Bunkier - Wisła

Lotnik - kryj się! Bunkier - Wisła to betonowa szczelina przeciwlotnicza z 1943 roku, w której przeprowadzane są symulacje nalotu.

W trakcie pokazu, każdy uczestnik będzie miał szansę poczuć się jak w trakcie bombardowania i doświadczyć emocji towarzyszących zagrożeniu. Przewodnicy - animatorzy w mundurach będą brali wszystkich schodzących do schronu po swoją komendę.

Bunkier Wisła to kryta, betonowa szczelina przeciwlotnicza LSDG dla 100 osób (Luftschutz Deckungsgraben im Beton, LS-Betondeckungsgraben), z 1943 roku (ukończona 11 października tegoż roku). Zbudowana z lanego betonu (ściany, część stropu) i prefabrykatów (strop nad prostymi odcinkami korytarza). Wyposażona w grawitacyjny układ wentylacji, z trzema nadciśnieniowymi zaworami jednokierunkowymi. Zadaniem schronienia była najprawdopodobniej ochrona pracowników pobliskiego portu na Wiśle, ewentualnie załogi obsługującej pobliski zbiornik gazu. Szczelina składa się z dwóch przedsionków z drzwiami, zygzakowato ułożonego korytarza (4 odcinki pod kątem prostym po ok. 11 metrów), wyjścia ewakuacyjnego z szybem i drabiną, dwóch suchych latryn (w każdej stało wiadro na nieczystości, opróżniane po ustaniu bombardowania) i wnęki 1,5x2m, służącej jako pomieszczenie porządkowe. Energia elektryczna potrzebna do oświetlenia dostarczana była z zewnątrz. Szczelina zabezpieczała przed odłamkami i falą uderzeniową. Nie była odporna na bezpośrednie trafienie bombą lotniczą bądź pociskiem artyleryjskim. Nie zabezpieczała też przed atakiem chemicznym.

Fotografie: Bunkier Wisła

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Bunkier - Wisła

Bulwar Filadelfijski 10, 87-100 Toruń

Telefon kontaktowy:

566210714

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

http://bunkierwisla.pl/ 

Parking dla autobusów:

Parking Strzeżony PZM, Bulwar Filadelfijski 11/15

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

- bilet: 6 PLN
- 1 opiekun na 15 uczniów: bezpłatnie

Cennik przewodników:

brak informacji

Minimalny czas zwiedzania:

15 minut

Maksymalny czas zwiedzania:

15 minut

Godziny i dni otwarcia:

poniedziałek - niedziela: 10.20 - 18.00
Przerwa techniczna: 15.00 - 15.40
Pokazy rozpoczynają się co 20 minut począwszy od 10.20.
Bunkier-Wisła czynny jest od kwietnia do października

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Rezerwacji wizyt grupowych można dokonywać pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem "Bunkier".
W jednym pokazie może wziąć udział grupa max. 60 osób.

Stałe ekspozycje:

brak informacji

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA