Centrum Szyfrów Enigma

Centrum Szyfrów Enigma

Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego to nowy obiekt na mapie Poznania, który warto odwiedzić nie tylko z wycieczką szkolną, ale także podczas rodzinnej podróży do stolicy Wielkopolski.

Ekspozycję CSE ulokowano dokładnie w tym samym miejscu, w którym przed wojną studenci Uniwersytetu Poznańskiego: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki rozpoczynali prace nad złamaniem szyfrów Enigmy. Wystawa CSE łączy narrację o polskich kryptologach z teraźniejszością – opowiadając również o zainicjowanym przez ich prace rozwoju świata cyfrowego.

Tę pasjonującą historię opowiadamy na ekspozycji CSE w nowoczesny, multimedialny, ale również absorbujący naszych gości sposób. Pokazujemy m.in. rekonstrukcję bomby Rejewskiego, cyklometr czy oryginał Enigmy. Wystawa składa się z trzech części: kurs szyfrów, wzorowanego na tym, który stał się udziałem młodych polskich matematyków w 1929 roku (zapraszamy do niego zwiedzających za pomocą aplikacji komputerowych oraz zadań analogowych), historii tajemnicy złamania szyfrów Enigmy – oraz krótkiej historii rewolucji cyfrowej, która była pokłosiem wysiłku najtęższych mózgów kryptologicznych świata w trakcie II wojny światowej.

{youtube}FwV9gS1YH_o{/youtube}

Na bieżąco pozyskujemy również artefakty na potrzeby naszej wystawy. Są to m.in. oryginał polskiej repliki maszyny szyfrującej Enigma, pozyskany w depozyt czasowy z Muzeum Historii Polski w Warszawie, pamiątki po naszych kryptologach (zdjęcia, listy, przedmioty osobiste) w ramach depozytów czasowych oraz artefakty – takie, jak wobulator, klucz radiotelegraficzny boczniak oraz kalendarz Kriegsmarine.

W Centrum Szyfrów Enigma promujemy odwagę, otwarte umysły, znaczenie pracy zespołowej, wytrwałości i dociekliwości. Każdy, kto chciałby pogłębić swoją wiedzę o polskich kryptologach, może odwiedzić również Mediatekę – bezpłatną strefę, w której zgromadziliśmy archiwalne filmy, wywiady z członkami rodzin kryptologów, skany dokumentów i księgozbiór na temat szyfrów.

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia: Informacje prasowe Centrum Szyfrów Enigma

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023

Adres:

Centrum Szyfrów Enigma
Św. Marcin 78
61-809 Poznań

Telefon kontaktowy:

+48 61 888 45 12

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

https://csenigma.pl/ 

Parking dla autobusów:

brak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Bilet normalny 20 zł
Bilet ulgowy 15 zł
Bilet rodzinny główny* 40 zł
Bilet grupowy 13 zł
Bilet grupowy: (ścieżka szkolna dla klas 4-6) 13 zł

Cennik przewodników:

Brak informacji

Minimalny czas zwiedzania:

1 h

Maksymalny czas zwiedzania:

2 h

Godziny i dni otwarcia:

Poniedziałek: NIECZYNNE
Wtorek: 9:00 – 17:00
Środa: 9:00 – 17:00
Czwartek: 9:00 – 17:00
Piątek: 9:00 – 17:00
Sobota: 10:00 – 18:00
Niedziela: 10:00 – 18:00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Brak

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Brak

Stałe ekspozycje:

brak

Przeczytaj również

REKLAMA