Karkonoskie Tajemnice

Karkonoskie Tajemnice

 

Karkonoskie Tajemnice to jedyne w swoim rodzaju, absolutnie wyjątkowe miejsce, w którym w interesujący sposób, wzbogacony działami artystów plastyków, prezentowane są legendy związane z Karkonoszami. 

W 2011 roku podczas prac budowlanych prowadzonych w Karpaczu został wykopany tajemniczy, misternie rzeźbiony kostur. Przedmiot ten, który nazwano kosturem Ducha Gór, wywołał poruszenie wśród lokalnej społeczności, na internetowych forach oraz w innych mediach. Aktualnie eksponat zasilił zbiory Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Wydarzenie to zainicjowało całą serię zdarzeń, która zaowocowała stworzeniem miejsca, o którym mowa. 

Cała idea skupiła się wokół tajemniczej postaci, która przez wieki panowała w świadomości lokalnej społeczności, jaką był Duch Gór. Ta legendarna postać przez wieki była uznawana za władcę Karkonoszy. Przez ten czas obrosła w szereg legend, które żyły wraz z tutejszymi mieszkańcami do XIX wieku. Opowieści o Duchu Gór niemal całkowicie zostały zapomniane zwłaszcza po wysiedleniu ludności niemieckiej po II wojnie światowej. Wykopanie kostura sprawiło, że legendy o Duchu Gór znów zostały przypomniane i stały się sercem ekspozycji Karkonoskich Tajemnic. 

Odwiedzający to miejsce zaproszeni są do podziemi, gdzie niemal w całkowitych ciemnościach, w budzących czasem grozę inscenizacjach, mogą poznawać kolejne legendy z Karkonoszy. Odwiedzający poznają historie o zasiedlających Karkonosze zielarzach, poszukiwaczach minerałów i bogactw naturalnych – Walończykach, legendy przedstawiające Ducha Gór czy niesamowity korzeń mandragory. Znalazło się tutaj też miejsce dla tajemniczego kostura, niezwykłych hutników szkła, magicznego sekretarzyka Ducha Gór, smoczej harfy z niewidzialnymi strunami, alchemicznej komnaty Czterech Żywiołów czy okazów najbardziej niesamowitych owadów żyjących w najbliższym otoczeniu Karkonoszy.

To z pewnością jedno z ciekawszych miejsc do odwiedzenia w Karpaczu i samych Karkonoszach.

 

Zdjęcia: Karkonoskie Tajemnice

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek z dziećmi:

Adres:

Karkonoskie Tajemnice
ul. Mickiewicza 1a
58-540 Karpacz

Telefon kontaktowy: 75 76 19 999
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: https://www.karkonoskietajemnice.pl 
Parking dla autobusów:

Brak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Ulgowy: 15 zł
Ulga dotyczy dzieci od 4 do 18 lat, studentów, emerytów,
rencistów, osób niepełnosprawnych.
Dzieci w wieku do 4 lat zwiedzają bezpłatnie.
                                                                                       
Normalny: 19 zł

Grupy zorganizowane
(od 15 osób, wcześniejsza rezerwacja)

Ulgowy: 12 zł

Normalny: 15 zł

Pakiet: zwiedzanie + warsztaty: 22 zł

Cennik przewodników: nie dotyczy
Minimalny czas zwiedzania: 30 min.
Maksymalny czas zwiedzania:

1,5 godz.

Godziny i dni otwarcia:

Czynne 364 dni w roku, również w niedziele i święta
w godzinach 10:00-18:00, oprócz 1 listopada.

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół: Brak informacji

 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Brak informacji

Stałe ekspozycje:

Legendy związane z Karkonoszami

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA