Muzeum Powozów Galowice

Ponad pięćdziesiąt historycznych pojazdów – od sań konnych, przez karety i bryczki po historyczny, konny wóz strażacki – kolekcję siodeł kawaleryjskich, uprzęże i kiełzna, narzędzia używane przez dawnych rzemieślników i wiele innych atrakcji można zobaczyć w Muzeum Powozów Galowice, położonym 8 km na południe od Wrocławia.

Muzeum powozówW zabytkowym spichlerzu z początku XVIII w teatralnej scenografii na powierzchni 1000 mkw prezentowana jest kolekcja pojazdów zaprzęgowych. Składają się na nią m.in. karety, bryczki, omnibusy, wolanty, landolet, lando, milord, victoria, polowiec, sulki, 10 przepięknych sań, a nawet konny wóz strażacki. Nie tylko pojazdy zaprzęgowe tworzą ekspozycję, bo Muzeum Galowice ukazuje też historię i znaczenie konia w rozwoju transportu oraz wyposażenie wsi Śląskiej. Kolekcję powozów dopełnia imponujący zbiór siodeł kawaleryjskich z całego świata przekazany w depozyt przez kolekcjonera Pawła Biczysko, kilkaset kiełzn, uprzęży, setki historycznych kart pocztowych z pojazdami zaprzęgowymi i końmi, narzędzia i urządzenia uczestniczące w procesie produkcji pojazdów zaprzęgowych, ryciny i obrazy. Unikalną ciekawostkę stanowi czynna oryginalna, szwajcarska konna kuchnia polowa z 1905 roku z kompletnym wyposażeniem, m.in. w naczynia cynowe.

Muzeum mieści się na terenie dawnych dóbr rodziny von Lieres und Wilkau w szachulcowym spichlerzu z 1730 roku, stojącym w Galowicach koło Żórawiny pod Wrocławiem. Spichrz, został - podobnie jak powozy uratowany przed zniszczeniem przez Fundację Gallen przy wsparciu finansowym ze środków PROW i Unii Europejskiej. Budynek ten jest ostatnim, zachowanym na Dolnym Śląsku tak dużym, całkowicie drewnianym obiektem gospodarczym. W okresie użytkowania jako magazyn zbożowy na każdej z czterech kondygnacji na powierzchni 1200m² składowano zboże ważące tysiące ton. Od tego ciężaru drewniane podłogi lekko pokrzywiły się, budynek nieco przechylił, a „zjeżdżalnia na worki” poprowadzona przez wszystkie kondygnacje do dzisiaj zachowała drewno wyszlifowane tysiącami zsuwających się, wypełnionych ziarnem worków. Wszystko to świadczy o ogromnej pracy mieszkańców Galowic - rejonu najżyźniejszych gleb i ich pracy wykonywanej na przestrzeni setek lat pod panowaniem Czech, Prus , Niemiec, Polski i sprawia, że kolekcja powozów oraz wyposażenia wsi śląskiej zdaje się w naturalny sposób tutaj przynależeć.

W Muzeum Powozów Galowice prowadzone są zajęcia dla szkół i przedszkoli oraz warsztaty edukacyjne. W sali wystawienniczej cyklicznie mają miejsce wystawy czołowych artystów polskich, odbywają się koncerty i przedstawienia teatralne. Co dwa tygodnie dzieci spotykają się na przedstawieniach pt. Bajki i Legendy ze Spichlerza. Kawiarnia muzealna serwuje potrawy lokalnego koła gospodyń wiejskich ,a weekendy w Muzeum organizowane są wydarzenia kulturalne i rekreacyjne szczególnie zaadresowane do rodzin.

 

Fotografie: przekazane przez Muzeum

 

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Muzeum Powozów Galowice
Ul Leśna 5
55-020 Galowice

Telefon kontaktowy: 71 3164116
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.muzeumgalowice.pl
Parking dla autobusów: Parking przed zabytkową bramą wjazdową – bezpłatny. 
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet grupowy normalny – 15 zł
Bilet grupowy ulgowy - 10 zł
Lekcje muzealne - 12 zł od dziecka 
Warsztaty: 15 zł od dziecka

Koń przyjacielem człowieka
Muzeum Powozów Galowice i Rekreacja Jeździecka Partynice - 
25 zł od dziecka*

Ognisko z pieczeniem kiełbasek: 15 zł od osoby , 3 zł od osoby - ognisko bez prowiantu lub własny catering

Oferta dla placówek z Wrocławia i okolic:
Muzeum Galowice + amerykański autobus szkolny: 
Istnieje możliwość wynajęcia amerykańskiego gimbusa (na 38 osób), który odbiera grupę z ustalonego punktu we Wrocławiu, przywozi do Muzeum i odwozi. Cena wynosi 24 zł/os (dla placówek położonych od centrum na południe Wrocławia) lub 27 zł/os (dla placówek położonych na północ od centrum Wrocławia) i obejmuje przejazd oraz wstęp do Muzeum z oprowadzaniem. Minimalna ilość osób jadących autobusem powinna wynosić 20.

Muzeum Powozów i Muzeum Motoryzacji w jeden dzień:
Muzeum Powozów Galowice wraz z Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzie zapraszają na interesującą podróż przez historię techniki. Amerykański autobus szkolny (38 osobowy) odbiera grupę z ustalonego punktu we Wrocławiu lub pod Wrocławiem i zawozi do obu muzeów. Cena wynosi 34 zł/os (dla placówek położonych od centrum na południe Wrocławia) lub 37 zł/os (dla placówek położonych na północ od centrum Wrocławia) i obejmuje przejazd oraz wstęp do muzeów. Minimalna ilość uczestników 20.

Cennik przewodników:

Usługa przewodnicka wliczona w koszt biletów

Minimalny czas zwiedzania: 45 min 
Maksymalny czas zwiedzania: 1 godz. 30 min
Godziny i dni otwarcia:

Wtorek – piątek, godz. 9.00- 16.00, weekendy: 11.00 – 17.00 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

brak informacji

Stałe ekspozycje:

Ekspozycja ponad pięćdziesięciu zabytkowych pojazdów konnych, oraz dodatkowo: akcesoriów związanych z podróżami, siodeł i uprzęży i   pocztówek. Wszystko znajduje się w trzystuletnim spichlerzu. 

 

POMYSŁY NA WYCIECZKI Z DZIEĆMI, WYCIECZKI KLASOWE, WYCIECZKI Z RODZINĄ

Witamy Was na stronie poświęconej temu co najbardziej intryguje (oczywiście zaraz po lekcjach) uczniów, nauczycieli i rodziców: wycieczkom szkolnym w szeroko rozumianym znaczeniu tego słowa. Wiemy, że podróże kształcą, wiemy że uczą samodzielności, pozwalają poznać lepiej świat w całej swojej zmienności i okazałości i jeśli to przekonanie w nas drzemie to wspaniale. Bo to najprawdziwsza prawda! Strona, na której się znaleźliście nie tylko utwierdzi Was w tym przekonaniu, ale pomoże Wam wybrać cel wycieczki szkolnej, wskaże na jakie wydarzenia dla dzieci warto się wybrać, zaproponuje gry planszowe czy książki dla dzieci, które warto zabrać w podróż. 

A jeśli wycieczki szkolne przez pandemię nie dojdą do skutku, zachęcamy do wycieczek z rodziną. Prezentowane atrakcje dla dzieci z powodzeniem możecie odwiedzić sami. Zostańcie z nami po dobrej stronie! Życzymy wspaniałych podróży!

Redakcja Podrozezklasa.pl