Poznań

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

 

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych Poznaniaków, przestrzenią spotkań kulturalnych oraz miejską ostoją różnorodności biologicznej. Otwarty w 1925 roku obiekt początkowo liczył jedynie 2,5 ha powierzchni. Aktualnie na terenie blisko 22 ha prezentowanych jest kilka tysięcy gatunków roślin, pochodzących niemal ze wszystkich kontynentów.

Jedną z bardziej imponujących części Ogrodu jest Alpinarium, wznoszące się na 9 m ponad poziom parku. To obszar, któremu nadano górski charakter, aby jak najlepiej zaprezentować pochodzące z całego świata górskie gatunki roślin i stworzyć im dogodne warunki siedliskowe. Bogata rzeźba terenu, urozmaicona strumykami i zbiornikami wodnymi, jest wielką atrakcją dla dzieci.

Ogród przyciąga o każdej porze roku. Wiosną nie sposób przejść obojętnie obok pokrywających ziemię gęstym dywanem geofitów. W kolejnych miesiącach zachwyt budzą rozkwitające kolekcje piwonii, irysów, liliowców i róż. Jesienią roślinność parku płonie intensywnymi barwami – żółcią, pomarańczem, czerwienią i stanowi przepiękny obiekt fotografii. Czas spędzony w Ogrodzie umilają obserwacje przyrody, która znalazła tu dla siebie miejsce w głośnym miejskim krajobrazie. Na terenie parku przez cały rok pojawia się kilkadziesiąt gatunków ptaków, które znajdują tu dogodne miejsca do gniazdowania wśród drzew i krzewów oraz liczne źródła pożywienia w okresie jesienno-zimowym. Bogate kolekcje kwitnących roślin przyciągają olbrzymie ilości owadów zapylających, pośród których spotkać można rzadkie gatunki. Ogród jest także ważnym siedliskiem traszki zwyczajnej. Znajdujące się na terenie Ogrodu zbiorniki wodne to miejsce występowania zaskrońca zwyczajnego, żab zielonych oraz licznych owadów wodnych. Na terenie parku można ponadto spotkać wiewiórki i inne drobne ssaki, a czasem także lisa.

To wszystko czyni Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu ważnym ośrodkiem edukacji przyrodniczej. Tu dzieci, młodzież i osoby dorosłe mogą obserwować wiele naturalnych procesów zachodzących w przyrodzie, uczyć się wzajemnych zależności w ekosystemach i obserwować dzikie zwierzęta podczas codziennych aktywności. Choć nasze działania edukacyjne dotyczą także roślinności różnych kontynentów, duży nacisk staramy się kłaść na poznawanie i ochronę rodzimej flory i fauny. Z tego względu na grupy zorganizowane czeka bogata oferta zajęć edukacyjnych. Podejmujemy się również realizacji projektów edukacyjnych finansowanych przez zewnętrzne jednostki.

Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu jest ponadto ważnym ośrodkiem kulturalnym. Każdego roku odbywają się tutaj duże imprezy plenerowe przyciągające rzesze zwiedzających. Angażujemy się także w wydarzenia organizowane przez niezależne jednostki. Znajdujący się w centrum parku Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny jest miejscem, w którym podziwiać można różnorodne wystawy.

Z myślą o indywidualnym zwiedzającym w Ogrodzie przygotowano kilka ścieżek edukacyjnych. Fitogeograficzne ścieżki edukacyjne przedstawiają zmienność klimatyczno-geograficzną szaty roślinnej Ziemi. Stanowią one zbiór tras, prezentujących gatunki roślin, które tworzą różne typy lasów strefy nemoralnej i borealnej Europy, Ameryki Północnej oraz Azji. Ścieżka pt. „Świat ptaków w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu” opisuje kilkadziesiąt gatunków ptaków, gniazdujących na terenie parku. Rozmieszczone w Ogrodzie tablice zawierają zbiór podstawowych informacji o poszczególnych gatunkach, a kody QR kryją ich głosy. Ścieżka „Oblicza Botanika – część I” to dedykowana rodzinom z dziećmi propozycja trasy zwiedzania Ogrodu, prowadząca przez jego największe atrakcje. Z myślą o osobach zainteresowanych etnobotaniką przygotowana została ścieżka zatytułowana „Śladami Indian Ameryki Północnej”, która wykorzystując platformę Google Earth, prezentuje drzewa i krzewy, które miały istotny wpływ na życie rdzennych mieszkańców tego kontynentu. Dział Edukacji przygotowuje ponadto tymczasowe ścieżki edukacyjne, poruszające szeroki zakres zagadnień, dotyczących prezentowanych w Ogrodzie kolekcji roślin oraz zasiedlających park zwierząt. Ścieżki te urozmaicane są zadaniami i zagadkami, by dostarczyć wiedzy i rozrywki najmłodszym zwiedzającym. Tymczasowe trasy edukacyjne nie są dostępne przez cały rok. Informacje o aktualnie czynnych ścieżkach znaleźć można na stronie internetowej: http://www.obuam.robia.pl/sciezki_edukacyjne,i1677.html

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

ul. Dąbrowskiego 165
60-594 Poznań

Telefon kontaktowy:

+48 61 829 2013 (sekretariat); +48 61 829 2003 (edukacja)

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.obuam.robia.pl 

Parking dla autobusów:

Brak informacji

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Grupy zorganizowane:

Wstęp do Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu jest bezpłatny

Goście indywidualni: 

Wstęp do Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu jest bezpłatny

Cennik przewodników:

Brak informacji

Minimalny czas zwiedzania:

60 min. 

Maksymalny czas zwiedzania:

180 min.

Godziny i dni otwarcia:

MARZEC   9:00 – 17:00

KWIECIEŃ  9:00 – 19:00

CZERWIEC – SIERPIEŃ  9:00 – 20:00

WRZESIEŃ    9:00 – 19:00

PAŹDZIERNIK    9:00 – 18:00

LISTOPAD – LUTY  9:00 – 15:00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół: Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu prowadzi bogatą działalność edukacyjną. Zajęcia edukacyjne skierowane są zarówno do przedszkoli i szkół, jak również dla osób dorosłych. W naszej ofercie znajdują się tematyczne wycieczki po terenie Ogrodu, trwające 60 minut oraz trwające 90 minut, zajęcia złożone, obejmujące spacer po terenie parku oraz warsztaty w naszych salach edukacyjnych. Oferowane przez nas tematy poruszają szereg zagadnień związanych z roślinami, zarówno gatunkami krajowymi, jak i tymi egzotycznymi – wszystkie one dostępne są na wyciągnięcie ręki. Staramy się ukazywać piękno przyrody, bogactwo świata roślin i złożoność relacji w ekosystemach.

Pełna oferta edukacyjna oraz aktualny wykaz tematów dostępne są na stronie internetowej: http://www.obuam.robia.pl/regulamin_zajec_w_ob_uam,i2346.html 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Nasza oferta edukacyjna skierowana jest zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do osób dorosłych. Zapraszamy grupy zorganizowane w każdym wieku.

Zajęcia prowadzimy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 15:00.

Minimalna wielkość grupy to 10 osób, w przypadku udziału mniejszej liczby osób trzeba pokryć minimalny koszt określony na stronie internetowej http://www.obuam.robia.pl/przydatne_informacje,i2345.html

Warunkiem umówienia się na zajęcia jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na naszej stronie internetowej: http://www.obuam.robia.pl/formularz_zgloszeniowy,i2344.html

Zachęcamy, by na zajęcia umawiać się z wyprzedzeniem, zainteresowanie zajęciami jest bowiem duże i terminy poranne szybko się wyczerpują.

Zapraszamy także do kontaktu bezpośredniego z Działem Edukacji:

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

tel.: + 48 61 829 2003.

Stałe ekspozycje:

 

Przeczytaj również

REKLAMA