Wyjątkowy Rezerwat Archeologiczny w Poznaniu

 

To wyjątkowe miejsce eksponujące zabytki związane z początkami Polski.

To nowo otwarta atrakcja turystyczna na poznańskim Ostrowie Tumskim. W Rezerwacie eksponujemy unikatowe relikty wałów sprzed tysiąca lat, które chroniły rezydencję pierwszych polskich władców. Na tę nowoczesną placówkę zarządzaną przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, składają się również multimedia w postaci filmu 3D, hologramów i dotykowych kiosków.

Gościmy tutaj przedstawicieli różnorodnych gałęzi nauk, ukazujących ciekawe rozwiązania w wielu obszarach dotyczących zarówno techniki, inżynierii, a także kultury oraz sztuki. W ten sposób placówka pełni rolę innowacyjnego centrum edukacji historycznej, w którym przeszłość przyciąga ludzi otwartych i kreatywnych.

Nazwa rezerwatu – Genius loci (łac. Duch opiekuńczy), nawiązuje do tradycji szczęśliwych, wybranych miejsc, posiadających swego ducha opiekuńczego. W tym łacińskim określeniu skupia się wyjątkowy charakter Ostrowa Tumskiego, od ponad 1000 lat nieodłącznie związanego z historią naszego kraju i miasta. Prowadzone od 2008 roku wykopaliska odsłoniły świetnie zachowane, niezwykle ciekawe założenia konstrukcyjne wałów grodowych. 

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Rezerwat Archeologiczny Genius loci
ul. Ks. I. Posadzego 3, 61-108 Poznań

Telefon kontaktowy: +48 61 852 21 67
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.muzarp.poznan.pl/rezerwat
Parking dla autobusów: Bezpłatny parking dla autobusów znajduje się przy ul. Panny Marii; szczegółowe informacje: http://www.poznan.pl/mim/turystyka/parkingi-dla-autobusow-turystycznych,poi,4800/ul-panny-marii,55999.html
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

dla grup do 30 osób (j. polski) – 65 zł
dla grup powyżej 30 osób (j. polski) – 115 zł
dla grup do 30 osób (j. angielski) – 70 zł
dla grup powyżej 30 osób (j. angielski) – 120 zł

Cennik przewodników:

Oprowadzanie przez przewodnika (j. polski) – 15 zł
Oprowadzanie przez przewodnika (j. angielski) – 20 zł
Szczegółowa oferta zwiedzania tematycznego dla szkół: http://www.muzarp.poznan.pl/rezerwat/edukacja/

Minimalny czas zwiedzania: 30 minut
Maksymalny czas zwiedzania: Optymalny czas oprowadzanie z przewodnikiem wynosi 45 minut, łącznie z projekcją filmu multimedialnego
Godziny i dni otwarcia:

w sezonie letnim (od 1 kwietnia do 30 września):
od wtorku do czwartku: 10.00-16.00
w piątek: 12.00-19.00
w soboty: 11.00-19.00
w niedziele: 10.00-15.00

w sezonie zimowym (od 1 października do 31 marca)
od wtorku do czwartku: 10.00-16.00
w piątek: 11.00-18.00
w soboty: 09.00-17.00
w niedziele: 10.00-15.00

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Szczegółowa oferta przygotowana dla dzieci i młodzieży znajduje się na stronie: http://www.muzarp.poznan.pl/rezerwat/edukacja/

Stałe ekspozycje:

Rezerwat Archeologiczny Genius loci kryje w sobie olbrzymi wykop archeologiczny, miejsce, w którym  odkryto doskonale zachowane konstrukcje wału grodu poznańskiegoz X w. Zwiedzający mogą podziwiać wielkie dzieło inżynierii średniowiecznej. Dzięki nowoczesnemu otoczeniu i multimedialnym metodom przybliżania tematyki średniowiecza, każdy ma niepowtarzalną okazję do poznawania dziejów tego miejsca pod różnym kątem i z różnej perspektywy.

Fotografie: K. Zisopulu-Bleja

 

POMYSŁY NA WYCIECZKI Z DZIEĆMI, WYCIECZKI KLASOWE, WYCIECZKI Z RODZINĄ

Witamy Was na stronie poświęconej temu co najbardziej intryguje (oczywiście zaraz po lekcjach) uczniów, nauczycieli i rodziców: wycieczkom szkolnym w szeroko rozumianym znaczeniu tego słowa. Wiemy, że podróże kształcą, wiemy że uczą samodzielności, pozwalają poznać lepiej świat w całej swojej zmienności i okazałości i jeśli to przekonanie w nas drzemie to wspaniale. Bo to najprawdziwsza prawda! Strona, na której się znaleźliście nie tylko utwierdzi Was w tym przekonaniu, ale pomoże Wam wybrać cel wycieczki szkolnej, wskaże na jakie wydarzenia dla dzieci warto się wybrać, zaproponuje gry planszowe czy książki dla dzieci, które warto zabrać w podróż. 

A jeśli wycieczki szkolne przez pandemię nie dojdą do skutku, zachęcamy do wycieczek z rodziną. Prezentowane atrakcje dla dzieci z powodzeniem możecie odwiedzić sami. Zostańcie z nami po dobrej stronie! Życzymy wspaniałych podróży!

Redakcja Podrozezklasa.pl