środa, 11 marzec 2020 11:43

VII Konkurs na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Muzeum Krakowa zaprasza do wzięcia udziału w siódmej edycji Konkursu na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe. Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć  na straganach dorocznego kiermaszu odpustowego odbywającego się nieopodal klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu w drugi dzień Świąt Wielkanocnych.

Drzewko życia składało się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również wiosenne budzenie się przyrody do życia. Pamięć o tej nieco już zapomnianej zabawce powraca obecnie dzięki corocznemu konkursowi organizowanemu przez Muzeum  Krakowa w Domu Zwierzynieckim.

Wszystkich, którzy chcą wziąć udział w konkursie się, Muzeum Krakowa zaprasza w sobotę 4 kwietnia 2020 r. na skwer przed klasztorem Norbertanek na Zwierzyńcu (ul. Kościuszki 88). To tu od godziny 11.00 będziemy można zarejestrować konkursowe prace, a o 12.00 wspólnie ruszyć do Domu Zwierzynieckiego przy ul. Królowej Jadwigi 41. W konkursie można wziąć udział w konkursie w trzech kategoriach wiekowych: dzieci (do 12 lat), młodzież (12–18 lat), dorośli (powyżej 18 lat). Rodziny oraz grupy z przedszkoli i szkół będą mogły wziąć udział jako osobna kategoria drzewek, wyodrębniona specjalnie dla nich. Można spróbować swoich sił również w kategorii tradycyjne drzewko życia, które powinno być rzeźbione w drewnie, malowane, z figurką ptaka na sprężynce.

Jury wybierze najpiękniejsze drzewka, a ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi podczas Przystanku Emaus w Domu Zwierzynieckim w Poniedziałek Wielkanocny 13 kwietnia 2020 r. o godzinie 12.00. Dodatkowo każdy z naszych gości będzie mógł w Poniedziałek Wielkanocny oddać głos na wybrane drzewko z każdej kategorii. Zwycięzcy tego głosowania otrzymają specjalną Nagrodę Publiczności.

Tegoroczne drzewka emausowe będzie można oglądać na pokonkursowej wystawie w Domu Zwierzynieckim od 13 kwietnia do 10 maja.

 

Regulamin konkursu na www.muzeumkrakowa.pl 

Więcej informacji można uzyskać w Domu Zwierzynieckim, ul. Królowej Jadwigi 41, tel. 12 427-00-26, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , lub na stronie internetowej www.muzeumkrakowa.pl.

REKLAMA
REKLAMA