Królewski Ogród Światła w Warszawie

Królewski Ogród Światła w Warszawie

Mimo, że wiosna już coraz bliżej, wiele ogrodów w miastach rozświetlają miliony światełek tworząc niezwykłe ogrody światła. Jednym z najbardziej znanych Ogrodów, który jesienią zeszłego roku zaświecił po raz 12, jest Królewski Ogród Świateł przy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w Warszawie.

Wystawa otwarta codziennie od 13 października 2023 r. do 3 marca 2024 r. w godz. 17.00–21.00 (wejście do 20.30).

Na odwiedzających Królewski Ogród Światła w tym sezonie czeka wiele nowych instalacji i interaktywnych elementów. Nowy, imponujący 80-metrowy świetlisty tunel, w którym będzie rozbrzmiewać muzyka wzbogacona o animacje zaprowadzi gości na wystawę. Na tarasie górnym ogrodu spotkacie przestrzenne instalacje nawiązujące do astronomicznych pasji króla Jana III. Niespodzianką będą też elementy odnoszące się do architektury i historii rezydencji wilanowskiej, do których będzie można wejść i zrobić sobie w nich pamiątkowe zdjęcie. W nowej odsłonie zachwycają znane z ubiegłorocznych edycji: brama do ogrodu na dziedzińcu i muzyczno-świetlne atrakcje na tarasie dolnym barokowego ogrodu.

Ogród Różany Raffaello rozkwitna blaskiem. Wielkoformatowe kwiaty, róże inspirowane barwnymi odmianami pielęgnowanymi w historycznych ogrodach pałacu. Róża – królowa kwiatów – od czasów króla Jana III była ozdobą rezydencji wilanowskiej, co potwierdzają kronikarze. 

 

Królewski Ogród Świateł. Galeria zdjęć

 

Zdjęcia: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie - materiały prasowe

 

Na uwagę zasługują interaktywne elementy wystawy. W Obserwatorium będziecie mogli podziwiać przez teleskop konstelacje odpowiadające ich znakom zodiaku, a w strefie Hemisfery – odnaleźć własną planetę. Wiele atrakcji powstało z myślą o najmłodszych i to specjalnie dla nich przygotowana została strefa w Ogrodzie Południowym przy Oranżerii. Znajduje się w niej mitologiczny labirynt, który nie tylko bawi, ale również uczy. Natomiast w Ogrodzie Północnym – nie tylko na dzieci – czeka wyjątkowa niespodzianka: Berek z Wydrą. Po „przybiciu piątki” ulubionemu pupilowi króla Jana III, na specjalnym panelu będzie można spróbować dogonić animowaną uciekającą wydrę.

W piątki, soboty, niedziele i wybrane święta na fasadzie Pałacu Wilanowskiego pokazywane są mappingi, czyli trójwymiarowe pokazy łączące światło, obraz i dźwięk, które stwarzają iluzję ożywionego budynku. W pałacowych oknach pojawią się m.in. król Jan III i królowa Marysieńka, a widzowie będą świadkami wjazdu konnego orszaku i pokazu tańców dworskich. 

Zwieńczeniem wizyty w Królewskim Ogrodzie Światła jest wyjątkowa fotorama – stworzona specjalnie do pamiątkowych zdjęć, pozwoli uwiecznić czas dobrze spędzony w Królewskim Ogrodzie Światła.

 

Ceny biletów:
poniedziałek – czwartek: 30 zł bilet zwykły, 20 zł bilet ulgowy
piątek – niedziela oraz dni z pokazami mappingów: 49 zł bilet zwykły, 30 zł bilet ulgowy
dzieci do lat 6: wstęp bezpłatny (bez biletu)
dodatkowe pokazy mappingów: 11 listopada, 6 i 25–30 grudnia 2023 r., 1–7  stycznia, 14 lutego 2024 r.: ceny weekendowe (49 zł bilet zwykły, 30 zł bilet ulgowy)

Więcej informacji i bilety: https://www.wilanow-palac.pl/krolewski_ogrod_swiatla.html