Muzeum Kultury Ludowej Skansen w Sidzinie

Skansen w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej położony jest w przepięknej scenerii nad potokiem Kamycko, otoczony bogatą i unikalną roślinnością.

Początki Skansenu w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej sięgają czasów działalności na tym terenie, jak i na sąsiedniej Orawie, zacnego księdza Józefa Świstka. Kontynuacji jego poczynań kolekcjonerskich i dydaktyczno-regionalnych podjął się w latach 50-tych XX wieku kierownik sidzińskiego Domu Wczasów Dziecięcych pan Adam Leśniak. Na terenie Domu Wczasów Dziecięcych powstała izba regionalna, w której zgromadzono zbierane przez dzieci będące na wczasach zabytki z Sidziny i okolicy. W 1963 r. w ramach organizowania przez Gromadę Sidzina obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego oraz 400-lecia lokacji wsi Sidzina przeniesiono z Małej Sidzinki chałupę Banasików pochodzącą z 1807 roku, w której umieszczono zebrane przez dzieci eksponaty. W latach następnych przeniesiono w pobliże chałupy Banasików spichlerz (górka), w którym umieszczono pamiątki z okresu okupacji, tworząc w ten sposób Izbę Pamięci Narodowej, której otwarcie nastąpiło w 1968 roku. Potem w kolejnych latach wykupiono kuźnię z Górnej Sidziny, chałupę wójta z Sidziny oraz chałupę ze Spytkowic.

Na początku lat osiemdziesiątych Skansen w Sidzinie został oddziałem Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Na terenie Skansenu przeniesiono chałupę Anny Kozioł ze Spytkowic, dzwonnice z Wielkiej Polany oraz postawiono rozebraną chałupę Wójtowską. 

W 2009 roku Skansen został przekazany do Gminy Bystra-Sidzina, z nazwą Skansen w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej. W owym czasie pozyskano do Skansenu młyn drewniany, przeniesiony z Sidziny Kamycko-Zagrody, oraz zagrodową chałupę z Bystrej.

W chwili obecnej na terenie Skansenu w Sidzinie można zobaczyć 10 ekspozycji, obrazujących życie warstw społecznych w okresie od XVIII do XX wieku.

1. CHAŁUPA BANASIKA z 1807 roku z Małej Sidzinki. Zrębowa z wysoką kamienną podmurówką ,podpiwniczoną, nakryta gontem przyczółkowo naczółkowym. Wnętrze wyposażone w sprzęty domowe wystroju ludowego pierwszej połowy XIX wieku m .in. .żarna , stępy meble , narzędzia ,meble obrazy. W wozowni znajduje się sidzinska pompa strażacka z XIX wieku. Na strychu jest ekspozycja stała poświęcona ks. Trzopinskiemu, 

2. CHAŁUPY ANNY KOZIOŁ z 1901 roku ze Spytkowic . Zrębowa na bardzo wysokiej podmurówce dochodzącą pod same okna. Wnętrze zajmuje wystawa stała Stowarzyszenia „Tradycja i Natura ”poświęcona twórczości ludowej miejscowych twórców., malarstwie na drewnie ,szkle hafciarstwu, rzeźbiarstwu, bibułce, koronkarstwu.

3. CHAŁUPA WÓJTA MAJA (Kostkowioka) z Sidziny z II połowy XVIII wieku.. Wyposażona w meble oraz ekspozycja przedmiotów służących do obróbki lnu, rafy, międlice cierlice motowidła ,,kołowrotki szpulerz, i warsztat tkacki.

4. KUŻNIA DREWNIANA XIX wiek Trzopa z Sidziny. Wnętrze wyposażone kompletnie, Miech kowalski ,piec, kowadło, proste narzędzia, oraz przedmioty wykonywane w kuźni.

5. MŁYN DREWNIANY HAJOSÓW z Sidziny, w całości podpiwniczony, pokryty gontem. Koło napędzane wodą porusza turbinę przekazując energie do mielenia zboża w młynie znajduje się warsztat drewniany stolarski .XIX wieku z Jordanowa..

6. DZWONNICA LORETANSKA z 1937 roku z Sidziny. Konstrukcja zrębowa słupowa na planie kwadratu, zakończona kutym krzyżem. Jest w niej ekspozycja o tematyce sakralnej.

7. SPICHLERZ z 1897 roku tzw. „górka” z Sidziny z bogatą snycerką stolarską. W jego wnętrzu urządzona została Izba Pamięci Narodowej dokumentującą kampanie wrześniową1939 do1945 rok.

8. Wystawa stała Skansenu w 3D – przedstawiająca obiekty na terenie Skansenu oraz przyrodę.

9. Wystawa ukazująca życie Ks. Jana Trzopińskiego w Sidzinie, fundatora Kaplicy i Szkoły w Górnej Sidzinie.

10. Plenerowa wystawa rzeźb z wierzeń ludowych „sidzińskie duchy”.

 

Fotografie:  przekazane przez Muzeum

 

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

SKANSEN W SIDZINIE – MUZEUM KULTURY LUDOWEJ
34-236 Sidzina

Telefon kontaktowy: 501597208
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.skansen.bystra-sidzina.net
Parking dla autobusów: Przy Skansenie znajduje się parking
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet normalny – 6 zł.
Bilet ulgowy – 4 zł.
Wstęp wolny: pracownicy muzeum, opiekunowie zorganizowanych grup , dzieci do lat trzech

Cennik przewodników:

brak informacji

Minimalny czas zwiedzania: 1 godzina
Maksymalny czas zwiedzania: 2 godziny
Godziny i dni otwarcia:

Godziny otwarcia od 01 kwietnia do 31 października:
Wtorek: 7.00 – 15.00
Środa – Piątek: 7.00-17.00
Sobota – Niedziela: 10.00 – 18.00
Poza sezonem w innym terminie po uprzednim ustaleniu telefonicznym: 501597208 , 725 866 946

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Oferty: organizacja warsztatów fotograficznych. warsztatów regionalnych twórców, możliwość organizowania ogniska lub grilla pod wiatą, która może pomieścić jednocześnie do 100 osób.
Zwiedzanie Skansenu, bądź też chęć uczestniczenia w warsztatach po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
Skansen posiada 10 stałych ekspozycji.

Stałe ekspozycje:

10 stałych ekspozycji wymienionych w opisie obiektu powyżej

 

POMYSŁY NA WYCIECZKI Z DZIEĆMI, WYCIECZKI KLASOWE, WYCIECZKI Z RODZINĄ

Witamy Was na stronie poświęconej temu co najbardziej intryguje (oczywiście zaraz po lekcjach) uczniów, nauczycieli i rodziców: wycieczkom szkolnym w szeroko rozumianym znaczeniu tego słowa. Wiemy, że podróże kształcą, wiemy że uczą samodzielności, pozwalają poznać lepiej świat w całej swojej zmienności i okazałości i jeśli to przekonanie w nas drzemie to wspaniale. Bo to najprawdziwsza prawda! Strona, na której się znaleźliście nie tylko utwierdzi Was w tym przekonaniu, ale pomoże Wam wybrać cel wycieczki szkolnej, wskaże na jakie wydarzenia dla dzieci warto się wybrać, zaproponuje gry planszowe czy książki dla dzieci, które warto zabrać w podróż. 

A jeśli wycieczki szkolne przez pandemię nie dojdą do skutku, zachęcamy do wycieczek z rodziną. Prezentowane atrakcje dla dzieci z powodzeniem możecie odwiedzić sami. Zostańcie z nami po dobrej stronie! Życzymy wspaniałych podróży!

Redakcja Podrozezklasa.pl