Co nowego?

środa, 11 marzec 2020 11:43

VII Konkurs na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Muzeum Krakowa zaprasza do wzięcia udziału w siódmej edycji Konkursu na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe. Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć  na straganach dorocznego kiermaszu odpustowego odbywającego się nieopodal klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu w drugi dzień Świąt Wielkanocnych.

Drzewko życia składało się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również wiosenne budzenie się przyrody do życia. Pamięć o tej nieco już zapomnianej zabawce powraca obecnie dzięki corocznemu konkursowi organizowanemu przez Muzeum  Krakowa w Domu Zwierzynieckim.

Wszystkich, którzy chcą wziąć udział w konkursie się, Muzeum Krakowa zaprasza w sobotę 4 kwietnia 2020 r. na skwer przed klasztorem Norbertanek na Zwierzyńcu (ul. Kościuszki 88). To tu od godziny 11.00 będziemy można zarejestrować konkursowe prace, a o 12.00 wspólnie ruszyć do Domu Zwierzynieckiego przy ul. Królowej Jadwigi 41. W konkursie można wziąć udział w konkursie w trzech kategoriach wiekowych: dzieci (do 12 lat), młodzież (12–18 lat), dorośli (powyżej 18 lat). Rodziny oraz grupy z przedszkoli i szkół będą mogły wziąć udział jako osobna kategoria drzewek, wyodrębniona specjalnie dla nich. Można spróbować swoich sił również w kategorii tradycyjne drzewko życia, które powinno być rzeźbione w drewnie, malowane, z figurką ptaka na sprężynce.

Jury wybierze najpiękniejsze drzewka, a ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi podczas Przystanku Emaus w Domu Zwierzynieckim w Poniedziałek Wielkanocny 13 kwietnia 2020 r. o godzinie 12.00. Dodatkowo każdy z naszych gości będzie mógł w Poniedziałek Wielkanocny oddać głos na wybrane drzewko z każdej kategorii. Zwycięzcy tego głosowania otrzymają specjalną Nagrodę Publiczności.

Tegoroczne drzewka emausowe będzie można oglądać na pokonkursowej wystawie w Domu Zwierzynieckim od 13 kwietnia do 10 maja.

 

Regulamin konkursu na www.muzeumkrakowa.pl 

Więcej informacji można uzyskać w Domu Zwierzynieckim, ul. Królowej Jadwigi 41, tel. 12 427-00-26, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , lub na stronie internetowej www.muzeumkrakowa.pl.

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Dziewczynka z Atramentu i...

Dziewczynka z Atramentu i Gwiazd. Recenzja

Trzynastoletnia Isabella, córka kartografa Ta, mieszka na Wyspie Moya. Uwielbia słuchać opowieści Ta o dalekich...

Szczypta Magii. Recenzja

on 10 lipiec 2020
Szczypta Magii. Recenzja

Wyspa Wronoskał to mało przyjazne i atrakcyjne do życia miejsce. Sama nazwa jest już przytłaczająca....

Wojownicy i Czarodzieje....

Wojownicy i Czarodzieje. Jak upolować wiedźmę

Dawno temu na Wyspach Brytyjskich żyły dwa plemiona, które darzyły się głęboko pielęgnowaną pogardą i...

Złodziejaszki. Recenzja

on 10 czerwiec 2020
Złodziejaszki. Recenzja

Porwanie młodych czytelników do Nowego Jorku lat dwudziestych XX wieku, czasu prohibicji, gangsterów i przedmurza...

« »
© 2021 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.