Marzec pełen atrakcji dla dzieci i dorosłych w Młynach Rothera w Bydgoszczy

Marzec pełen atrakcji dla dzieci i dorosłych w Młynach Rothera w Bydgoszczy

Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera w Bydgoszczy to serce inicjatyw kulturalnych w Bydgoszczy. Co miesiąc pojawiają się nowe wydarzenia, w których mogą uczestniczyć zarówno dorośli jak i dzieci. Wśród nich znajdziecie warsztaty, pokazy filmowe, wystawy stałe i czasowe, konferencje i inne wydarzenia. Przedstawiamy zestawienie na marzec 2024. Zobaczcie co ciekawego czeka na Was w Młynach. 

Zanim wybierzesz się z dzieckiem, upewnij się na stronie https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/ czy wydarzenie nie jest dla dorosłych lub starszej młodzieży.

Wystawa stała „Młyn-Maszyna”  

godziny otwarcia ekspozycji: wtorek-czwartek, godz. 10.00-18.00; piątek-niedziela, godz. 12.00-20.00. Bilety na wystawę dostępne są online oraz w kasie Młynów

Przez wiele lat w Młynach Rothera potężna maszyna mieliła zboże na mąkę. Jakie siły natury, odkrycia nauki i wynalazki techniki wprawiały ją w ruch? Sprawdźmy! W naszym centrum nauki wcielicie się w role konstruktorów czy pracowników młynów. Przy użyciu współczesnych maszyn będziecie eksperymentować: transportować, ważyć, czyścić, rozdrabniać, mielić, odsiewać… Które przedmioty mogą latać? Po co spiętrzamy wodę? Dlaczego młyńskie kamienie się grzeją? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie na wystawie.

Fot. A. Pawska, Młyn-Maszyna

 

Wystawa stała „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”

godziny otwarcia ekspozycji: wtorek-czwartek, godz. 10.00-18.00; piątek-niedziela, godz. 12.00-20.00. Bilety na wystawę dostępne są online oraz w kasie Młynów

Tytułowe „węzły” to nawiązanie do bydgoskiego węzła wodnego, ale nazwa ma też symboliczne znaczenie – odnosi się do więzi międzyludzkich, splotu losów mieszkańców. Na wystawie poznamy Bydgoszcz nierozerwalnie związaną z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą, poczujemy ducha miasta, w którym ważne wydarzenia przenikają się z opowieściami o codziennym życiu mieszkańców. Cofniemy się do przeszłości i prześledzimy ostatnie 170 lat rozwoju Bydgoszczy, by następnie przyjrzeć się wyzwaniu, które nas czeka – jak uchronić wodne zasoby miasta przed kryzysem klimatycznym.

 Fot. A. Pawska, Węzły. Opowieść

 

Czas na herbatkę. Gruzińskie warsztaty kulturalno-kulinarne w Nowym Miejscu

2.03.2024 r., godz. 15.00-18.00, kawiarnia Nowe Miejsce, dla wszystkich, cena: 50 zł, bilety do kupienia online lub w kasie Młynów

Zapraszamy na podróż pełną gruzińskich aromatów! Podczas spotkania dowiemy się, w jaki sposób odkryto herbatę, jak zyskiwała na popularności, kiedy dotarła do Europy i Gruzji. Odkryjemy kulturę i etykietę parzenia herbaty w różnych krajach. Poznamy historię rozwoju tradycji dotyczących picia herbaty w Gruzji, a także drogę, którą pokonują liście herbaciane, by dotrzeć do naszych filiżanek. Do herbaty przyda się również coś do przekąszenia. Wspólnie przygotujemy desery z gruzińskich przetworów owocowych i chaczapuri.

Wydarzenie odbywa się w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

 

Młyński rozmownik #30 i #31 w Nowym Miejscu

7.03.2024 r. i 21.03.2024 r., godz. 17:30-19:00, kawiarnia Nowe Miejsce, dla wszystkich,  bezpłatnie, wstęp wolny


Chcesz poćwiczyć języki obce, a przy okazji poznać nowych ludzi? Zapraszamy na spotkanie w międzynarodowym towarzystwie, podczas którego będziemy rozmawiać i wymieniać doświadczeniami. Uczysz się języka obcego, ale brakuje Ci okazji, by używać go na żywo? Możesz poćwiczyć z nami! Będziemy rozmawiać – po angielsku, po polsku, po ukraińsku, a, kto wie, może po francusku czy w farsi. To wszystko zależy od Was!

Fot. A. Hilbrecht, Młyński rozmownik 

 

MUR – pokaz filmu w reż. Kasi Smutniak i spotkanie z twórcami

8.03.2024 r., godz. 18.00-21.00, Młyn I piętro, od 16 r.ż., bezpłatnie, wstęp wolny

Debiutancki dokument mieszkającej we Włoszech aktorki Kasi Smutniak, to film, obok którego nie da się przejść obojętnie. Po raz pierwszy na dużym ekranie z tak bliska możemy obserwować realia sytuacji na polsko-białoruskiej granicy z punktu widzenia aktywistów szukających w Puszczy Białowieskiej zagubionych migrantów. Protagonistów „Muru” – podobnie jak samą reżyserkę – do działania popycha głęboka niezgoda na ludzkie cierpienie. Nie zważając na konsekwencje, próbują je przynajmniej ograniczyć. Kamera rejestruje wielogodzinne, często kończące się fiaskiem wyprawy do lasu, nieustanne kontrole i wszechobecne poczucie zagrożenia. Ale „Mur” to nie tylko film o tej jednej konkretnej granicy. To także osobista refleksja nad różnego rodzaju barierami i podziałami, z historią w tle. A jednocześnie – opowieść o rodzinnych związkach i poszukiwaniu korzeni. – tekst: Konrad Wirkowski

Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie z reżyserką, Kasią Smutniak oraz aktywistami i aktywistkami z Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego, niosącymi pomoc Ludziom w Drodze – Mariuszem Kurnytą (Człowiek Lasu) i Katarzyną Mazurkiewicz-Bylok. Spotkanie poprowadzą Mila Burchart z Młynów Rothera i dr Marcin Jastrzębski z Wydziału Nauk o Polityce i Administracji UKW.

Podczas filmu dostępne będą napisy dla osób niesłyszących i słabosłyszących.

Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i Międzynarodowym Festiwalem Filmowym WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie.

 

Docs Against Gravity 3/10: Werner Herzog. Radykalny marzyciel – pokaz filmu dokumentalnego

11.03.2024 r., godz. 17.30-19.00, Młyn, I piętro, od 12 r.ż., 15 zł bilet normalny/10 zł bilet ulgowy, bilety do zakupu online lub w kasie Młynów

Cykl Against Gravity w Młynach to propozycja na wartościowe spędzenie czasu. Zapraszamy na pokazy filmów prezentowanych dzięki współpracy z Against Gravity – dystrybutorem filmów dokumentalnych zajmującym się promocją kina niezależnego, organizatorem największego festiwalu filmowego w Polsce – Millenium Docs Against Gravity. Wybieraliśmy tytuły z myślą o osobach twórczych, które zanurzając się w opowieści prezentowane w filmach szukają sposobu na zaspokojenie ciekawości świata, poszerzanie swoich horyzontów i inspirowanie się. Wśród tytułów pojawią się dokumenty o artystach, ale nie tylko. Skłaniamy do refleksji i stwarzamy okazję do rozmowy w kreatywnym gronie. W marcu zapraszamy na projekcję filmu „Werner Herzog. Radykalny marzyciel”.

Mistrz kina, artysta, poeta, poszukiwacz prawdy, podróżnik w kolonialnym hełmie, marka, mem, aktor, oryginał nie do podrobienia, przepowiadacz katastrofy, legenda… Werner Herzog. Nikt nie potrafi opowiadać historii tak jak on, ale historia o nim jest równie fascynująca. Dokument skupia się na jego drodze artystycznej. W filmie, oprócz pokazywanych po raz pierwszych archiwaliów i wywiadów, pojawiają się wypowiedzi Nicole Kidman, Chloé Zao, Patti Smith, Christiana Bale’a, Roberta Pattinsona oraz żony artysty – Leny Herzog i jego brata. 

Werner Herzog. Radykalny marzyciel reż. Thomas von Steinaecker

 

Radar technologii #1: Sztuczna inteligencja - wróg czy przyjaciel?

13.03.2024 r., godz. 18.00-20.00, Spichrz Zbożowy, II piętro, dla wszystkich, bezpłatnie, wstęp wolny

Zapraszamy na nowy cykl spotkań poświęcony aktualnym trendom i zjawiskom we współczesnym świecie technologii. Podczas wydarzenia specjalista w zakresie uczenia maszynowego, Artur Zygadło oraz doktor nauk matematycznych, Patryk Miziuła opowiedzą o swoich obserwacjach na temat najnowszych technologii. Porozmawiamy o sztucznej inteligencji, eksperci podpowiedzą, jakimi kanałami możemy do niej dotrzeć, jak z niej korzystać i czy wszyscy tak samo ją postrzegamy.

 

Co się składa na dobrą jakość życia – czyli o tym jak dbać o kondycję psychiczną dzieci i młodzieży - wykład popularnonaukowy

14.03.2024 r., godz. 18.00-19.30, Młyn, I piętro, dla wszystkich,  bezpłatnie, wstęp wolny

Z okazji Światowego Tygodnia Mózgu w Bydgoszczy i w Toruniu, w Młynach Rothera, zapraszamy na wykład popularnonaukowy psycholożki dr Anny Antoniny Nogaj.

 

Warsztaty DIY: wielkanocna palma

14.03.2024 r., godz. 16.30-18.00, kawiarnia Nowe Miejsce, dla dzieci powyżej 4 r.ż.,  bezpłatnie, zapisy

Zgodnie z tradycją w niedzielę rozpoczynającą Wielki Tydzień wybieramy się rodzinnie na święcenie palm. Warto się do tego odpowiednio przygotować! Zapraszamy na warsztaty, podczas których własnoręcznie, przy wykorzystaniu zbóż, ździebeł i naturalnych ozdób, przygotujemy palmy, które zabierzemy ze sobą do domów.

Fot. Anna Łukaszewicz, Warsztaty

 

Nowe smaki #1: Kuchnia zero waste

16.03.2024 r., godz. 12.00-14.00, kawiarnia Nowe Miejsce, dla wszystkich, bezpłatnie, zapisy

Coraz częściej kuchnia, oprócz swojej wiodącej funkcji, czyli miejsca, gdzie przygotowujemy posiłki, staje się przestrzenią spotkań i wspólnego spędzania czasu. W kuchni tworzymy nie tylko smaczne potrawy, ale budujemy relacje i zbieramy wspomnienia. Idea wspólnego stołu jest nam bardzo bliska, dlatego też rozpoczynamy cykl, „Nowe Smaki”, podczas którego będziemy spotykać się z różnymi kreatywnymi osobami, wspólnie gotować, rozmawiać i dobrze spędzać czas!

Podczas pierwszego spotkania naszą przewodniczką będzie Natalia Hałas-Szcześniak ze Stowarzyszenia Wspierającego Rodziców oraz Opiekunów Dzieci z Niepełnosprawnościami MY TEŻ. Wspólnie odkryjemy, jak kreatywnie wykorzystać resztki i stworzyć z nich smaczne dania. Wzajemnie podzielimy się swoimi pomysłami na zrównoważone gotowanie. Sprawdzimy, jak niewielkim kosztem tworzyć pyszne potrawy i  przekonamy się, że gotowanie z resztek może być nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim – pełne radości i smaku.

Wydarzenie odbędzie się w języku polskim i ukraińskim.

 

Myślowisko miejskie – Rekolekcje filozoficzne #8

18-20.03.2024 r., godz. 18.00-20.00, Spichrz Zbożowy, II piętro, dla wszystkich, bezpłatnie, zapisy

W nawiązaniu do zbliżających się Świąt Wielkanocnych zapraszamy na specjalną edycję Myślowiska Miejskiego. Tym razem w przytulnym wnętrzu Spichrza Zbożowego odbędą się „Rekolekcje filozoficzne”. W towarzystwie filozoficznych przewodników będzie można wziąć udział w dyskusjach dotyczących dzisiejszego stanu religii czy roli Boga w kulturze współczesnej. 

Myślowisko Miejskie zrodziło się z potrzeby rozmowy i dyskusji na tematy ważne, niekiedy trudne i najczęściej wykraczające poza logikę spraw codziennych. Prowadzącym jest filozof – Daniel Roland Sobota, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Spotkanie będzie miało charakter rozmowy prowadzonej przez Daniela Sobotę z zaproszonymi gośćmi.

Fot. Strzelcy Wyborowi, Myślowisko Miejskie 

 

II Kujawsko-Pomorski Kongres Kultury

22.03.2024 r., godz. 10.00-15.00, Spichrz Zbożowy, II piętro, dla osób pracujących w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych, freelancerów, bezpłatnie, zapisy poprzez formularz online

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu organizuje otwarte spotkania w sześciu miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego. Jedno ze spotkań odbędzie się w Młynach Rothera!  Jeśli pracujesz w instytucji kultury, organizacji pozarządowej, jesteś freelancerem_rką – możesz dołączyć do zespołu wyznaczającego cele i tworzącego program kolejnej edycji II Kujawsko-Pomorskiego Kongresu Kultury.

II Kujawsko-Pomorski Kongres Kultury

 

Spotkanie z Zajączkiem Wielkanocnym

23.03.2024 r., godz. 12.00-20.00, Spichrz Zbożowy, IV piętro, dla wszystkich, bezpłatnie, wstęp wolny

Tuż przed Wielkanocą zapraszamy na spotkanie z Zajączkiem. W godzinach 12:00-14:00, 14:00-16:00, 16:00-18:00 i 18:00-20:00 w Młynach spędzicie świąteczny czas własnoręcznie przygotowując pisanki czy szukając ukrytych przez Zająca niespodzianek.

Spotkanie z Zajączkiem Wielkanocnym

 

Dzień Wolności Białorusi

24.03.2024 r., godz. 11.00-20.00, kawiarnia Nowe Miejsce, dla wszystkich bezpłatnie, wstęp wolny

W ten dzień chcemy okazać solidarność z białoruskimi mieszkańcami naszego miasta. W Nowym Miejscu będziemy podejmować różne aktywności: odbędą się warsztaty z białoruskimi bajkami z animatorką i ilustratorką Volą Kuzmich, spotkanie przy grach planszowych ze Stowarzyszeniem ROZKWIT oraz pokaz współczesnych filmów krótkometrażowych, przybliżających obecną sytuację w Białorusi.

 

Budowanie marki festiwalu jako szczególnego rodzaju wydarzenia kulturalnego – warsztaty z Anną Proszowską-Salą #1

26.03.2024 r., godz. 10.00-16.00, Spichrz Zbożowy, II piętro, dla wszystkich zainteresowanych, koszt udziału to 260 zł, zapisy

W Młynach Rothera tworzymy inspirujące środowisko dla rozwoju i chętnie dzielimy się wiedzą, która sprzyja rozwojowi zawodowemu i osobistemu. Pragniemy, aby nasze spotkania były nie tylko źródłem wiedzy, ale także miejscem, gdzie wspólnie rozwijamy się i podnosimy jakość naszej pracy. Dążymy do profesjonalizacji branży poprzez wymianę doświadczeń i budowanie sieci kontaktów. Pierwsze spotkanie będzie dotyczyło budowania marki festiwalu jako szczególnego rodzaju wydarzenia kulturalnego. Rynek festiwali jest duży, a wszystkie funkcjonujące na nim podmioty walczą o uwagę publiczności, partnerów, sponsorów. Celem spotkania jest wsparcie merytoryczne zarządzających i ich zespołów w procesie budowania, rozwijania i umacniania marki festiwalu. Zapraszamy wszystkie osoby, które zawodowo odpowiadają za zarządzanie, organizację i produkcję festiwali, osoby, które są członkami zespołów pracujących przy tego typu projektach, osoby z potencjałem myślące o profesjonalizacji, które chcą wkroczyć do sektora kreatywnego lub myślą o organizacji własnego festiwalu

 

Ciekawostki znad brzegu Brdy – zajęcia sensoryczne w Nowym Miejscu

28.03.2024 r., godz. 16.30-18.00, kawiarnia Nowe Miejsce, dla dzieci od 2 do 7 lat, bezpłatnie, zapisy

Najmłodszych zapraszamy na zajęcia sensoryczne w Nowym Miejscu. Postaramy się poznać rzekę Brdę zmysłami - zobaczymy, czy można ją usłyszeć, dotknąć, a nawet posmakować. Przekonamy się, czy woda jest zimna czy ciepła i sprawdzimy czy da się ją lubić. Będziemy też doświadczać zmysłem dotyku różnych materiałów i tekstur.

Fot. B.Wierzchucki, Nad brzegiem Brdy

 

Ukryty obraz. Wystawa Andrieja Waskresienskiego

do 03.03.2024 r., w godzinach otwarcia kawiarni Nowe Miejsce – wtorek-niedziela godz. 12:00-20:00, dla wszystkich, bezpłatnie, wstęp wolny

W Nowym Miejscu można zobaczyć wystawę dziesięciu prac fotograficznych Andrieja Waskresienskiego, który w swojej twórczości wykorzystuje szlachetne metody druku. Sięganie po tradycyjne techniki jest już jedynie ukłonem w stronę przeszłości. Zmodernizowany i dostosowany do autorskiej wizji sposób wywoływania zdjęć staje się częścią procesu twórczego i jednocześnie dziełem sztuki.

Andriej Waskresienski – to artysta multimedialny i fotograf. Zawodowo pracuje jako operator i reżyser. W swojej twórczości łączy kino ze szlachetnymi technikami fotograficznymi. Jest autorem hybrydowej technologii fotograficznej. Wskrzesił druk gumowo-dwuchromianowy w Białorusi w 2005 roku, przedstawiając go w zupełnie nowej formie pod względem treści i cech zewnętrznych.  Od ponad 20 lat zajmuje się fotografią analogową, a także procesami alternatywnymi (guma arabska, cyjanotypia). Jego prace były prezentowane w galeriach, muzeach, podczas festiwali w Europie i Stanach Zjednoczonych. W latach 2015–2019 wykładowca Wydziału Sztuk Wizualnych Białoruskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2023 roku mieszka i tworzy w Gdańsku.

 

Meandry – instalacja dźwiękowa Marcina Dymitera 

do 26.04.2024 r. w godzinach otwarcia Młynów, Młyn, III piętro, dla wszystkich, bezpłatnie, wstęp wolny

Meandry są instalacją dźwiękową, w której dźwięki wody oraz dźwięki pracy synchronizują się i wzajemnie przenikają. Czasem w przestrzeni wybrzmiewa również cisza. Meandry to zaproszenie do wsłuchiwania się w nagrania terenowe, które zrealizował Marcin Dymiter, a które nawiązują, rezonują i podejmują dialog z architekturą Młynów. To niezwykła podróż, w której krążąc po sali, podążamy za dźwiękami.

Marcin Dymiter –  muzyk, twórca nagrań terenowych i autor instalacji dźwiękowych, słuchowisk, muzyki do filmów, spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Porusza się w kręgu elektroniki, field recordingu i muzyki improwizowanej. Jest autorem projektu Field Notes, map dźwiękowych i edukacyjnego cyklu muzycznego Tracklista. Prowadzi warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Gra w projektach: emiter, niski szum, ZEMITER oraz innych, efemerycznych formacjach. Stypendysta Uniwersytetu Sztuki w Berlinie, finalista konkursu Netmage International Multimedia Festival w Bolonii. Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011), Fundacji Wyszehradzkiej (2012, 2023). Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Autor książek „Notatki z terenu” (nominacja do Nagrody Literackiej Gdyni w 2022), „Przewodnik dla audiokulturalnych” i „Maszyny do ciszy” wydanej w 2023 roku.