wtorek, 20 wrzesień 2016 11:00

Od czego zacząć

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Krok 1 – Pomysł. Każda wycieczka szkolna powinna mieć chociaż częściowo charakter edukacyjny. Popatrzmy więc w program nauczania i zastanawiając się nad wyborem miejsca lub miejsc, do których można wysłać dzieci, jaką korzyść im ten wyjazd może przynieść. 

Warto zapytać się o rekomendacje innych nauczycieli i rodziców w szkole. Warto też poszukać rekomendacji w internecie. Bądźmy jednak kreatywni. Nie powielajmy wycieczek, do miejsc, do których dzieci w naszej szkole jeżdżą „od pokoleń”. Polska jest duża i pełna atrakcji. Sprawdźcie propozycje na naszym portalu. Od tego jest ta strona. Na pewno skonsultujmy pomysł też z dziećmi. To one są bohaterami tej historii. Często same dzieci mogą wskazać miejsce, o którym nie słyszeliśmy, a które świetnie się sprawdzi jako cel podróży.

 

Krok 2 – Przygotowanie wycieczki

Tutaj jest sporo pracy. Zaczynamy od ustalenia programu wycieczki i terminu, a także listy atrakcji, ewentualnych noclegów, obiadów i innych posiłków. Przygotowujemy kosztorys, który muszą zaakceptować rodzice. Zbieramy wpłaty na wycieczkę od rodziców, całość lub część w zależności od potrzeb. Następne kroki to zamówienie autokaru w firmie przewozowej, sporządzenie harmonogramu wycieczki. Zbieramy pisemne zgody rodziców na uczestnictwo ich dzieci w wycieczce. Dobieramy kadrę wycieczki, czyli kierownika wycieczki i opiekunów (pamiętajmy, że musimy rodzicom przekazać kontakt telefoniczny do wszystkich opiekunów i kierownika wycieczki). Kolejne etapy to sporządzenie kart wycieczki z rozpisanym szczegółowo harmonogramem, celem wycieczki, noclegami, punktami gastronomicznymi itd. Na koniec pozostaje uzupełnienie odpowiedniej dokumentacji oraz omówienie wycieczki z uczniami i opiekunami, rozdzielenie obowiązków, omówienie zasad bezpieczeństwa. Finalnie informujemy policję o wyjeździe z prośbą o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu.

 

Krok 3 – Wycieczka

Pakujemy się do autobusu, sprawdzamy listę obecności, rozsadzamy opiekunów we właściwych miejscach i wyruszamy! Należy pamiętać o odpowiednich przerwach w trakcie jazdy, pilnujemy zasad bezpieczeństwa. Jeżeli wszystko zostało odpowiednio zaplanowane w najdrobniejszych szczegółach, wszystko powinno się udać i dzieci wrócą wypoczęte i zadowolone. Trzeba jednak pamiętać o różnych sytuacjach nieprzewidzianych i starać się odpowiednio na ich wypadek przygotować. Czyli co robić, gdy jedno z dzieci się zgubi? Co robić w przypadku urazu? Choroby lokomocyjnej? Itd. Itp.

 

Czytany 3642 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 01 luty 2022 11:47
Więcej w tej kategorii: « Przepisy prawne
REKLAMA
REKLAMA