Muzeum Ziemi Leżajskiej

 

To jeden z ciekawszych obiektów muzealnych w tej części kraju prezentujący historię regionu z bogatą ofertą edukacyjną.

Historia zespołu Dworu Starościńskiego

Historia Dworu Starościńskiego sięga pierwszej połowy XVI wieku. W 1524 roku król Zygmunt I Stary dokonał ponownej lokacji miasta, a ówczesny starosta leżajski Krzysztof Szydłowiecki wzniósł okazałą rezydencję.

Pierwotny drewniany Dwór składał się z domu starosty, odrębnego domu dla służby, licznych zabudowań gospodarczych. Było tu także więzienie starościńskie. Całość otoczono wałami ziemnymi, na których postawiono parkan pokryty gontem. W obwodzie obwarowań znajdowała się drewniana, trzypiętrowa wieża, pełniąca zarówno funkcje obronne, jak i gospodarcze. Była też brama i cztery furty.

W 1609 roku Leżajsk i Dwór złupił słynny warchoł- Stanisław Stadnicki, zwany Diabłem Łańcuckim. Najechał on miasto w czasie toczonej latami, wyniszczającej prywatnej wojny ze starostą leżajskim- Łukaszem Opalińskim. W czasach „potopu”, w latach 1656-1657 Dwór Starościński został najpierw zniszczony przez przechodzącą przez Leżajsk armię szwedzką Karola X Gustawa a następnie spalony przez wojska księcia Siedmiogrodu Jerzego II Rakoczego. Najazd tatarski w 1672 r. i przemarsze wojsk w czasie trzeciej wojny północnej na początku XVIII wieku również przyczyniły się do popadania dworu w ruinę, zwłaszcza, że kolejni starostowie z rodziny Potockich (od 1655 r.) nie przemieszkiwali tu, wybierając pobliski Tarnawiec. Obecny murowany dwór wraz z oficynami został prawdopodobnie zbudowany w latach 1760-1770 dla ostatniego starosty leżajskiego Józefa Potockiego. W XIX wieku Dwór Starościński wchodził w skład dóbr ordynacji łańcuckiej hrabiów Potockich.

W 1922 roku Dwór został wynajęty od Alfreda III Potockiego na potrzeby utworzonego w 1912 roku Miejskiego Gimnazjum Realnego. W latach 1932-1933 władze miasta sfinalizowały odkupienie Dworu i przebudowały do potrzeb szkoły. W czasie II wojny światowej oddziały okupacyjne wojsk niemieckich w roku 1939 zdemolowały budynki ówczesnego liceum i gimnazjum w Leżajsku. Pomoce naukowe zniszczyły a po części wywiozły do Opola. Budynki szkolne zajęła następnie transportowa firma niemiecka. Po wojnie do końca XX wieku zespół Dworu Starościńskiego ponownie pełnił funkcję szkoły- mieściło się tutaj Liceum Ogólnokształcące (do 1974 r.) i Szkoła Podstawowa nr 4 (do 2001 r.).

W 2004 r. zespół Dworu Starościńskiego został przejęty od miasta przez Starostwo Powiatowe w Leżajsku z przeznaczeniem na muzeum. Cały obiekt poddany został gruntownej rewaloryzacji i 1 stycznia 2008 roku Muzeum Ziemi Leżajskiej otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających.

Ekspozycje Muzeum

Ekspozycja Historyczna Miasta i Regionu – ukazuje historię, tradycję, kulturę, życie codzienne, czasy wojen i przemian społeczno-gospodarczych zachodzących na Ziemi Leżajskiej na przestrzeni wieków.

Ekspozycja Zabawkarska- prezentuje tradycyjne drewniane zabawki wytwarzane dawniej w zabawkarskim ośrodku rzeszowskim, do którego należał również Leżajsk. Bryczki, ptaki klepaki, kurki dziobiące czy też pukawki pomagają dorosłym przenieść się w czasy dzieciństwa a najmłodszym poznać zabawki, jakimi bawili się ich rodzice czy dziadkowie.

Ekspozycja Etnograficzna- prezentuje eksponaty regionalne z I poł. XX w. Należą do nich przedmioty codziennego użytku, narzędzia służące do obróbki lnu i konopi, naprawy uprzęży końskiej czy prac polowych.

Ekspozycja Browarnictwa- multimedialna ekspozycja poprzez projekcje filmowe- historię browarnictwa światowego i leżajskiego, proces produkcji piwa, eksponaty związane z piwowarstwem oraz kufle, etykiety i nagrody, które zdobył leżajski browar.

 

Muzeum Ziemi Leżajskiej oferuje ponadto:

- wystawy czasowe

- lekcje muzealne

- wynajem sal konferencyjnych

- sklepik muzealny

- bibliotekę muzealną

- koncerty

- karaoke okolicznościowe

- spotkania tematyczne

- projekcje filmowe

- recitale

- imprezy dla dzieci

- sesje popularno-naukowe

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku
ul. Mickiewicza 20A, 37-300 Leżajsk

Telefon kontaktowy: 17 240 22 35 
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.muzeum-lezajsk.pl
Parking dla autobusów: Na terenie obiektu znajduje się parking dla autobusów oraz samochodów osobowych.
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Ekspozycja Historyczna Miasta i Regionu oraz Ekspozycja Etnograficzno-Zabawkarska (liczone łącznie jako Dwór):
bilet: normalny – 6 zł ulgowy – 4 zł
Ekspozycja Browarnicza:
bilet: normalny – 10 zł ulgowy – 6 zł
KARNET – obejmuje wszystkie stałe i czasowe ekspozycje:
karnet: normalny – 15 zł ulgowy – 10 zł

Cennik przewodników:

j. polski – 10 zł (turysta indywidualny), 20 zł (grupy zorganizowane)
j. angielski – 15 zł (turysta indywidualny), 30 zł (grupy zorganizowane)

Minimalny czas zwiedzania: Zwiedzenie pojedynczej ekspozycji z przewodnikiem ok. 30 min. 
Maksymalny czas zwiedzania: Zwiedzenie wystaw znajdujących się w Dworze (tj. Ekspozycja Historyczna Miasta i Regionu oraz Ekspozycja Etnograficzno-Zabawkarska) z przewodnikiem ok. 60 min.
Godziny i dni otwarcia:

ZWIEDZANIE MUZEUM ZIEMI LEŻAJSKIEJ
CZERWIEC – SIERPIEŃ
PONIEDZIAŁEK – 9:00 – 16:00
( Wstęp bezpłatny dla turystów indywidualnych bez przewodnika )
( Grupy zorganizowane zapraszamy w pozostałe dni tygodnia )
Ekspozycja Browarnictwa – wstęp płatny
WTOREK – 9:00 – 18:00
ŚRODA- 9:00-16:00
CZWARTEK – 9:00 – 16:00
PIĄTEK- 9:00- 16:00
SOBOTA- 10:00- 16:00
NIEDZIELA- 10:00 – 16:00

WRZESIEŃ- MAJ
PONIEDZIAŁEK – 9:00 – 16:00
( Wstęp bezpłatny dla turystów indywidualnych bez przewodnika )
( Grupy zorganizowane zapraszamy w pozostałe dni tygodnia )
Ekspozycja Browarnictwa – nieczynna
WTOREK – 9:00 – 18:00
ŚRODA – 9:00 – 16:00
CZWARTEK – 9:00 – 16:00
PIĄTEK – 9:00 – 16:00
SOBOTA – nieczynne
NIEDZIELA – 10:00 – 16:00

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

- Ostatnie wejście na pojedynczą ekspozycję – 60 minut przed zamknięciem Muzeum.
- Kompleksowe zwiedzanie Muzeum – 120 minut przed zamknięciem Muzeum.
- Podstawą wejścia na ekspozycję muzealną jest posiadania ważnego biletu wstępu lub zaproszenia, które należy zachować do kontroli.
- Plac przed Dworem Starościńskim jest udostępniony bezpłatnie dla zwiedzających w godzinach otwarcia Muzeum.
- Szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania ekspozycji, organizowanych koncertów i wykładów oraz cen biletów zamieszczone są w gablotach informacyjnych, znajdujących się przed wejściem do Muzeum, w kasie oraz na stronie internetowej Muzeum.
- Muzeum Ziemi Leżajskiej można zwiedzać indywidualnie lub w grupach.
- Grupa zorganizowana– max. 20 osób do jednej grupy.
- Grupy zorganizowane należy zgłaszać z minimum jednodniowym wyprzedzeniem, w punkcie kasowo-informacyjnym lub telefonicznie pod nr tel. 17-2402235 wew. 15
- Zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem w języku angielskim po wcześniejszej rezerwacji.

Stałe ekspozycje:

- Ekspozycja Historyczna Miasta i Regionu
- Ekspozycja Etnograficzno-Zabawkarska
- Ekspozycja Browarnicza

 

POMYSŁY NA WYCIECZKI Z DZIEĆMI, WYCIECZKI KLASOWE, WYCIECZKI Z RODZINĄ

Witamy Was na stronie poświęconej temu co najbardziej intryguje (oczywiście zaraz po lekcjach) uczniów, nauczycieli i rodziców: wycieczkom szkolnym w szeroko rozumianym znaczeniu tego słowa. Wiemy, że podróże kształcą, wiemy że uczą samodzielności, pozwalają poznać lepiej świat w całej swojej zmienności i okazałości i jeśli to przekonanie w nas drzemie to wspaniale. Bo to najprawdziwsza prawda! Strona, na której się znaleźliście nie tylko utwierdzi Was w tym przekonaniu, ale pomoże Wam wybrać cel wycieczki szkolnej, wskaże na jakie wydarzenia dla dzieci warto się wybrać, zaproponuje gry planszowe czy książki dla dzieci, które warto zabrać w podróż. 

A jeśli wycieczki szkolne przez pandemię nie dojdą do skutku, zachęcamy do wycieczek z rodziną. Prezentowane atrakcje dla dzieci z powodzeniem możecie odwiedzić sami. Zostańcie z nami po dobrej stronie! Życzymy wspaniałych podróży!

Redakcja Podrozezklasa.pl