Muzeum Lotnictwa Polskiego

Odwiedziny w naszym Muzeum to idealny punkt jednodniowej, objazdowej wycieczki po Małopolsce i niemalże obowiązkowa pozycja wszystkich wycieczek szkolnych.

Powstanie Muzeum związane jest z zorganizowaniem w 1964 roku przez Aeroklub Krakowski wielkiej Wystawy Lotniczej na terenie byłego lotniska Rakowice-Czyżyny. W związku z tym do Krakowa od 1963 roku zaczęto zwozić eksponaty lotnicze, które były już wcześniej, od zakończenia działań wojennych, gromadzone z myślą o przyszłym muzeum lotnictwa. Z jego organizacją po zakończeniu drugiej wojny światowej były wielkie kłopoty z uwagi na małe zainteresowanie tym tematem odpowiednich władz. Dopiero warunki stworzone dla tych zbiorów w Krakowie, pozwoliły na realizację tego zamierzenia.

Eksponaty lotnicze przewiezione do Krakowa w większości były w złym stanie technicznym, nie pozwalającym na ich prezentację. Po zakończeniu wystawy lotniczej w 1964 roku, w oparciu o zgromadzone zbiory, powstaje Ośrodek Ekspozycji Sprzętu Lotniczego przy Aeroklubie Krakowskim. Był on w dalszym ciągu wzbogacany eksponatami. W 1967 roku Ośrodek został przejęty przez Naczelną Organizację Techniczną i nazwany "Muzeum Lotnictwa". Rok 1971 był bardzo ważny dla dalszego istnienia Muzeum i wzrostu jego rangi. Przeszło ono pod Ministerstwo Komunikacji i uzyskało statut nadający mu nową osobowość prawną.

Muzeum zajmuje mały fragment terenu i część obiektów dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny. Było to jedno z najstarszych stałych lotnisk w Europie. Założone zostało w 1912 roku dla potrzeb lotnictwa Austro-Węgier. Należy przy tej okazji przypomnieć o stacjonowaniu na tym terenie na przełomie XIX i XX wieku fortecznego oddziału balonowego 2 Pułku Artylerii Fortecznej twierdzy Kraków. W 1912 roku dowództwo austriackie utworzyło na tym terenie Flugpark 7 razem z całym zapleczem technicznym. W 1917 roku lotnisko na Rakowicach stało się jednym z punktów etapowych pierwszej w Europie regularnej pocztowej linii lotniczej łączącej Wiedeń z Kijowem i Odessą. W dniach 30 i 31 października baza lotnicza przechodzi pod komendę polskich władz wojskowych, stając się tym samym pierwszym lotniskiem niepodległej Polski. Zaczęto na nim organizować pierwszą na ziemiach polskich jednostkę lotniczą nazwaną "1 Eskadra Bojowa". W okresie wojny polsko-bolszewickiej działała tutaj "I Niższa Szkoła Pilotów", której zadaniem było szkolenie pilotów dla szybko rozbudowającego się lotnictwa wojskowego.

Na Rakowicach działały również warsztaty lotnicze remontujące samoloty i ich silniki. Organizowano też w nich ograniczoną produkcję sprzętu lotniczego. W 1921 roku zostaje zorganizowany w oparciu o istniejące zaplecze techniczne 2 Pułk Lotniczy. W połowie lat 20-tych polskie władze wojskowe podjęły decyzję o rozbudowie lotniska. Efektem tego było powstanie drugiego co do wielkości lotniska w Polsce. W 1939 we wrześniu podzieliło los innych polskich baz lotniczych, było kilkakrotnie bombardowane przez niemieckie bombowce. W okresie II wojny światowej lotnisko krakowskie było wykorzystane przez niemiecką Luftwaffe. Stało się jedną z baz lotniczych biorących udział w przygotowaniach do ataku niemieckiego na Związek Radziecki w 1941 roku. W styczniu 1945 roku lotnisko zajęli Rosjanie. W połowie 1945 roku przekazali je polskim władzom wojskowym. W 1963 roku lotnisko Rakowice-Czyżyny zostaje zlikwidowane z powodu rozbudowy kombinatu metalurgicznego i towarzyszących mu osiedli mieszkaniowych.

Część obiektów dawnego lotniska jest obecnie używana przez Muzeum. Zajmuje ono ocalałe polskie obiekty lotniskowe, w skład których wchodzi duży hangar lotniczy i zaplecze garażowo-magazynowe, zbudowane na przełomie lat 20- i 30-tych oraz dwa małe budynki zbudowane przez Niemców w okresie ostatniej wojny.

 

OFERTA MUZEUM

Warsztaty dla studentów
Zachęcamy do skorzystania z nowych zajęć wykładowych dla studentów różnych kierunków. Bo czy nie łatwiej i sympatycznej zdobywać wiedzę w otoczeniu wielu historycznych maszyn? Warto na kilka godzin zostawić sale wykładowe i przenieść się do muzealnego hangaru, który kryje wiele tajemnic.

Niepełnosprawni
Chcesz zwiedzić w ciekawy sposób Muzeum? Dotknąć skrzydła czy posłuchać warkotu silnika? Teraz będzie to możliwe.

Środy i Soboty dla Seniora w muzealnym Klubie dyskusyjnym
Serdecznie zapraszamy na środowe i sobotnie popołudnia do Muzeum Lotnictwa Polskiego na te nowe zajęcia edukacyjne dla Seniorów. Oprócz zwiedzania Uczestnicy będą mogli w Kinie Muzealnym obejrzeć przygotowywane prezentacje lub film dopełniające zdobycie w czasie programu informacje. Na zakończenie będzie można z przewodnikiem wymienić się własnymi spostrzeżeniami, jak również niektóre skonfrontować.

Spotkania przy samolocie
Otwarte dla wszystkich chętnych „Spotkania przy samolocie” to okazja do poznania fascynujących historii związanych ze statkami powietrznymi. Niedzielne „Spotkania” prowadzi Jan Hoffmann, znawca i popularyzator historii konstrukcji lotniczych, były wieloletni kierownik Działu Upowszechniania Muzealiów MLP i spiker Małopolskich Pikników Lotniczych.

Film lotniczy
Serdecznie zapraszamy na bezpłatne projekcje filmów lotniczych, które odbywać się będą w każdy wtorek o godz. 11.00 i 16.30. Lista wszystkich prezentowanych filmów znajduje się w Kasie Muzeum.

Lekcje muzealne
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przygotowało pakiet edukacyjny, który ma służyć rozwijaniu twórczych zachowań wśród uczniów. Dotychczas kwestie szeroko rozumianej edukacji z uwzględnieniem tematyki lotniczej były traktowane marginalnie i wręcz niedostrzegane. Naszym celem jest stworzenie podstaw systemowych działań w edukacji, które umożliwiłyby i upowszechniłyby kształcenie postaw kreatywnych wśród dzieci i młodzieży w oparciu o zagadnienia z zakresu lotnictwa.

Przygody z wiedzą
Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz Park Wodny w Krakowie zapraszają do korzystania ze wspólnego projektu pod nazwą "Przygody z wiedzą".

Projekt jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, liceów i techników. Jego celem jest rozwinięcie w atrakcyjnej formie edukacji technicznej oraz zainteresowanie młodzieży historią lotnictwa światowego i polskiego. Jest to także, poprzez wprowadzenie elementu rekreacyjnego, propagowanie zdrowego modelu spędzania wolnego czasu, tak ważnego w procesie wychowawczym.

Bon Kultury
Muzeum Lotnictwa Polskiego jest uczestnikiem BONU KULTURY - systemu wsparcia wiedzy, kompetencji i kreatywności Małopolan, realizowanego przez samorząd Województwa Małopolskiego i regionalne instytucje kultury. Projekt "BON KULTURY" jest celem strategicznym Zarządu Województwa Małopolskiego. Zadaniem projektu jest poszerzenie oferty edukacyjnej publicznych instytucji kultury, znajdujących się na terenie Województwa Małopolskiego tak, by wykształcić innowacyjne formy kształcenia i rozwijania kompetencji kulturowych i kreatywnych wśród mieszkańców Małopolski.

Lotnicze Przedszkole
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do włączenie do akcji mającej na celu zorganizowanie dla najmłodszych mieszkańców Krakowa i okolic - wyjątkowego dnia ze skrzydłami samolotu w tle.

Urodziny wśród samolotów
Jeśli chcesz zorganizować dla swojego dziecka urodziny w Muzeum – masz teraz taką szansę. W ramach 2-godzinnego spotkania uczestnicy będą mogli zarówno zwiedzić ekspozycję muzealną, poznać historię lotnictwa, zaglądnąć do wnętrza jednego z eksponatów, obejrzeć krótki filmik o tematyce lotniczej i spróbować swoich sił jako pilot – latając na symulatorze lotu bądź przechodząc test sprawnościowy na żyroskopie.

 

Galeria:

Fotografie: Muzeum Lotnictwa Polskiego

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Lotnictwa Polskiego

al. Jana Pawła II 39
Kraków

Telefon kontaktowy:

126428700

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.muzeumlotnictwa.pl 

Parking dla autobusów:

TAK

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Ceny biletów:

• bilet normalny: 15 zł
• bilet ulgowy: 7 zł
• bilet rodzinny: 34 zł
• bilet dla posiadaczy karty
Krakow Airport Loyalty: 10 zł
• bilet dla posiadaczy karty EURO26: 5 zł
• bilet urodzinowy: 18 zł

• zwiedzanie z przewodnikiem,
język polski:
dodatkowo 40 zł
• zwiedzanie z przewodnikiem,
język angielski/niemiecki:
dodatkowo 65 zł

Cennik przewodników: • zwiedzanie z przewodnikiem,
język polski:
dodatkowo 40 zł
• zwiedzanie z przewodnikiem,
język angielski/niemiecki:
Minimalny czas zwiedzania: 45 min.
Maksymalny czas zwiedzania:

2,5h

Godziny i dni otwarcia:

wtorek-niedziela
09.00-17.00

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Wymagana wcześniejsza rezerwacja w Kasie Muzeum

Stałe ekspozycje:

1. Ekspozycja w Gmachu Głównym Muzeum Lotnictwa Polskiego
2. Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914-2014
3. Między wschodem a zachodem NATO 1949-2009
4. Agrolotnictwa
5. Aleja Migów
6. Ekspozycja w Hangarze Głównym
7. Silnikownia
8. Swego nie znacie – magazyny historii
9. Polskie Wojska Spadochronowe
10. Ekspozycja plenerowa

 Planowane wydarzenia:

Brak informacji

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA