Wiatraki w Osiecznej

Różnorodne ukształtowanie terenu, bogata szata roślinna, oraz malownicze jezioro Łoniewskie to zaledwie niektóre atuty niewielkiego miasteczka jakim jest Osieczna.

Właśnie tutaj, na przestrzeni wieków, wykorzystując korzystne warunki atmosferyczne, powstawały armady wiatraków. Majestatyczne drewniane obiekty, wpisywały się przez lata w krajobraz oraz świadomość mieszkańców. Wraz z upływem czasu i rozwojem techniki z naszego krajobrazu znikła większość tych pięknych obiektów. W Osiecznej z kilkunastu wiatraków do dnia dzisiejszego przetrwały zaledwie trzy, które dumnie noszą imiona ostatnich młynarzy: Franciszek, Józef-Adam i Leon od lat stoją na malowniczym wzgórzu przy drodze do Leszna. To właśnie w tych XVIII wiecznych wiatrakach w roku 2012 z inicjatywy rodziny Jankowskich, powstało Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa, które udostępnia, ten unikatowy w skali Polski, kompleks trzech zabytkowych wiatraków zwiedzającym.

Pierwszy z wiatraków został wzniesiony w roku 1761, obecnie gromadzone są w nim zbiory poświęcone dawnemu rolnictwu. Kolejny wiatrak pochodzi z roku 1763, na szczególną uwagę zasługuje jego zabytkowe wnętrze, w którym bez większych zmian zachowały się wszystkie maszyny i urządzenia młyńskie. Ostatni, trzeci wiatrak jest w posiadaniu osoby prywatnej.

Muzeum prowadzi również dział historyczno – archeologiczny, w którym kolekcjonowane są zbiory przede wszystkim z terenu „Ziemi Leszczyńskiej” oraz Wielkopolski, Dolnego Śląska i części Województwa Lubuskiego. Działalnością w tym zakresie zajmują się wykwalifikowani archeolodzy. Zgromadzone eksponaty są prezentowane w formie wystaw czasowych o których będziemy informować na naszej stronie.

Zapraszamy do zwiedzania!

Informacja dla nauczycieli i opiekunów:

Na terenie Muzeum, znajduje się też kawiarenka na 25 osób, gdzie można wypić kawę, czy herbatę, również skosztować „świeże” ciasto. W zimie opalamy obiekt piecem na drewno. Istnieje możliwość zamówienie, wcześniej chleba, wypieczonego na naturalnym zakwasie dla każdego uczestnika wycieczki. Koszt jednej sztuki bochenka 3.50 zł. Posiadamy także punkt z pamiątkami. Cały teren, zabezpieczony jest monitoringiem.

 

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej
Muzeum w Osiecznej
Biuro Muzeum, ul. J. Dekana8, 64 -100 Leszno

Telefon kontaktowy: 601 56 70 32, 601 80 90 32
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.zabytkowe-wiatraki.pl 
Parking dla autobusów: Parking dla autobusów, znajduje się na terenie Muzeum, posiadamy także parking dla samochodów osobowych i rowerów
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych: - dzieci i młodzież szkolna 6.00 zł ( zwiedzanie z przewodnikiem dwóch wiatraków i młyna wodnego), dorośli 10.00 zł
Cennik przewodników: Do uzgodnienia telefonicznie
Minimalny czas zwiedzania: 40 minut
Maksymalny czas zwiedzania: 1 godzina
Godziny i dni otwarcia: Od 1 kwietnia do 30 września, codziennie od godziny 10.00 do 19.00
Od września do kwietnia tylko na zgłoszenia telefoniczne i w każdą niedzielę od 11.00 do 16.00
Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: brak
Stałe ekspozycje: Trzy ekspozycje stałe. Młynarstwo wietrzne, młynarstwo wodne, dawne rolnictwo.

 

Fotografie w artykule zostały dostarczone przez Muzeum

 

POMYSŁY NA WYCIECZKI Z DZIEĆMI, WYCIECZKI KLASOWE, WYCIECZKI Z RODZINĄ

Witamy Was na stronie poświęconej temu co najbardziej intryguje (oczywiście zaraz po lekcjach) uczniów, nauczycieli i rodziców: wycieczkom szkolnym w szeroko rozumianym znaczeniu tego słowa. Wiemy, że podróże kształcą, wiemy że uczą samodzielności, pozwalają poznać lepiej świat w całej swojej zmienności i okazałości i jeśli to przekonanie w nas drzemie to wspaniale. Bo to najprawdziwsza prawda! Strona, na której się znaleźliście nie tylko utwierdzi Was w tym przekonaniu, ale pomoże Wam wybrać cel wycieczki szkolnej, wskaże na jakie wydarzenia dla dzieci warto się wybrać, zaproponuje gry planszowe czy książki dla dzieci, które warto zabrać w podróż. 

A jeśli wycieczki szkolne przez pandemię nie dojdą do skutku, zachęcamy do wycieczek z rodziną. Prezentowane atrakcje dla dzieci z powodzeniem możecie odwiedzić sami. Zostańcie z nami po dobrej stronie! Życzymy wspaniałych podróży!

Redakcja Podrozezklasa.pl