broni i uzbrojenia średniowiecznego.
-
Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku
Odwiedzając Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku wyruszamy w podróż w czasie. Tradycyjna zabudowa wiejska, której najstarsze obiekty sięgają pierwszej połowy XIX wieku, a nade wszystko elementy kultury materialnej dawnych mieszkańców Warmii, Mazur i Powiśla pozwalają dotknąć świata, który znany jest już tylko etnografom i historykom kultury.
-
Muzeum Bursztynu
Muzeum Bursztynu to jedno z najmłodszych gdańskich muzeów, swoje podwoje otworzyło w czerwcu 2006 roku.
-
Muzeum Czynu Powstańczego
Muzeum mieści się w dawnym Domu Polskim Związku Polaków w Niemczech, zaadaptowanym i rozbudowanym na potrzeby muzealne.
-
Muzeum Dawnego Kupiectwa
W 1967 r. w Świdnicy powstało Muzeum Dawnego Kupiectwa Śląskiego, po kilkunastu latach zmieniono jego nazwę na Muzeum Dawnego Kupiectwa. W zabytkowym ratuszu przygotowano ekspozycje i udostępniono je zwiedzającym. Utworzenie placówki o tej specjalizacji było nawiązaniem do kupieckich tradycji miasta.
-
Muzeum Dialogu Kultur
Muzeum Dialogu Kultur, najnowszy oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, to miejsce nowoczesne i interaktywne. Muzeum idei, w którym treści przekazywane są w sposób narracyjny. Muzeum pozytywnych relacji, w którym, zarówno dialog kultur, jak i kultura dialogu są niezwykle ważne.
-
Muzeum dla Dzieci im. J. Korczaka
To pierwsze w Polsce, etnograficzne Muzeum, całkowicie dedykowane dzieciom. Powstało w ramach modernizacji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
-
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
Zapraszamy w sentymentalną podróż do jedynego w Polsce Muzeum Dobranocek z wyjątkową kolekcją pamiątek z popularnych animacji dla dzieci, powszechnie nazywanych dobranockami.
-
Muzeum Dom z Basztą
Muzeum „Dom z basztą" zlokalizowane jest w zabytkowej kamienicy z 1523 r. W budynku tym mieściła się pierwsza na Podkarpaciu apteka, założona w 1557 r. przez aptekarza Marcina Bariana Rokickiego. Apteka w tym budynku istniała do końca XVII wieku.
-
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach składa się z czterech oddziałów: Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku, Ośrodek Konferencyjno – Wystawienniczy „Kasztel” w Szymbarku, Zagroda Maziarska w Łosiu z filią w Bartnem, Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach.
-
Muzeum Dzieduszyckich
Pod Jarosławiem, nieco ponad 30 km od granicy z Ukrainą, ukryte w cieniu wiekowego platanu, mieści się piękne Muzeum Dzieduszyckich.
-
Muzeum Dzieduszyckich
Pod Jarosławiem, nieco ponad 30 km od granicy z Ukrainą, ukryte w cieniu wiekowego platanu, mieści się piękne Muzeum Dzieduszyckich.
-
Muzeum Emigracji w Gdyni
Muzeum Emigracji w Gdyni znajduje się w samym sercu gdyńskiego portu. To właśnie tutaj znajdował się niegdyś Dworzec Morski. Wybudowany w dwudziestoleciu międzywojennym budynek, to nie tylko wspaniały przykład architektury modernistycznej, ale i unikatowe miejsce na mapie Polski – miejsce, w którym zaczynała się podróż.
-
Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Muzeum w środku wielkiego miasta, w którym zgromadzonych jest ponad 80 tys. eksponatów kultury ludowej.
-
Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Muzeum w środku wielkiego miasta, w którym zgromadzonych jest ponad 80 tys. eksponatów kultury ludowej.
-
Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie
Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli - Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, jako samodzielna placówka naukowa realizuje swoje cele statutowe od 1990 roku.
-
Muzeum Etnograficzne w Toruniu
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu zajmuje się różnorodnymi aspektami polskiej kultury ludowej.
-
Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli
Muzeum Etnograficzne w Ochli to miejsce szczególne – położone na skraju lasu, przy leśnym źródlisku tworzy niesamowite teatrum dawnej wsi. Zebrano tu wiele niezwykle cennych zabytków kultury ludowej z regionu. Zobaczymy tu największy w kraju zbiór drewnianych chałup z Dolnych Łużyc. Unikatowa jest również XVIII wieczna wieża winiarska z Budachowa z ziemną piwniczką i dwoma winnicami. Odmiennym typem architektonicznym są zabudowania wielkopolskie.
-
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Muzeum Fryderyka Chopina sprawuje pieczę nad największą na świecie, niezwykle zróżnicowaną kolekcją chopinianów – pamiątek związanych z życiem i twórczością kompozytora – która liczy ponad 7500 obiektów.
-
Muzeum Geologiczne PIG-PIB
Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie istnieje ponad 90 lat. W swoich zbiorach, wliczając w to także filie w oddziałach terenowych, przechowuje i eksponuje pełny zakres materiałów naukowych dotyczących budowy geologicznej Polski.
-
Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego
Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego zostało założone 9 czerwca 1994 roku. Powstało z inicjatywy prof. dr. hab. Stanisława Musielaka oraz dr. Stanisława Piotrowskiego, który to kierował Muzeum w latach 1994–2011. W latach 2001–2015 funkcję kierownika Muzeum piastował dr Bernard Cedro. Później ta rola przypadła dr. Dominikowi Zawadzkiemu, który obecnie pełni rolę kustosza.
-
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie
Jedyna w Polsce publiczna placówka muzealna, poświęcona wyłącznie zagadnieniom fotografii.
-
Muzeum Historii Katowic
Gromadzenie zbiorów, dokumentowanie dziejów, przybliżanie historii i współczesności, przypominanie losów przodków i ludzi zasłużonych w rozwoju miasta, uwrażliwianie na piękno przez kontakt ze sztuką twórców profesjonalnych i nieprofesjonalnych, popularyzacja i udostępnianie zbiorów, organizowanie konferencji naukowych, wykładów, spotkań z artystami, kameralnych koncertów, lekcji muzealnych oraz warsztatów plastycznych i fotograficznych dla dzieci i młodzieży… – trudno jednym tchem wymienić wszystkie działania i inicjatywy podejmowane w naszej instytucji, by przyciągać uwagę coraz to nowych odbiorców.
-
Muzeum Historii Kielc
Jeśli ktoś jest ciekaw skąd wzięło się to miasto, jego wielkość, charakter, zabytki w nim się znajdujące, powinien udać się do Muzeum Historii Kielc.
-
Muzeum Historii Miasta Rzeszowa
Muzeum Historii Miasta Rzeszowa jest jednym z dwóch oddziałów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie i mieści się na parterze XVII-wiecznej kamienicy nr 12 przy rzeszowskim Rynku (wejście od ul. Baldachówka). Uroczystego otwarcia Muzeum dokonał prezydent Rzeszowa Andrzej Szlachta 22 września 2002 r., a gościem honorowym uroczystości był ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Dodać tutaj należy, że Muzeum powstało staraniem kilku osób, wśród których szczególnie wyróżnić trzeba Małgorzatę Jarosińską (wówczas kierownik Działu Historycznego). Do końca 2007 r. instytucja funkcjonowała w połączeniu z Podziemną Trasą Turystyczną (obecnie administratorem „Rzeszowskich Piwnic” jest MZBM Sp. z o.o. Rzeszów).
-
Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola
Muzeum Historii Miasta Zduńska powstało w 1993 roku, ma charakter historyczny. Gromadzi zbiory w zakresie archeologii, historii, etnografii, sztuki od okresu neolitu do końca XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów XIX i XX wiecznych. Muzeum zgromadziło ponad dziesięć tysięcy eksponatów. Większość to dary i znaleziska. Około dwóch tysięcy spośród nich eksponowanych jest w Muzeum – Domu Urodzin św. Maksymiliana, jako depozyt. Stanowią prawie całość ekspozycji.
-
Muzeum Historii Partaczy
Muzeum Historii Partaczy to pierwsza i jedyna toruńska, interaktywna placówka ukazująca życie średniowiecznych rzemieślników. Muzeum istnieje od 2016 roku i mieści się w samym centrum toruńskiej starówki, przy ulicy Chełmińskiej 5 - barokowym spichlerzu z 1756 roku, zaledwie 100 metrów od Ratusza Staromiejskiego.
-
Muzeum Historii Przemysłu
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku powstało 1 stycznia 1981r. Mieści się w dawnej fabryce sukna A. G. Fiedlerów, która powstała w latach 1824 – 1826. Budynek jest jednym z nielicznych zachowanych zabytków techniki w Europie z początku XIX stulecia.
-
Muzeum Historii Przemysłu
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku powstało 1 stycznia 1981r. Mieści się w dawnej fabryce sukna A. G. Fiedlerów, która powstała w latach 1824 – 1826. Budynek jest jednym z nielicznych zachowanych zabytków techniki w Europie z początku XIX stulecia.
-
Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów
O samym Domu Eskenów zachowało się stosunkowo niewiele informacji. Wiadomo, że został wzniesiony pod koniec XIV wieku przez kupca toruńskiego a potem burmistrza miasta Henryka Hitfelda jako jego dom rodzinny.
-
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum POLIN powstało w symbolicznym miejscu w centrum Warszawy: na Muranowie – zatem w przedwojennej dzielnicy zamieszkałej głównie przez Żydów; w czasie wojny przekształconej przez Niemców w getto.
-
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Dom Zwierzyniecki
Siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Krakowa jest budynek położony w malowniczej scenerii Zwierzyńca, u stóp salwatorskiego wzgórza. Dom początkowo parterowy, a od 1912 r. po przebudowie jednopiętrowy, był własnością majstra murarskiego Jana Florczyka i figurował pod adresem Zwierzyniec 218.
-
Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega
Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega powstało w 1992 roku z siedzibą w spichlerzu dworskim Tarnowskich z XIX wieku, w którym obecnie mieści się oddział - Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego.
-
Muzeum Historyczne w Białymstoku
Muzeum Historyczne w Białymstoku wchodzi w skład Muzeum Podlaskiego. Placówka posiada bogate zbiory archiwaliów i ikonografii, ilustrujących przeszłość Białegostoku i Podlasia, a także szereg zabytków kultury mieszczańskiej, szczególnie z zakresu rzemiosła użytkowego.
-
Muzeum Historyczne w Sanoku
Powstałe w 1934 roku społeczne Muzeum Ziemi Sanockiej, od 1968 r. państwowe Muzeum Historyczne, prezentuje swoje zbiory we wszystkich salach renesansowego zamku. Budynek zamkowy wzniesiony przez starostę Mikołaja Wolskiego w latach 1523-48, z dobudowanymi później dwoma skrzydłami, w swojej ponad czterystuletniej historii zatracał pierwotny wygląd, ulegając potrzebom i gustom kolejnych gospodarzy.
-
Muzeum Hymnu Narodowego
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie zostało powołane do życia 17 lipca 1978 r. Prezentująca unikatowe zbiory placówka mieści się w XVIII-wiecznym dworku szlacheckim, w którym urodził się Józef Wybicki, twórca polskiego hymnu narodowego.
-
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostało otwarte w 2017 roku w idealnej lokalizacji nad Motławą, blisko historycznego centrum Gdańska. Budynek Muzeum ma powierzchnię około 23 000 m2, a bryła wieży ma wysokość 40 m. Na trzech poziomach podziemnych znajdują się: wystawa główna, wystawa czasowa, wystawa dla dzieci, strefa nowych technologii, centrum konferencyjne, Kino Muzeum, sklep muzealny, Muzeum Bistro oraz dwupoziomowy parking podziemny, który zapewnia 143 miejsca postojowe. Na pięciu poziomach naziemnych znajdują się: kawiarnia, restauracja, biblioteka, sale edukacyjne oraz biura Muzeum.
-
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
Zespół pałacowo-parkowy w Warce - Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego to miejsce piękne, tajemnicze, tak niezwykle ważne na szlaku południowego Mazowsza, oddalone zaledwie 53 km. od Warszawy.
-
Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie
Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie powstało w wyniku przekazania Państwu kolekcji zegarów słonecznych, przyrządów astronomicznych oraz biblioteki starodruków przez rodzinę Przypkowskich.
-
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze jest pięknym, zmodernizowanym obiektem dostępnym dla wszystkich gości, których interesuje przeszłość i tradycje Kotliny Jeleniogórskiej.
-
Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Zapraszamy Państwa serdecznie do odwiedzenia Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach. Muzeum jest niezwykle atrakcyjnym miejscem, które oczaruje Państwa swoją bogatą historią oraz prezentacją dziedzictwa kulturowego Kaszub.
-
Muzeum Kinematografii w Łodzi
Muzeum Kinematografii w Łodzi jest jedynym w Polsce muzeum, chroniącym zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej.
-
Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji
Muzeum Kolejki Wąskotorowej powstałe w 1972r. wraz z ruinami zamku Mikołaja Nałęcza z końca XIV w. Na terenie muzeum znajduje się 17 parowozów wyprodukowanych w Polsce, Niemczech i Belgii.
-
Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu
Leśniczówka Pranie, przed wojną Seehorst, powstała około 1880 r. i była leśnictwem wsi Krzyże. Polska nazwa “Pranie” wzięła się od łąki nad którą leży leśniczówka, a która jak mówili Mazurzy “prała” czyli osnuwała się mgłą, dymiła.
-
Muzeum Krasińskiego
Zapraszamy wycieczki szkolne do Złotego Potoku. Pozycja obowiązkowa, gdy w podręcznikach pojawiła się epoka romantyzmu.
-
Muzeum Krasińskiego
Zapraszamy wycieczki szkolne do Złotego Potoku. Pozycja obowiązkowa, gdy w podręcznikach pojawiła się epoka romantyzmu.
-
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza
Miejsce, w którym można poznać życie zamożnego chłopa w tradycyjnej wsi na Pomorzu. Plus spora oferta imprez, na które można się wybrać z wycieczką szkolną.
Strona 1 z 3