Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu otwarta dla turystów. Najciekawszy obiekt tego typu w Europie.
Kopalnia Guido to jedyna kopalnia węgla kamiennego, do której można zjechać i przekonać się na własne oczy, jak wygląda praca górników pod ziemią. Tak wyjątkowego zabytku techniki górniczej nie ma w całej Europie! Kopalnia została założona w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarck, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Wydobycie węgla zakończono tu w 1928 roku, a do czasów współczesnych działała tu kopalnia doświadczalna. W 2007 roku podziemia Guido zostały udostępnione do zwiedzania jako samodzielna instytucja kultury.
Obecnie w Kopalni Guido zamiast pokładów węgla wydobywa się turystykę, kulturę i rozrywkę - na poziomach 170 i 320 czeka na turystów moc atrakcji, których nie sposób zobaczyć nigdzie indziej. Aby przekonać się, jak wyglądała praca górnika, poznać historię górnictwa i jego współczesne oblicze, wystarczy włożyć kask, pobrać górniczą lampę i ruszyć na spotkanie podziemnej przygody! Warto pamiętać o tym, by każdego napotkanego pod ziemią górnika pozdrowić tradycyjnym „Szczęść Boże”.
Zajęcia edukacyjne
Proponowana oferta edukacyjna dostosowana jest do wieku i możliwości psychofizycznych dzieci na poszczególnych etapach kształcenia oraz jest powiązana z podstawą programową dla przedszkoli oraz szkół podstawowych i gimnazjalnych. Zajęcia prowadzą przeszkoleni przewodnicy-animatorzy, posiadających odpowiednie predyspozycje do pracy z dziećmi.
Zapewniamy naszym zwiedzającym sporą dawkę atrakcji, przyjazną atmosferę i pełne bezpieczeństwo.
1-5 Trasy zwiedzania
6-7 Zajęcia edukacyjne
1. Dla przedszkoli: Kopalnia Guido z Węgielkiem Muzykantem
Najmłodszych zwiedzających zapraszamy na ok. 60-minutowe zwiedzanie Kopalni Guido na poziomie 170, podczas którego zapewnimy przyjazną atmosferę, pełne bezpieczeństwo i odpowiedni do wieku zwiedzających dobór trasy zwiedzania oraz tematów i form pracy; proponujemy: opowiadanie, ekspozycję i film animowany o zwierzętach pracujących na kopalni, zapoznanie z prostymi narzędziami górniczymi. Zwiedzanie kończymy zabawą z Węgielkiem Muzykantem, w ramach której zapraszamy przedszkolaków do wspólnego muzykowania przy pomocy zestawu instrumentów muzycznych, a przy ich pomocy w przystępny sposób utrwalamy wiedzę o poznanych wcześniej urządzeniach kopalnianych. W oczekiwaniu na wyjazd zapraszamy do quizu – zabawy.
2. Dla przedszkoli: Czarne korytarze Kopalni Guido
Drugim wariantem zwiedzania Kopalni Guido dla przedszkolaków jest inny fragment trasy turystycznej, na którym prezentujemy dzieciom takie tematy jak: powstanie węgla, badanie właściwości węgla, skamieniałości. Będzie też okazja do spotkania ze Skarbnikiem – dobrym duchem kopalnianych podziemi. Czarne korytarze Kopalni Guido to także podsumowująca zwiedzanie gra zespołowa, podczas której zwiedzający podzieleni na 4 grupy konkurują na planszy ułożonej na posadzce z kolorowych kręgów. Podczas gry posługują się ponadwymiarową kostką, odpowiadają na pytania oraz wykonują losowe zadania. Oferujemy niemal-sportową rywalizację. W oczekiwaniu na wyjazd przewodnik przybliża dzieciom postać św. Barbary – patronki górników.
Kopalnia Guido3. Dla klas I – III: Kopalnia Guido dla uczniów najmłodszych
Dla uczniów klas I – III szkół podstawowych przygotowaliśmy 60-minutową trasę zwiedzania kopalni na poziomie 170 metrów, ramach której uczniowie poznają świat kopalnianych legend, poszerzają wiadomości na temat zwyczajów górniczych, poznają legendę o św. Barbarze, a także poznają urządzenia górnicze służące do wydobywania węgla. Nie zabraknie tematu zwierząt pracujących na kopalni oraz innych atrakcji odpowiednich dla uczniów klas I – III. Na trasie zwiedzania pracujemy z dziećmi nie tylko metodami podającymi ale również aktywizującymi, a także stosujemy multimedia. Podczas zwiedzania uczniowie są podzieleni na dwie podgrupy (wyróżnione kolorami kasków), w ramach których podejmują elementy przyjaznej rywalizacji.
4. Dla klas IV – VI: Kopalnia Guido bez tajemnic
Uczniów klas IV – VI szkół podstawowych zapraszamy na zwiedzanie poziomu 170 lub 320 połączone z pracą w podgrupach, którym rozdajemy specjalnie przygotowane karty pracy. Podczas przemieszczania się górniczymi wyrobiskami każda z grup stara się prawidłowo oznaczyć oglądane urządzenia na schemacie kopalnianej mapy, stara się odpowiedzieć na zadane pytania, uzupełnić niedokończone zdania oraz nazwać i opisać sfotografowane narzędzia. Zwiedzanie ma charakter przygody edukacyjnej nawiązującej do umiejętności kształconym w ramach niektórych przedmiotów szkolnych. Informacje niezbędne do wypełnienia karty pracy prezentujemy na trasie zwiedzania, ale prawidłowo wypełnią ją tylko najbardziej uważni!
5. Dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych: Bezpieczna historia węgla (zapraszamy w środy)
Edukacyjna wartość trasy zwiedzania, jaką przygotowaliśmy dla gimnazjalistów i młodzieży szkół ponadgimnazjalnych polega na bliskim powiązaniu treści na trasie zwiedzania z celami szczegółowymi szkolnej podstawy programowej. Będą to zagadnienia interdyscyplinarne z pogranicza biologii/ekologii, historii, wiedzy o społeczeństwie, geografii/geologii i edukacji dla bezpieczeństwa (warsztaty z resuscytacji). Elementem zwiedzania jest spotkanie – wywiad z Księciem Guido Henckel von Donnersmarckiem, założycielem kopalni – mile widziane przygotowanie pytań do Księcia! Trasa kończy się zespołową grą edukacyjną, podczas której uczniowie będą mogli w ramach zespołowej rywalizacji sprawdzić wiedzę nabytą podczas zwiedzania Kopalni Guido.
6. Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów: Zostań odkrywcą kopalnianych podziemi!
W ramach trasy turystycznej zwiedzania Kopalni Guido zapraszamy do udziału w ok. 10-minutowych zajęciach edukacyjnych na poziomie 170, ukierunkowanych na tematykę skamieniałości. Po zwięzłym teoretycznym wprowadzeniu uczniowie zostają podzieleni na dwie grupy, które zajmują miejsca przy przygotowanych na specjalnych podwyższeniach piaskownicach – muszą w nich odszukać ukryte tam prastare skamieniałości. Poszukiwania prowadzą na czas. Pomocą w realizacji zadania służy szczegółowa plansza informacyjna umieszczona obok stanowiska z piaskownicami. Zwycięża grupa, która jako pierwsza nie tylko odkryje, ale także poprawnie zidentyfikuje swoje znaleziska. Zajęcia stanowią dodatkowy komponent trasy turystycznej.
7. Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów: Z hajerem na szychta.
Podczas zwiedzania na trasie turystycznej poziomu 320 Kopalni Guido zapraszamy do udziału w ok. 15-minutowych zajęciach edukacyjno – wychowawczych, które pozwalają uczestnikom doświadczyć przedsmaku prawdziwej pracy górniczej. Dzieci i młodzież pod okiem wykwalifikowanego górnika – instruktora podejmuje się wykonania szeregu zadań przypominających prawdziwe zajęcia górnicze. Podczas zajęć instruktor posługuje się fachową terminologią górniczą, wskazówki wydaje w trybie poleceń, w wyrobisku pojawia się odrobina pyłu, prace prowadzone są pod presją czasu… Wszystko rozgrywa się w warunkach w pełni bezpiecznych. Po realizacji zajęć uczestnicy otrzymują certyfikat potwierdzający nabycie pierwszych kwalifikacji górniczych.
Galeria:
Informacje organizacyjne:
Adres: |
Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu |
Telefon kontaktowy: | 32 271 40 77 |
Adres e-mail: | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. |
Adres www: | http://www.kopalniaguido.pl |
Parking dla autobusów: | Przy Kopalni |
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych: |
Bilet szkolny z wybraną ofertą edukacyjną Bilet normalny Bilet ulgowy |
Cennik przewodników: |
Przewodnik polskojęzyczny jest w cenie biletu. Przewodnik obcojęzyczny (angielski, niemiecki, francuski, czeski, rosyjski) dodatkowo płatny, na poziom 170 – 190zł, na poziom 320 – 210zł, na dwa poziomy – 400 zł |
Minimalny czas zwiedzania: | Poziom 170 – około 1 h Poziom 320 – około 2 h |
Maksymalny czas zwiedzania: | Poziom 170+320 – około 3 h |
Godziny i dni otwarcia: |
Godziny otwarcia: |
Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: |
Konieczna wcześniejsza rezerwacja telefoniczna po numerem telefonu: 32 271 40 77, której najlepiej dokonać przynajmniej dwa tygodnie przed planowanym terminem przyjazdu. Przy składaniu rezerwacji konieczne jest podanie następujących danych: |
Stałe ekspozycje: |
Poziom 170 – trasa obejmuje zwiedzanie budynku maszyny wyciągowej oraz wyrobisk na poziomie 170, gdzie zobaczyć można między innymi historyczne maszyny i urządzenia górnicze, stajnie końskie z XIX wieku, ekspozycję geologiczną, komorę pomp odwadniających, czy kaplicę św. Barbary. Trasa ma około 750 metrów długości i jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Poziom 320 – trasa obejmuje przejście podziemnymi wyrobiskami o długości około 2 kilometrów, z czego 400 metrów turyści przejeżdżają elektryczną kolejką podwieszaną. Zobaczyć można XX-wieczne, działające maszyny i urządzenia górnicze (przenośniki, kombajn ścianowy, kombajn chodnikowy z obudową zmechanizowaną) w autentycznej kopalnianej scenerii. Trasa kończy się wizytą w Hali Pomp, gdzie znajduje się restauracja i sklepik z pamiątkami.
|