Pracownia i Muzeum Witrażu

Pracownia i Muzeum Witrażu

W Krakowie mieści się Muzeum Witrażu ze wspaniałą pracownią, w której okna stają się po prostu piękne... 

W Muzeum Witrażu przestrzenie ekspozycyjne przeplatają się z mieszcząca się tu od 1902 roku pracownią witraży. Podczas zwiedzania można obserwować niezmieniony od setek lat proces powstawania witraży. Struktura kamienicy, w której znajduje się teraz Muzeum, a która wybudowana została specjalnie dla potrzeb Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński, również pozostała niezmieniona, a każde pomieszczenie ma swoją funkcję w procesie produkcyjnym. Wnętrza kamienicy i wyposażenie pracowni, przez którą wiedzie szlak "żywego Muzeum" zachowały swój oryginalny charakter. 

Pracownia witraży działa nieprzerwanie i nadal wykonuje zlecenia witrażowe – zarówno do przestrzeni sakralnych, jak i świeckich. Zwiedzający mogą zatem oglądać witrażystów przy pracy. Pracownia od ponad stu lat, i nadal, pełni znaczącą kulturotwórczą rolę otrzymując odznaczenia na krajowych i światowych wystawach za najwyższy poziom wykonywanych dzieł. Współpracowali z nią najznamienitsi polscy artyści początku XX wieku: Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Karol Frycz, Wojciech Jastrzębowski i Stefan Matejko (bratanek Jana), który był długoletnim dyrektorem artystycznym pracowni. To tu powstały najwybitniejsze dzieła polskiej sztuki witrażu. W Muzeum można też zapoznać się ze stałą ekspozycją, której każdy eksponat ma swoją niezwykłą, barwną jak szkła, z których został zrobiony, historię. Na przykład nasze najcenniejsze dzieło, witraż „Św. Teresa z aniołami" projektu Józefa Mehoffera został wykonany latem 1939 roku i wyruszył na montaż 3 września. Tę i inne historie zwiedzający mogą usłyszeć z ust naszych przewodników-gawędziarzy. 

Do podziwiania udostępniamy również witraże będące aktualnie w toku produkcyjnym, rozłożone na szklanych sztalugach we wszystkich pomieszczeniach pracowni. 
W Muzeum mieści się sklepik z pamiątkowymi witrażykami - wszystkie ręcznie wykonane w naszej pracowni, oraz kawiarnia, gdzie można obejrzeć filmy i animacje o witrażach oczekując na zwiedzanie przy filiżance kawy.

 

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Pracownia i Muzeum Witrażu
Al. Krasińskiego 23
31-111 Kraków

Telefon kontaktowy: 512937979
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.muzeumwitrazu.pl
Parking dla autobusów: 1) parking dla autokarów pod Wawelem, odległość 5 min.spacerem
2) parking dla autokarów na ul. 3 maja (na tyłach stadionu Wisły), odl. 5 min.spacerem
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych: Dla dzieci (szczegóły na stronie: http://muzeumwitrazu.pl/dzieci/dzieci/) 
1) zwiedzanie z przewodnikiem dla min. 20 osobowych grup szkolnych 15 zł od dziecka (opiekunowie bezpłatnie) 
2) warsztaty dla dzieci, obejmujące zwiedzanie pracowni i zajęcia plastyczne: 25 zl od dziecka (opiekunowie bezpłatnie) 
3) lekcje muzealne obejmujące zwiedzanie pracowni oraz prezentację nt. historii witrażu lub nt. artystów młodopolskich 25 zł od ucznia (opiekunowie bezpłatnie) 
Dla dorosłych 
1) zwiedzaznie z przewodnikiem - ceny zależne od rozmiaru grupy, szczegóły:http://muzeumwitrazu.pl/grupy/grupy/ 
2) warsztaty witrażowe dla dorosłych już od 2 osób, szczegóły: (http://muzeumwitrazu.pl/warsztaty/)

Cennik przewodników: Włączone w ceny powyżej. Muzeum Witrażu można zwiedzać WYŁĄCZNIE Z PRZEWODNIKIEM. Jest to “żywe muzeum”, zwiedzanie obejmuje oglądanie wciąż funkcjonującej pracowni witraży i witrażystów przy pracy.
Minimalny czas zwiedzania: 45 minut (podstawowe zwiedzanie z przewodnikiem) 
Maksymalny czas zwiedzania: 3 godziny - w przypadku warsztatów dla dorosłych
Godziny i dni otwarcia: od wtorku do soboty 12:00 - 18:00, zorganizowane grupy przyjmujemy dodatkowo od wtorku do soboty o godz. 10:00
Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Muzeum Witrażu można zwiedzał wyłącznie z przewodnikiem. Prowadzimy też warsztaty dla dzieci i lekcje muzealne (obejmujące zwiedzanie pracowni) Grupy mogą rezerwować termin zwiedzania lub warsztatów mailowo lub telefonicznie. Więcej szczegółów dla wycieczek szkolnych: http://muzeumwitrazu.pl/dzieci/dzieci/ 
Stałe ekspozycje: Dzieła witrażowe autorstwa wybitnych artystów Młodej Polski (Mehoffer, Frycz, Jastrębowski) oraz współczesne, kartony witrażowe
Planowane wydarzenia: brak informacji

 

Fotografie w artykule zostały dostarczone przez Muzeum

 

POMYSŁY NA WYCIECZKI Z DZIEĆMI, WYCIECZKI KLASOWE, WYCIECZKI Z RODZINĄ

Witamy Was na stronie poświęconej temu co najbardziej intryguje (oczywiście zaraz po lekcjach) uczniów, nauczycieli i rodziców: wycieczkom szkolnym w szeroko rozumianym znaczeniu tego słowa. Wiemy, że podróże kształcą, wiemy że uczą samodzielności, pozwalają poznać lepiej świat w całej swojej zmienności i okazałości i jeśli to przekonanie w nas drzemie to wspaniale. Bo to najprawdziwsza prawda! Strona, na której się znaleźliście nie tylko utwierdzi Was w tym przekonaniu, ale pomoże Wam wybrać cel wycieczki szkolnej, wskaże na jakie wydarzenia dla dzieci warto się wybrać, zaproponuje gry planszowe czy książki dla dzieci, które warto zabrać w podróż. 

A jeśli wycieczki szkolne przez pandemię nie dojdą do skutku, zachęcamy do wycieczek z rodziną. Prezentowane atrakcje dla dzieci z powodzeniem możecie odwiedzić sami. Zostańcie z nami po dobrej stronie! Życzymy wspaniałych podróży!

Redakcja Podrozezklasa.pl