Zawód higienistki stomatologicznej bez tajemnic

Zawód higienistki stomatologicznej bez tajemnic

Przeglądając oferty pracy dla higienistki stomatologicznej w Gdańsku trudno nie dostrzec tego, że ich liczba rośnie z roku na rok. Nie może być jednak inaczej. Choć jeszcze nie tak dawno zawód ten kojarzył się wyłącznie z pracą w szkołach i przedszkolach, dziś wiadomo już, że wykonująca go osoba nie ogranicza się wcale do wykładów na temat znaczenia mycia zębów po każdym posiłku.

Co potrafi higienistka stomatologiczna?

Jak już wspomniano, higienistka stomatologiczna jest ekspertką z zakresu właściwej higieny jamy ustnej. Z całą pewnością jednak na tym nie kończy się lista posiadanych przez nią umiejętności. To fachowiec w dziedzinie środków wykorzystywanych w pielęgnacji jamy ustnej. Wie, których i kiedy należy używać, jest też na bieżąco z nowinkami skutecznie oddzielając wiarygodne informacje od tych, które nie niosą za sobą rzeczywiście wartościowej treści. Jej wiedza w tym zakresie jest na tyle duża, że garściami czerpią z niej sami dentyści. W ich gabinetach to właśnie higienistka stomatologiczna Gdańsk (patrz: Studium Pracowników Medycznych i Społecznych) jest często tą osobą, która – już po zabiegu – poleca pacjentowi odpowiednią szczoteczkę i pastę do zębów.

Doradztwo nie jest jednak jedynym zadaniem, jakie wykonuje higienistka stomatologiczna. W wielu gabinetach to ona przeprowadza samodzielnie takie zabiegi, jak skaling, piaskowanie oraz polerowanie zębów. Ma też uprawnienia do tego, aby asystować dentyście przy prowadzeniu bardziej zaawansowanego leczenia. Oczywiście, zadanie to jest przeznaczone przede wszystkim dla asystentek stomatologicznych, gdy jednak zachodzi taka potrzeba, higienistka stomatologiczna może je godnie zastępować.

Jak zostać higienistką stomatologiczną?

Rosnące zapotrzebowanie na usługi higienistki stomatologicznej w Gdańsku rodzi pytanie o to, jak zdobyć uprawnienia niezbędne do wykonywania tego zawodu. Okazuje się, że nie jest to wcale trudne, choć nie da się ukryć, że wymaga też sporo pracy. Osoba myśląca o karierze w zawodzie powinna uzyskać dyplom szkoły medycznej. Zwykle oczekuje się od niej przy tym gotowości do nieustannego poszerzania swojej wiedzy. Stomatologia rozwija się dynamicznie, trudno liczyć więc na to, że umiejętności, które nie są aktualizowane, staną się przepustką do dobrze płatnej pracy.

Gotowość do ciągłej nauki nie jest zresztą jedyną cechą charakteru, którą powinna móc się pochwalić higienistka stomatologiczna. Wykonywany przez nią zawód wymaga przecież również nieustannego kontaktowania się z innymi ludźmi, często wystraszonymi i nie mogącymi pochwalić się pięknymi zębami. Dobrze więc, jeśli będzie ona osobą empatyczną, a jednocześnie cierpliwą i asertywną.