dla szkol ponadpodstawowych
-
Baszta - Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
Baszta to dominująca na żnińskim rynku średniowieczna gotycka wieża zwana także ratuszową. Jedyna w grodzie w owych czasach murowana budowla. Wzniesiona na przełomie lat 1447-1500 wieża była siedzibą władz miejskich. Zadaniem jej było uchronienie przed pożarami przechowywanych tam akt miejskich, nadań, ksiąg i przywilejów. Nie pełniła funkcji militarnych, ale funkcję reprezentacyjną, świadczyła o bogactwie władz i jej mieszkańców. Stanowiła też znakomity punkt obserwacyjny. Zaszczytem dla miasta było kilkukrotne goszczenie królów między innymi Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły.
-
Brama Krakowska w Lublinie
Muzeum Historii Miasta Lublina mieści się we wnętrzu zabytkowej Bramy Krakowskiej, stanowiącej pozostałość dawnych murów miejskich. Sytuowana jest na szlaku turystycznym od reprezentacyjnej ul. Krakowskie Przedmieście, poprzez Stare Miasto w kierunku zamku lubelskiego, gdzie mieści się główna siedziba Muzeum Narodowego w Lublinie.
-
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
Centrum Dziedzictwa Szkła to nowoczesne, interaktywne miejsce w Krośnie, w którym zwiedzający mogą wziąć udział w fascynującej opowieści o historii szklanej wytwórczości, a także na poznanie pięknych szklanych obiektów – szkła użytkowego i artystycznego. Pokazy formowania szkła, jego zdobienia, warsztaty dla turystów, wreszcie wystawy stałe i czasowe składają się na bogatą ofertę, z której warto skorzystać.
-
Centrum Edukacji Ekologicznej w Skoczowie
Główny cel naszej działalności to edukacja ekologiczna społeczności lokalnej, w szczególności dzieci i młodzieży. Jednak część naszych działań jest również przeznaczona dla całych rodzin oraz dla osób dorosłych. Integralną częścią Centrum Edukacji Ekologicznej jest też Park na Górnym Borze wraz ze znajdującą się tam ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą.
-
Centrum Nauki Experyment w Gdyni
Centrum Nauki Experyment w Gdyni to wyjątkowe miejsce na mapie Trójmiasta, w którym wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli mogą spotkać się z nauką w czystej formie. To rewelacyjne miejsce zarówno na rodzinną wycieczkę z dziećmi, jak również na wycieczkę szkolną.
-
Dawny Pałac Biskupi - Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Początki powstania dawnego pałacu biskupiego, który obecnie jest głównym budynkiem ekspozycyjnym Muzeum Mikołaj Kopernika, sięga 1499 roku, kiedy w narożniku południowo-wschodnim, wybudowano dom biskupi. Jedną ze ścian stanowił wschodni mur obronny, przy którym istniała w XIV wieku narożna wieża, mieszcząca Szkołę Katedralną i Dom Dziekana.
-
Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego
Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego to wyjątkowe miejsce na mapie Kielc, które zaprasza wszystkich chętnych niezależnie od wieku na wyjątkową wyprawę do świata energii. Ideą centrum jest popularyzacja nauki poprzez zabawę i eksperymentowanie.
-
Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej
Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej to nowoczesna placówka, która łączy w sobie charakter muzeum i domu kultury, choć wychodzi poza typową działalność obu wymienionych instytucji.
-
Fabryka Robotów Moszna
Tuż obok wspaniałego Zamku w Mosznej znajduje się wyjątkowe miejsce, w którym znajdziecie się w świecie Sebastiana Kucharskiego, jedynego w swoim rodzaju twórcy stalowych robotów inspirowanych filmami science-fiction.
-
Gamescape Adventure Rooms - gry miejskie w Krakowie
Wyjątkowy escape room w Krakowie. Warunki? Wiek 7 lat. Więcej nie stawiamy żadnych! Za to w zamian dajemy wiele – specjalnie przygotowane scenariusze (dla Maluchów: Zaginione Kryształy, dla Starszaków np. Skrzynie Umarlaków), możliwość organizacji poczęstunku, świetną zabawę i generalne przepocenie szarych komórek. Przyjemne z pożytecznym?
-
Kampinoskie Przygody - wycieczki do Kampinoskiego Parku Narodowego
Kampinoski Park Narodowy to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Jest drugim co do wielkości parkiem narodowym kraju, a przy tym jednym z nielicznych na świecie bezpośrednio sąsiadujących ze stolicą swego państwa. Warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce, aby aktywnie spędzić czas łącząc edukację przyrodniczą z zabawą.
-
Let Me Out - Escape Room w Lublinie
Let Me Out to znany escape room w Lublinie, który mogą odwiedzać wycieczki szkolne. Bezpieczne pokoje zagadek zapewniają uczniom świetną zabawę i integrację, będącą odskocznią od typowego programu wycieczek szkolnych. Warto rozważyć odwiedzenie tego miejsca podczas wyjazdu z dziećmi do Lublina.
-
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Obecne zbiory Muzeum to zarówno spuścizna po przedwojennym Muzeum Miejskim, jak również nabytki i dary powojenne oraz zabytki pochodzące z badań archeologicznych prowadzonych przez elbląskie Muzeum (m.in. z wikińskiej osady Truso, elbląskiego Starego Miasta, cmentarzyska gockiego w Weklicach).
-
Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie jest samorządową instytucją kultury, której organizatorami są: Gmina Miejska Kraków i Województwo Małopolskie. Głównym celem działalności Muzeum AK jest gromadzenie i zabezpieczanie zbiorów związanych z profilem tematycznym instytucji oraz badania naukowe prowadzące do nadania kontekstu kulturowego gromadzonym zbiorom. Do równorzędnych celów należy upowszechnianie wiedzy w tematach: historii XX wieku, II wojny światowej, Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, które Zespół Muzeum realizuje poprzez działalność: edukacyjną, naukową, wystawienniczą, informacyjną i promocyjną. Zadaniem Muzeum jest również upamiętnianie ludzi i wydarzeń związanych z czynem niepodległościowym, w szczególności z fenomenem jakim w skali światowej było Polskie Państwo Podziemne.
-
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem
Muzeum dysponuje powierzchnią wystawienniczą 275 m². Eksponowana jest w nim wystawa stała „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim 1409-1411 r.", której podstawową częścią są mapy, plany, rysunki, fotografie oraz duża ilość oryginalnych egzemplarzy a także kopii broni i uzbrojenia średniowiecznego.
-
Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku
Odwiedzając Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku wyruszamy w podróż w czasie. Tradycyjna zabudowa wiejska, której najstarsze obiekty sięgają pierwszej połowy XIX wieku, a nade wszystko elementy kultury materialnej dawnych mieszkańców Warmii, Mazur i Powiśla pozwalają dotknąć świata, który znany jest już tylko etnografom i historykom kultury.
-
Muzeum Dialogu Kultur
Muzeum Dialogu Kultur, najnowszy oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, to miejsce nowoczesne i interaktywne. Muzeum idei, w którym treści przekazywane są w sposób narracyjny. Muzeum pozytywnych relacji, w którym, zarówno dialog kultur, jak i kultura dialogu są niezwykle ważne.
-
Muzeum Emigracji w Gdyni
Muzeum Emigracji w Gdyni znajduje się w samym sercu gdyńskiego portu. To właśnie tutaj znajdował się niegdyś Dworzec Morski. Wybudowany w dwudziestoleciu międzywojennym budynek, to nie tylko wspaniały przykład architektury modernistycznej, ale i unikatowe miejsce na mapie Polski – miejsce, w którym zaczynała się podróż.
-
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Muzeum Fryderyka Chopina sprawuje pieczę nad największą na świecie, niezwykle zróżnicowaną kolekcją chopinianów – pamiątek związanych z życiem i twórczością kompozytora – która liczy ponad 7500 obiektów.
-
Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego
Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego zostało założone 9 czerwca 1994 roku. Powstało z inicjatywy prof. dr. hab. Stanisława Musielaka oraz dr. Stanisława Piotrowskiego, który to kierował Muzeum w latach 1994–2011. W latach 2001–2015 funkcję kierownika Muzeum piastował dr Bernard Cedro. Później ta rola przypadła dr. Dominikowi Zawadzkiemu, który obecnie pełni rolę kustosza.
-
Muzeum Grodu Santok
Santok, obecnie uroczo położona miejscowość u zbiegu Warty i Noteci, był jednym z ważnych grodów piastowskich w momencie kształtowania się państwa polskiego. Gall Anonim w „Kronice polskiej” z XII wieku napisał, że Santok jako potężny, w pełni ukształtowany „ośrodek-brama” jest strażnicą i kluczem królestwa polskiego.
-
Muzeum Historii Miasta Rzeszowa
Muzeum Historii Miasta Rzeszowa jest jednym z dwóch oddziałów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie i mieści się na parterze XVII-wiecznej kamienicy nr 12 przy rzeszowskim Rynku (wejście od ul. Baldachówka). Uroczystego otwarcia Muzeum dokonał prezydent Rzeszowa Andrzej Szlachta 22 września 2002 r., a gościem honorowym uroczystości był ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Dodać tutaj należy, że Muzeum powstało staraniem kilku osób, wśród których szczególnie wyróżnić trzeba Małgorzatę Jarosińską (wówczas kierownik Działu Historycznego). Do końca 2007 r. instytucja funkcjonowała w połączeniu z Podziemną Trasą Turystyczną (obecnie administratorem „Rzeszowskich Piwnic” jest MZBM Sp. z o.o. Rzeszów).
-
Muzeum Historii Partaczy
Muzeum Historii Partaczy to pierwsza i jedyna toruńska, interaktywna placówka ukazująca życie średniowiecznych rzemieślników. Muzeum istnieje od 2016 roku i mieści się w samym centrum toruńskiej starówki, przy ulicy Chełmińskiej 5 - barokowym spichlerzu z 1756 roku, zaledwie 100 metrów od Ratusza Staromiejskiego.
-
Muzeum Historyczne w Białymstoku
Muzeum Historyczne w Białymstoku wchodzi w skład Muzeum Podlaskiego. Placówka posiada bogate zbiory archiwaliów i ikonografii, ilustrujących przeszłość Białegostoku i Podlasia, a także szereg zabytków kultury mieszczańskiej, szczególnie z zakresu rzemiosła użytkowego.
-
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostało otwarte w 2017 roku w idealnej lokalizacji nad Motławą, blisko historycznego centrum Gdańska. Budynek Muzeum ma powierzchnię około 23 000 m2, a bryła wieży ma wysokość 40 m. Na trzech poziomach podziemnych znajdują się: wystawa główna, wystawa czasowa, wystawa dla dzieci, strefa nowych technologii, centrum konferencyjne, Kino Muzeum, sklep muzealny, Muzeum Bistro oraz dwupoziomowy parking podziemny, który zapewnia 143 miejsca postojowe. Na pięciu poziomach naziemnych znajdują się: kawiarnia, restauracja, biblioteka, sale edukacyjne oraz biura Muzeum.
-
Muzeum Kanału Bydgoskiego
Muzeum Kanału Bydgoskiego znajduje się w budynku dawnego przedszkola przy ul. Staroszkolnej, pomiędzy IV a V śluzą, około 100 metrów od koryta starego odcinka Kanału Bydgoskiego. W muzeum oglądać można zdjęcia i eksponaty przedstawiające Kanał Bydgoski, pracę oraz życie codzienne toczące się nad Kanałem oraz Brdą.
-
Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji
Muzeum Kolejki Wąskotorowej powstałe w 1972r. wraz z ruinami zamku Mikołaja Nałęcza z końca XIV w. Na terenie muzeum znajduje się 17 parowozów wyprodukowanych w Polsce, Niemczech i Belgii.
-
Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
Muzeum Kultury Ludowej nieustannie wzbogaca swoje zbiory, opracowuje je naukowo, przechowuje, zabezpiecza i udostępnia zabytki kultury wsi i miasteczek z regionu. Prowadzi badania i obozy naukowe, współpracuje z ośrodkami uniwersyteckimi, organizuje konferencje, seminaria, wydaje publikacje naukowe i popularnonaukowe. Prowadzi także działalność upowszechnieniową i edukacyjną – organizuje imprezy plenerowe, pokazy, koncerty, warsztaty, lekcje muzealne itp. Słowem – realizuje swoją misję zachowania dla następujących po sobie pokoleń świadectwa i obrazu ich tożsamości.
-
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie istnieje od 1991 roku i mieści się w zabytkowym budynku o charakterze podmiejskiego dworku, który został wzniesiony około 1737 roku. Jeśli wierzyć opowieściom nie tylko „starych” ludzi, posiada swojego ducha – mężczyznę w czarnym, skórzanym płaszczu, który nocami przechadza się po skrzypiących schodach, prowadzących na piętro!
-
Muzeum Michała Kajki w Ogródku
W Muzeum odkrywamy nieznane fakty i historie na temat naszego regionu. Podczas zwiedzania opowiadamy o Michale Kajce – jego twórczości, działalności społecznej i codziennym życiu. Wprowadzamy w świat mazurskiej poezji, przesiąkniętej pięknem krajobrazów, wyjątkowością przyrody, religijnością społeczności lokalnej. Zapraszamy dzieci i młodzież, studentów, rodziny z dziećmi, seniorów. Oferujemy dedykowane propozycje tematyczne, dopasowane do indywidualnych oczekiwań i zainteresowań.
-
Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich
Początki szeroko rozumianej działalności muzealnej w Siemianowicach Śląskich sięgają lat sześćdziesiątych ubiegłego już stulecia. Powstałe w 1966 roku Towarzystwo Miłośników Siemianowic Śląskich, przemianowane w latach osiemdziesiątych na Towarzystwo Przyjaciół Siemianowic, postawiło sobie za cel gromadzenie pamiątek dotyczących historii miasta oraz ich popularyzację m. in. poprzez wydawnictwa historyczne.
-
Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach
Muzeum Motoryzacji w Otrębusach posiada kolekcje ponad 300 zabytkowych pojazdów dziś już niespotykanych na naszych drogach. Jest to największa placówka tego typu w Polsce, początek kolekcji sięga lat 70-tych.
Placówka w Otrębusach istnieje od 1995 roku a w 2001 roku muzeum wpisano w rejestr Państwowych muzeów.
Wśród eksponatów są wyselekcjonowane samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, samoloty, wózki dziecięce, rowery, motocykle, a także sprawne czołgi, które brały udział w filmie Czterej Pancerni i pies. -
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie jest instytucją wielodziałową mieszczącą się w zabytkowym siedemnastowiecznym popijarskim gmachu przy ulicy 3 Maja 19. W skład historycznego zespołu klasztornego wchodzi dawna szkoła męska Zakonu Pijarów (aktualnie I Liceum Ogólnokształcące). Centrum kompleksu architektonicznego zajmuje Kościół parafialny p.w. Św. Krzyża z pięknym wystrojem wnętrza.
-
Muzeum Okręgowe w Sieradzu
Muzeum Okręgowe w Sieradzu powstało w 1937 r. Pierwsze eksponaty do sieradzkiego muzeum trafiły dzięki staraniom i darom m.in. Kazimierza Walewskiego z Tubądzina, starosty sieradzkiego Kazimierza Łazarskiego oraz ks. Walerego Pogorzelskiego.
-
Muzeum Pałac Herbsta
Pałac Herbsta to miejsce niezwykłe. Jego historia nierozerwalnie związana jest nie tylko z losami rodziny Herbstów i Scheiblerów, lecz także z dziejami Księżego Młyna, czyli dawnej osady przemysłowej. Położone nad rzeką Jasień tereny były obszarem, na którym powstało potężne przedsiębiorstwo włókiennicze Scheiblerów. Miało ono fundamentalne znaczenie dla rozwoju przemysłu włókienniczego w Łodzi.
-
Muzeum Plakatu w Wilanowie
4 czerwca 1968 roku otworzone zostało pierwsze na świecie Muzeum Plakatu w Wilanowie jako Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Przedsięwzięciu temu patronował ówczesny Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie prof. Stanisław Lorentz, przekazując jednocześnie ze zbiorów muzealnych kilkaset plakatów, które stały się zalążkiem kolekcji.
-
Muzeum Pogranicza w Działdowie
Muzeum Pogranicza w Działdowie jest samorządową instytucją kultury, powstałą pierwotnie jako Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Blisko 700-letnia historia miasta oraz rozpoczęcie remontu gotyckiej części zamku, spowodowały, że pojawiła się potrzeba zmiany nazwy instytucji na Muzeum Pogranicza w Działdowie.
-
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku mieści się w kompleksie budynków znajdujących się w centrum miasta. Zajmuje malowniczo położone obiekty na obu brzegach Słupi, po lewej stronie rzeki stoją:
Zamek Książąt Pomorskich z XVI wieku (czynny od 1965 r.), Młyn Zamkowy z XIV wieku (czynny od 1968 r.), tzw. Dworek z lat 70. XX wieku (czynny od 1979 r.), Brama Młyńska z XIV wieku (czynna od 1982 r.), Spichlerz Richtera z 1780 roku (czynny od 1998 r.), po prawej zaś Biały Spichlerz z 1814 roku (czynny od 2019 r.) i Czerwony Spichlerz z początku XX wieku (nieczynny, przed rewitalizacją). -
Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, muzeum narracyjne, prezentuje zarówno oryginalne eksponaty, jak i reprodukcje, pozwalające na bezpośredni kontakt z przedmiotami. Za pomocą elementów multimedialnych oraz wiodącej ścieżki filmowej, zwiedzający zostaje przeniesiony w realia życia Górnego Śląska na początku XX w. Scenografia pomieszczeń nawiązuje do miejsc najważniejszych wydarzeń. Dla bardziej dociekliwych zwiedzających dostępne są stanowiska multimedialne, pozwalające na indywidualne pogłębianie wiedzy. Najmłodsi zwiedzający znajdą dla siebie elementy multimedialne pozwalające pogłębić wiedzę historyczną poprzez intelektualną zabawę.
-
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza
Zapraszamy do jedynego, wyjątkowego, położonego na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej muzeum. W otoczeniu przepięknego lasu bobrzeckiego znajdują się XIX wieczne kopanki, w których można zobaczyć naturalną ropę naftową czyli czarne złoto. Spacerując alejkami ukazywać się będą unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. We wnętrzach budynków można przenieść się w czasy kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz. A to wszystko dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym.
-
Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie
Muzeum powstało w 1977 roku z inicjatywy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Poznaniu. Od 1982 roku jest oddziałem Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Mieści się w odnowionym dziewiętnastowiecznym dworze położonym w sześciohektarowym parku krajobrazowym o urozmaiconej rzeźbie terenu. Drugim zabytkowym budynkiem jest stajnia-wozownia, w której od 1993 roku znajduje się ekspozycja przyrodnicza.
-
Muzeum Regionalne w Pułtusku
Muzeum Regionalne w Pułtusku powstało w 1964 r. Na siedzibę muzeum przeznaczono zabytkową, gotycko-renesansową wieżę ratuszową, której historia sięga już I poł. XV w. Początkowo muzeum gromadziło głównie zabytki związane z rzemiosłem artystycznym. W tym okresie wzbogaciło się o wyroby konwisarskie, tkaniny i meble. Od lat 90. XX w. instytucja gromadzi zabytki związane z historią miasta i regionu. Od 2011 r. Muzeum Regionalne posiada dwie siedziby: wieżę ratuszową oraz dolną kondygnację kamienicy przy ul. Rynek 36.
-
Muzeum Regionalne w Świebodzinie
Muzeum Regionalne w Świebodzinie powstało w 1971 r. dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świebodzińskiej – organizatora placówki. Świebodzin ma również starsze tradycje muzealne, sięgające początku ubiegłego wieku, kiedy to w 1903 r., z inicjatywy lokalnego Towarzystwa Regionalnego, powstały tzw. "zbiory miejskie", przekształcone w latach 30. w wielodziałowe Muzeum Lokalne. Ta bogata i cenna ekspozycja uległa zniszczeniu, a zbiory w większości rozproszeniu w 1945 roku.
-
Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej
Muzeum mieści się w zabytkowym staropolskim dworze. Mieszkająca w nim szlachta posiadała, położoną na południe od Limanowej, Starą Wieś. Granice tej wsi i miasta do II Wojny Światowej wyznaczał właśnie ten dwór. Historia Starej Wsi i rodów w niej panujących sięga XV wieku.
-
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
Blisko 100-letnie tradycje lotnicze Dęblina, jak również najważniejsze etapy dziejów polskich skrzydeł, odzwierciedla wystawa główna „Historia polskiego lotnictwa wojskowego”. Ekspozycja ułożona chronologicznie, uzupełniona jest licznymi dokumentami i archiwaliami oraz umundurowaniem lotniczym typowym dla danego okresu historycznego, wzbogacona prezentacjami dźwiękowymi i filmowymi. Prezentuje m.in. osobiste rzeczy pilotów, odznaki lotnicze od czasów zaborów po współczesność.
-
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Jeżeli działalność Muzeum Manggha wyrasta z idei jego patrona – Feliksa Mangghi Jasieńskiego i jest ona słuszna z jego rozumieniem roli sztuki, która ma służyć szerokiemu odbiorcy – społeczeństwu polskiemu i ma stanowić jego własność, to wizją Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz-Wajdowej, było stworzenie miejsca „japońskiego domu", gdzie Polska spotyka się z Japonią.
-
Muzeum Sztuki w Łodzi
Muzeum Sztuki w Łodzi jest jednym z najstarszych muzeów sztuki współczesnej na świecie. Unikalna historia powstania Muzeum stanowi przykład międzynarodowej solidarności i współpracy pomiędzy artystami.
-
Muzeum Sztuki w Łodzi - MS2
ms² mieści się w poprzemysłowym budynku tkalni na terenie dawnego kompleksu produkcyjnego należącego do Izraela Poznańskiego. W latach 1872–1892 na blisko trzydziestohektarowej działce wzniesiono istniejące do dziś fabryczne budynki. Po wojnie zakłady upaństwowiono. W 1971 roku produkujący tekstylia kompleks został objęty ochroną konserwatora zabytków. W latach 1991-1997 wygasła w nim produkcja przemysłowa. Od 2006 roku na terenie zakładów działa centrum handlowo-rozrywkowe Manufaktura.
-
Muzeum w Koszalinie
Muzeum w Koszalinie, ze swoją stuletnią historią i różnorodnością oraz bogactwem zbiorów z zakresu sztuki, archeologii, etnografii i historii jest kuszącą alternatywą dla turystów spędzających czas na pięknym Pomorzu Środkowym. Przyciąga również mieszkańców miasta imprezami cyklicznymi jak Noc Muzeów, programami edukacyjnymi oraz wystawami czasowymi.
-
Muzeum w Tykocinie
Muzeum w Tykocinie zostało utworzone 1 listopada 1976 r. Siedzibą Muzeum są budynki pozostałe po miejscowej gminie żydowskiej: zachowana XVII-wieczna Wielka Synagoga i Wielki Bejt Midrasz odbudowany od podstaw po zniszczeniach wojennych. Główne kolekcje Muzeum w Tykocinie, obrazujące historię i kulturę miasta i jego okolicy, powstawały w latach 70., 80. i 90. XX w..
-
Muzeum Walewskich w Tubądzinie
Muzeum Walewskich w Tubądzinie mieści się w murowanym piętrowym klasycystycznym dworze, który został zbudowany w II poł. XVIII w. przez Macieja Zbijewskiego. Od 1891 r. właścicielem dworu wraz z majątkiem ziemskim został Kazimierz Stanisław Walewski. Zgromadził on cenne pamiątki, związane z historią swojej rodziny oraz ziemi sieradzkiej.
-
Muzeum Wigier
Muzeum mieści się budynku dawnej Stacji Hydrobiologicznej, w której w latach 1927 – 1939 pracował pionier polskiej limnologii – Alfred Lityński. Zwiedzanie muzeum jest wycieczką w czasie i przestrzeni.
-
Muzeum Zagłębia w Będzinie
Muzeum Zagłębia w Będzinie tworzą wyjątkowe obiekty pochodzące z różnych okresów historycznych – Pałac Mieroszewskich, Zamek, dom modlitwy „Mizrachi” oraz Podziemia będzińskie. Różnorodność stylistyczna, architektoniczna i funkcjonalna sprawia, iż każdy miłośnik przeszłości, bez względu na wiek i upodobania, znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Zapraszamy serdecznie do odwiedzania naszych obiektów i poznawania tajemnic historii.
-
Muzeum Ziemi Kępińskiej
Muzeum założone zostało w 1938 roku z inicjatywy burmistrza Wacława Kokocińskiego, a pierwszym kierownikiem i współzałożycielem placówki był Tadeusz Piotr Potworowski. Na skutek wybuchu II wojny światowej eksponaty uległy rozproszeniu, a muzeum zlikwidowano.
-
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, narodowa instytucja kultury, mieści się w historycznych obiektach dawnego królewskiego przedsiębiorstwa solnego, zwanego Żupami Krakowskimi - w kopalni soli i Zamku Żupnym w Wieliczce. Obydwa te obiekty wpisane są na Listę UNESCO.
-
Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych Poznaniaków, przestrzenią spotkań kulturalnych oraz miejską ostoją różnorodności biologicznej. Otwarty w 1925 roku obiekt początkowo liczył jedynie 2,5 ha powierzchni. Aktualnie na terenie blisko 22 ha prezentowanych jest kilka tysięcy gatunków roślin, pochodzących niemal ze wszystkich kontynentów.
-
Osada w Odnozynie
Osada w Odnozynie to miejsce łączące rozrywkę z integracją oraz ścieżką edukacyjną. W skład naszego obiektu wchodzi klimatyczna karczma w stylu góralskim z elementami drewna, gdzie skosztujemy pyszne dania od grillowych po tradycyjne.
-
Palmiarnia Miejska w Gliwicach
Palmiarnia Miejska w Gliwicach to zawsze zielony, pachnący i pełen sekretów świat, gdzie dominują rośliny z prawie wszystkich stref klimatycznych. Wśród bujnej flory swoje miejsce znalazły egzotyczne owady, jaszczurki i wiewiórki. Dodatkową atrakcją jest, jedna z największych w Polsce, ekspozycja ryb słodkowodnych.
-
Park Astronomiczny Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
W obecnej formie Park Astronomiczny jest udostępniany odwiedzającym od sierpnia 2015 r. Miłośnicze obserwatorium astronomiczne istnieje w tym miejscu od 1980 r.
-
Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Planetarium znajduje się w przyziemiu dawnej dzwonnicy katedralnej zwanej Wieżą Radziejowskiego. Wyposażone jest w aparaturę firmy Carl Zeiss, która wyświetla na kopule o średnicy 8 m obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi, pory dnia i roku. Przedstawia na sztucznym niebie drogę Słońca, planet, komet i sztucznych satelitów oraz obrazy ponad 6000 gwiazd.
-
Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz
Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz to ośrodek popularyzujący naukę o wyjątkowej w skali kraju ofercie programowej powiązanej z inteligentnymi specjalizacjami województwa, w tym z: lotnictwem, kosmonautyką, informatyką i telekomunikacją oraz szeroko rozumianą jakością życia.
-
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej to jedno z trzech większych muzeów na wolnym powietrzu w województwie podlaskim. W naturalnym otoczeniu można zobaczyć ponad czterdzieści zabytkowych budynków prezentujących tradycyjne drewniane budownictwo naszego regionu.
-
Podziemia Opatowskie
Zapraszamy do miasta legend i historycznego dostojeństwa. Tu, gdzie powstała pierwsza na polskiej ziemi Komandoria Zakonu Templariuszy a szlachta ziemi sandomierskiej przybywała na sejmy. Tu, gdzie świetność miasta, zwanego niegdyś Wielkim, słynęła wśród kupców z dalekich krańców Europy.
-
Pracownia Szkła Glass Studio w Bełżycach
W Bełżycach niedaleko Lublina znajduje się niewielka pracownia szkła, w której można zobaczyć jak powstają piękne rzemieślnicze dzieła, a nawet samemu spróbować sił w tworzeniu i zdobieniu szkła.
-
Rejs Statkiem Pirackim po Zatoce - Sopot
Statek PIRAT, z artystycznym wystrojem, pełni swoją funkcję „ku pokrzepieniu serc” od 2003 roku – najpierw w Ustce, a od 2004 roku w Sopocie, gdzie stał się jedną z najważniejszych, sezonowych atrakcji w polskim kurorcie.
-
Sieradzki Park Etnograficzny
Sieradzki Park Etnograficzny położony jest przy ul. Grodzkiej 1, między Żegliną a Zalewem Paradzianka, w pobliżu Wzgórza Zamkowego. Idea powstania parku etnograficznego zrodziła się w latach 60-tych z inicjatywy ówczesnej Dyrektorki Muzeum pani Zofii Neymanowej.
-
Spichlerz w Gorzowie Wielkopolskim
Zabytkowy biały Spichlerz z 1723 roku to trójkondygnacyjna budowla o konstrukcji ryglowej, z murowanym przyziemiem, wzniesiona na rzucie prostokąta o wymiarach 14 x 57 m. W swojej 300-letniej historii Spichlerz przez większość czasu służył jako magazyn zbożowy.
-
Szpital p.w. św. Ducha - Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Dawny szpital św. Ducha z kaplicą św. Anny we Fromborku był zbudowany pierwotnie w konstrukcji szachulcowej, tylko kaplica od wschodu oraz tzw. dom gotycki od zachodu wymurowane były z cegły. Czas budowy przypada na lata 1426-1433. Był to silnie wydłużony, prostokątny budynek szpitalny z trzema izbami: dla ubogich mężczyzn i kobiet i jednej dla chorych.
-
Warsztaty ekologiczne w Ogrodach Markiewicz
Ogrody Markiewicz funkcjonują jako firma od 2008 roku. Na początku działalność firmy skupiała się na projektowaniu ogrodów oraz terenów zieleni miejskiej, a także na zakładaniu ogrodów i ich późniejszej pielęgnacji. Kolejnym krokiem w rozwoju było stworzenie małej szkółki roślin ozdobnych. Z biegiem czasu przedsiębiorstwo rosło w siłę i modyfikowało swój profil działalności.
Dziś Ogrody Markiewicz są jedną z turystycznych atrakcji Mazur, przyciągającą odwiedzających zarówno z Polski, jak i z zagranicy. -
Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach
Historia rakoniewickiego muzeum sięga czerwca 1974 roku, kiedy to przedstawiciele władz miasta, lokalni i wojewódzcy działacze – głównie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Ochotniczej i Zawodowej Straży Pożarnej dokonali otwarcia muzealnej placówki pożarniczej. Na ich starania bez wątpienia wpłynęła idea ratowania przed zniszczeniem starego sprzętu strażackiego oraz zrujnowanego, ponad 200-letniego budynku byłego zboru ewangelickiego. Przez następne 45 lat swojego funkcjonowania muzeum powiększyło swoją przestrzeń ekspozycyjną o następne trzy budynki, ratując i udostępniając zwiedzającym kolejne eksponaty oraz publikacje książkowe. W 1995 roku Muzeum stało się Odziałem Zamiejscowym Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.
-
Zagroda Jamneńska
Pomysł na Zagrodę Jamneńską wziął się z marzeń o skansenie, w którym można by ukazać wyjątkowość oraz bogactwo kultury rozwijającej się niegdyś w Jamnie. W Zagrodzie Jamneńskiej znajduje się wystawa, która opowiada o tym jak wyglądało życie w dawnym Jamnie. Składa się ona z dwóch części – interaktywnej, gdzie można między innymi obejrzeć makietę dawnego Jamna lub przebrać się w kopię stroju jamneńskiego.
-
Zagroda Młyńska - Muzeum Lubuskie
Zabytkowy budynek młyński tzw. górny młyn jest unikatowym przykładem wiejskiego budownictwa technicznego zarówno na ternie Gminy Bogdaniec, jak i województwa lubuskiego – z uwagi na zachowanie nieomal kompletnego dwustuletniego wyposażania młyna wodnego.
-
Zespół Willowo-Ogrodowy - Muzeum Lubuskie
Główna siedziba Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim mieści się w jednym z cenniejszych zabytków miasta, 120-letniej willi fabrykanta Gustava Schroedera, zbudowanej w latach 1903-1904.