Zamki
-
Muzeum Piastów Śląskich
Siedzibą Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu jest renesansowy zamek zwany „śląskim Wawelem”.
-
Muzeum Piastów Śląskich
Siedzibą Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu jest renesansowy zamek zwany „śląskim Wawelem”.
-
Muzeum w Zamku Królewskim w Niepołomicach
"Letnia rezydencja" króla Kazimierza Wielkiego zlokalizowana w pobliżu Krakowa. Nie bez kozery nazywana jest "drugim Wawelem".
-
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Nad Starym Miastem w Olsztynie oprócz Bazyliki Świętego Jakuba góruje najważniejszy przez wieki obiekt miasta: Zamek Kapituły Warmińskiej, w którym obecnie mieści się Muzeum Warmii i Mazur. To miejsce, które oprócz pośród wielu pamiątek skrywa jedną naprawdę unikalną: doświadczalną tablicę astronomiczną wykonaną własnoręcznie przez Mikołaja Kopernika.
-
Muzeum Zagłębia w Będzinie
Muzeum Zagłębia w Będzinie tworzą wyjątkowe obiekty pochodzące z różnych okresów historycznych – Pałac Mieroszewskich, Zamek, dom modlitwy „Mizrachi” oraz Podziemia będzińskie. Różnorodność stylistyczna, architektoniczna i funkcjonalna sprawia, iż każdy miłośnik przeszłości, bez względu na wiek i upodobania, znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Zapraszamy serdecznie do odwiedzania naszych obiektów i poznawania tajemnic historii.
-
Muzeum Zamkowe w Malborku
W Malborku nad Nogatem wznosi się wspaniały Zamek Krzyżacki, który od 700 lat robi to samo głębokie wrażenie potęgi i siły.
-
Ruiny Zamku Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej (515,5m n.p.m.) to największy i najbardziej znany obiekt zamkowy w Śląskiem, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków Orlich Gniazd.
-
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra uznawana jest za największą, nigdy nie zdobytą twierdzą w Europie.
-
Zamek Grodno
Jedną z osobliwości Dolnego Śląska jest Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim w Gminie Walim - perełka wśród średniowiecznych warowni.
-
Zamek Królewski na Wawelu
Wzgórze wawelskie jest dla Krakowa tym, czym Akropol dla starożytnych Aten lub Wzgórze Kapitolińskie dla Rzymu.
-
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie to jeden z najważniejszych budynków w naszym kraju. Wzniesiony przez książąt mazowieckich, stał się siedzibą polskich królów i miejscem obrad sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
-
Zamek Krzyżacki i Brama Chełmińska w Brodnicy
Brodnica to niewielkie, pięknie położone miasto w województwie kujawsko-pomorskim, kuszące bogatą historią sięgającą dalej niż Państwo Krzyżackie. Świetna propozycja na szkolną wycieczkę.
-
Zamek Krzyżacki i Brama Chełmińska w Brodnicy
Brodnica to niewielkie, pięknie położone miasto w województwie kujawsko-pomorskim, kuszące bogatą historią sięgającą dalej niż Państwo Krzyżackie. Świetna propozycja na szkolną wycieczkę.
-
Zamek Krzyżacki w Giżycku
Zamek w Giżycku położony jest w przesmyku jezior: Niegocin i Kisajno, nad brzegiem Kanału Giżyckiego. Mieści się przy ulicy Stanisława Moniuszki. Obecnie użytkowany jako jeden z budynków hotelu St. Bruno i niestety nie jest dostępny dla zwiedzających. Większość z widocznych budynków jest odbudowanych i nie stanowi zabytku w pełnym znaczeniu tego słowa. Z pierwotnego zamku zachowało się jedno dwupiętrowe skrzydło z późnorenesansowymi zwieńczeniami murów szczytowych. Niemniej jednak z zewnątrz kompleks wygląda wspaniale i jest dumą mieszkańców Giżycka.
-
Zamek Książ
Książ, konglomerat wielu stylów architektonicznych jest trzecim zamkiem w Polsce pod względem wielkości. Uznawany za prawdziwą rzadkość w Europie ze względu na
usytuowanie połączone z tak dużymi rozmiarami obiektu, dumnie wznosi się na cyplu skalnym na wysokości 395 m n.p.m. -
Zamek w Łańcucie
Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych.