Brama Poznania Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego

Brama Poznania Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego

 

Zlokalizowana w najstarszej części miasta, nad rzeką Cybiną, w sąsiedztwie katedralnej wyspy, zajmuje specjalnie zaprojektowany kompleks obiektów: modernistyczny budynek główny i zrewitalizowaną Śluzę Katedralną (pozostałość umocnień na Ostrowie zachowaną z czasów pruskiego panowania), które łączy przerzucona nad rzeką kładka. Budynek główny przecina charakterystyczna szczelina, która kieruje wzrok zwiedzającego na najstarszą w Polsce katedrę.

Brama Poznania to pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa, które przy pomocy nowych technologii łączy opowieść o dziejach katedralnej wyspy, rozwoju miasta Poznania z narracją o początkach Państwa Polskiego – wspólnoty, której kolebką jest Ostrów Tumski.

Brama Poznania jest miejscem opowiadającym, za pomocą ekspozycji oraz realizowanej oferty programowej, o losach (historycznych i współczesnych) Ostrowa Tumskiego i o znaczeniu, jakie miejsce to ma dla tożsamości współczesnych Polaków. W szczególności pokazywana jest tu rola, jaką wyspa odegrała w czasach kształtowania się państwa polskiego w kontekście europejskim. Przeszłość ukazana jest przez pryzmat sukcesu, osiąganego mimo niejednokrotnie trudnych okoliczności, oraz skuteczności działania wspólnoty związanej z poznańską wyspą, wspólnoty budującej własną teraźniejszość i przyszłość.

Pojęcie „trzeciego miejsca” wprowadził w latach `80 XX wieku socjolog Ray Oldenburg – miał on na myśli miejsce odpoczynku od obowiązków, miejsce, w którym można oglądać innych i pokazać się im. To także przestrzeń, w której często podtrzymujemy społeczne więzi.

Brama Poznania to miejsce odpoczynku – nie tylko od pracy, lecz także od wykonywanych na co dzień rutynowych czynności. Jest neutralną przestrzenią, w której spędzamy wolny czas, spotykamy przyjaciół, odpoczywamy po pracy zawodowej, pracach domowych, nabieramy oddechu przy filiżance kawy (herbaty), obserwujemy i pokazujemy się innym. „Trzecie miejsca” wzmacniają w nas poczucie przynależności do otoczenia oraz więzi z innymi – znanymi lub potencjalnie bliskimi nam osobami. Są to miejsca, w których tętni życie lokalnej społeczności, gdzie rodzą się nowe pomysły, utrwalają się lub ewoluują ważne w danym środowisku wartości.

Brama Poznania jest także początkiem miejskiej trasy turystycznej – Traktu Królewsko-Cesarskiego w Poznaniu: www.trakt.poznan.pl

 

Galeria zdjęć:

Źródło: fot. CTK TRAKT/Łukasz Gdak.

 

Brama Poznania zaprasza wycieczki szkolne.

 

Oprowadzanie grup z klas VII, VIII i klas gimnazjalnych

Dziesięć wieków Ostrowa Tumskiego.

Temat: podróż w czasie przez kolejne stulecia dziejów Ostrowa Tumskiego z wykorzystaniem najnowszych trendów wystawienniczych i interaktywnych nośników.

Przebieg: oprowadzanie realizowane jest wg scenariusza, obejmuje wybrane wątki tematyczne prezentowane na ekspozycji.

Czas zwiedzania: 75 min

 

966. Nowe otwarcie.

Temat: decyzja Mieszka I o chrzcie Polski, podjęta ponad 1050 lat temu, stała się kamieniem milowym na drodze do rozwoju i  postępu naszego państwa. Podczas zwiedzania poznamy różne przykłady tego, jak otwarta wobec nowych idei i rozwiązań postawa, prowadzi nas do sukcesu.

Przebieg: oprowadzanie realizowane jest wg scenariusza, obejmuje wybrane wątki tematyczne prezentowane na ekspozycji.

Czas zwiedzania: 90 min

 

Zagadki Ostrowa Tumskiego. Oprowadzanie z konkursem

Temat: Ostrów Tumski to wyspa o ponad 1000-letniej historii. Kto ją zamieszkiwał, czym się zajmował, jakie ślady pozostawił? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w trakcie nowej formy poznawania ekspozycji. Zwiedzanie połączone jest z aktywnym uczestnictwem młodzieży, która bierze udział w konkursie. Najlepsza drużyna zdobywa nie tylko wiedzę związaną z historią wyspy, ale również atrakcyjne  nagrody!

Przebieg: oprowadzanie realizowane jest w dwóch etapach: wg scenariusza prezentującego główne wątki bogatej historii Ostrowa Tumskiego  oraz konkursu, który polega na odszukiwaniu na ekspozycji informacji związanych z dziejami wyspy.

Czas zwiedzania: 90 min

 

WIĘCEJ INFORMACJI:

http://bramapoznania.pl/oferta/zwiedzanie/zwiedzanie-oprowadzanie-ekspozycji/oprowadzanie-grup-gimnazjalnych/ 

 

 

Zwiedzanie dla grup ze szkół ponadpodstawowych

 

966. Nowe otwarcie.

Temat: decyzja Mieszka I o chrzcie Polski, podjęta ponad 1050 lat temu, stała się kamieniem milowym na drodze do rozwoju i  postępu naszego państwa. Podczas zwiedzania poznamy różne przykłady tego, jak otwarta wobec nowych idei i rozwiązań postawa, prowadzi nas do sukcesu.

Przebieg: oprowadzanie realizowane jest wg scenariusza, obejmuje wybrane wątki tematyczne prezentowane na ekspozycji.

Czas zwiedzania: 90 min

 

Warsztaty i zajęcia

Brama Poznania posiada również bogatą ofertę zajęć edukacyjnych dla uczniów. Obszerną ofertę można pobrać pod linkiem: LINK

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Brama Poznania Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego

Ul. Gdańska 2
61-123 Poznań

Telefon kontaktowy: +48 61 647 76 34
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: www.bramapoznania.pl 
Parking dla autobusów:

Przy Bramie Poznania znajduje się parking dla autokarów

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet grupowy (10 osób i więcej) - 11 zł od osoby

Bilet grupowy dla grup szkolnych (10 osób i więcej)* - 8 zł od osoby

*Grupa szkolna jest to grupa utworzona w sposób formalny dla celów głównie dydaktycznych ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Opiekunem grupy jest nauczyciel. Wizyta w Bramie Poznania odbywa się w ramach zajęć szkolnych.

W cenę biletu wliczone jest korzystanie z audioprzewodnika na ekspozycji głównej w Bramie Poznania. Bilet normalny, ulgowy i rodzinny na ekspozycję, Bilet Wspólny (normalny, ulgowy i rodzinny), bilet na podstawie Karty Rodziny Dużej oraz Voucher podarunkowy uprawniają do skorzystania z usługi audiowycieczki na Ostrów Tumski w terminie do 10 dni od daty zwiedzenia ekspozycji. W celu skorzystania z usługi audiowycieczki we wskazanym powyżej terminie należy okazać bilet wstępu na ekspozycję.

Cennik przewodników:

Usługa przewodnicka**  - 60 zł od grupy

**Do wykupienia usługi przewodnickiej zobligowane są grupy zorganizowane, które chcą zostać oprowadzone przez pracownika Bramy Poznania z wykorzystaniem systemu master-slave. W innym przypadku grupy zorganizowane zwiedzają ekspozycję samodzielnie z wykorzystaniem audioprzewodników. Zwolnione z obowiązku wykupienia usługi przewodnickiej w przypadku oprowadzania przez pracownika Bramy Poznania z wykorzystaniem systemu master-slave są grupy: młodzieży w wieku szkolnym, studenci, osoby z niepełnosprawnością i seniorzy.

Minimalny czas zwiedzania: 1,15 godz.
Maksymalny czas zwiedzania:

3 godz.

Godziny i dni otwarcia:

brak informacji

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

J.w. (w opisie)

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Brama Poznania zachęca do skorzystania ze specjalnie przygotowanej oferty zajęć edukacyjnych. Premiera nowego programu – wrzesień 2018.
Stałe ekspozycje:

Multimedialna, interaktywna ekspozycja stała Bramy Poznania

Planowane wydarzenia:

brak informacji

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA