Muzeum Krasińskiego

Muzeum Krasińskiego

 Zapraszamy wycieczki szkolne do Złotego Potoku. Pozycja obowiązkowa, gdy w podręcznikach pojawiła się epoka romantyzmu.

Muzeum mieści się w dworku Krasińskich, którego powstanie datowane jest na rok 1829. Jest to obiekt parterowy, zbudowany w stylu klasycystycznym. W 1856 roku stał się własnością rodziny Krasińskich. Zygmunt Krasiński przybył do Złotego Potoku 29 lipca 1857 roku i zamieszkał z rodziną w staropolskim dworku znajdującym się w pobliżu pałacu. Obecnie znajduje się w nim stała ekspozycja poświęcona rodzinom Krasińskich i Raczyńskich. Zaprezentowane na wystawie pamiątkowe eksponaty pochodzą z majątków obu rodzin. W muzeum znajdują się m.in.: pierwsze wydania niektórych utworów Zygmunta Krasińskiego, portrety poety i członków jego rodziny, drobne przedmioty użytkowe oraz pianino marki "ERARD", w którego wyborze pomagał poecie Fryderyk Chopin. Pianino to było przeznaczone dla Delfiny Potockiej. Obecnie wystawa została poszerzona o zabytki znajdujące się dotychczas w sąsiednim pałacu Raczyńskich. Wystawie stałej: "Pamiątki po Krasińskich i Raczyńskich" towarzyszą wystawy zmienne, w chwili obecnej Muzeum zaprasza na wystawę "Powstanie styczniowe w zbiorach Złotopotockiego Muzeum".

 Zdjęcia udostępnione przez Muzeum

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku
Złoty Potok
ul. Kościuszki 11
42-253 Janów

Telefon kontaktowy: 34 329 11 62
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.muzeum.janow.pl
Parking dla autobusów: Na wprost bramy wjazdowej do Zespołu Pałacowo-Parkowego ok. 100 m do Muzeum
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet normalny – 4 zł 
Bilet ulgowy – 2 zł (przysługuje grupie powyżej 10 osób oraz ustawowo podlegającym uldze) 
Wstęp wolny (przysługuje dzieciom do lat 7 oraz ustawowo zwolnionym
z opłat za wstęp do muzeum

Cennik przewodników:

Za dwutygodniowym uzgodnieniem terminu przewodnik dla grup powyżej 
10 osób bezpłatnie.

Minimalny czas zwiedzania: 5-10 min
Maksymalny czas zwiedzania: 30 min
Godziny i dni otwarcia:

Sezon zimowy od 1 listopada do końca lutego 
Pn – Pt 8:00 – 16:00
Sb – Nd 11:00 – 15:00
Sezon letni od 1 marca do końca października
Pn – Pt 9:00 – 17:00
Sb – Nd 10:00 – 18:00

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Brak informacji

Stałe ekspozycje:

Wystawa stała „ Pamiątki po Krasińskich i Raczyńskich” urządzona na bazie zachowanego częściowo mienia podworskiego prezentuje dzieje rodziny Krasińskich i Raczyńskich. 
Wśród eksponowanej kolekcji malarskiej znajduje się min. portret Elżbiety Krasińskiej autorstwa Franza X.Winterhaltera (1805-1873), portret gen. Wincentego Krasińskiego. Rzeźbę prezentuje min. popiersie Zygmunta Krasińskiego dłuta Pietro Teneraniego (1798-1869). Kolekcje uzupełniają XX-wieczne meble pałacowe w stylu Ludwika XVI.

POMYSŁY NA WYCIECZKI Z DZIEĆMI, WYCIECZKI KLASOWE, WYCIECZKI Z RODZINĄ

Witamy Was na stronie poświęconej temu co najbardziej intryguje (oczywiście zaraz po lekcjach) uczniów, nauczycieli i rodziców: wycieczkom szkolnym w szeroko rozumianym znaczeniu tego słowa. Wiemy, że podróże kształcą, wiemy że uczą samodzielności, pozwalają poznać lepiej świat w całej swojej zmienności i okazałości i jeśli to przekonanie w nas drzemie to wspaniale. Bo to najprawdziwsza prawda! Strona, na której się znaleźliście nie tylko utwierdzi Was w tym przekonaniu, ale pomoże Wam wybrać cel wycieczki szkolnej, wskaże na jakie wydarzenia dla dzieci warto się wybrać, zaproponuje gry planszowe czy książki dla dzieci, które warto zabrać w podróż. 

A jeśli wycieczki szkolne przez pandemię nie dojdą do skutku, zachęcamy do wycieczek z rodziną. Prezentowane atrakcje dla dzieci z powodzeniem możecie odwiedzić sami. Zostańcie z nami po dobrej stronie! Życzymy wspaniałych podróży!

Redakcja Podrozezklasa.pl