Muzeum Młynarstwa w Jaraczu

Muzeum Młynarstwa w Jaraczu

Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu położone jest w odległości 40 km od Poznania przy trasie nr 11 Poznań- Piła, przy wschodnim krańcu Puszczy Noteckiej, nad rzeką Wełną, w miejscu o dużych walorach krajobrazowych. W Jaraczu kończy się rezerwat przyrody „ Wełna”, który obejmuje 3,5-kilometrowy odcinek rzeki o bystrym nurcie, z florą i fauną charakterystyczną dla potoków górskich.

Na terenie muzeum  znajdują się cztery obiekty udostępnione do zwiedzania. Dom Młynarza znajdujący się na wzgórzu mieści w sobie wystawę Modeli Wiatraków autorstwa Pana Feliksa Klaczyńskiego. Zobaczyć możemy wiatraki koźlaki, holendry czy paltraki wykonane w skali 1:40 znajdujące się dawniej, niektóre jeszcze do dzisiaj, na naszych terenach.

Rekonstrukcja Wiatraka z Czacza to jedna z największych atrakcji naszego muzeum. Oddany do użytku wiatrak typu koźlak zaprasza wszystkich gości do zwiedzenia jego wnętrza. Zobaczyć możemy na parterze całą konstrukcję kozła wraz z pojazdami, a na piętrach wnętrze i wyposażenie typowego pracującego wiatraka.

Stajnia Przymłyńska to obiekt, w którym znajduje się wystawa pokazująca nam tradycyjne przetwórstwo zbożowe. Zobaczyć tam jak rozwijało się młynarstwo oraz urządzenia z nim związane zaczynając od żaren, stęp, a kończąc na młynkach oraz śrutownikach.

Młyn Wodny serce dawnej osady młyńskiej. W budynku z XIX wieku znajduje się wystawa pod tytułem „ Przemysłowa technika młynarstwa. Na czterech kondygnacjach zobaczyć możemy cykl produkcyjny młyna w systemie zawrotkowym.

 

Muzeum w ciągu roku organizuje cztery imprezy.

Pierwsza z nich odbywa się w marcu i jest to Marzanna. Spotkanie przyjmuje charakter festynu rodzinnego. Wszyscy zebrani tworzą z ekologicznych materiałów marzanny. Następnie w korowodzie wiosennym udają się nad rzekę gdzie tam wszyscy wspólnie żegnają zimę.

Wiersze, żaki i mieroże. To spotkanie organizowane w kwietniu dla sympatyków ryb śródlądowych. Prezentowane są wtedy tradycyjne techniki połowu, suszenia, wędzenia oraz przygotowywania do spożycia ryb.

Dzień Młynów to spotkanie odbywające się w czerwcu. Jego zadaniem jest zachęcenie zwiedzających do skorzystania z oferty zwiedzania naszego muzeum jak również innych młynów znajdujących się nad rzeką Wełną.

Festyn Młynarski to impreza plenerowa odbywająca się we wrześniu. Podczas jej trwania odbywają się pokazy maszyn rolniczych, pokaz prazy wiatraka, czy pracy na stępach. Dzięki współpracy z lokalnymi wystawcami możliwy jest zakup naturalnej i zdrowej żywności.

Raz na dwa lata na terenie muzeum odbywa się również Spotkanie Miłośników Wiatraków i Młynów Wodnych. Jego zadaniem jest umożliwienie spotkania miłośników młynarstwa i wymienienia się spostrzeżeniami, uwagami i wiedzą. 

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu

 

Oferta lekcji Muzealnych

 

Muzeum w swojej ofercie edukacyjnej posiada cztery lekcje muzealne.

Od ziarenka do bochenka to lekcja muzealna, podczas której dzieci poznają sposoby wytwarzania mąki i kaszy. Zajęcia mają charakter warsztatów, w których wszyscy uczestnicy pracują na prostych urządzeniach przemiałowych: stępach ręcznych i nożnych, żarnach rotacyjnych, sitach przetakowych. Podczas tej lekcji poznają też budowę i działanie pieców chlebowych.

Wiatraki i historia młynarstwa to lekcja muzealna, podczas której uczniowie poznają historię rozwoju wiatraków w Polsce,  ich charakterystykę, podstawowe wiadomości z dziedziny konstrukcji młynów wietrznych, technologii pracy oraz folkloru młynarzy. 

Mała elektrownia wodna to Lekcja muzealna, prowadzona w oparciu o znajdującą się na terenie muzeum Małą Elektrownię Wodną Jaracz o mocy 45 kW. Uczestnicy zajęć poznają pracę elektrowni, a w szczególności budowę układu hydrotechnicznego (kanały młynówek, jaz stały i ruchomy), budowę turbozespołu (turbinę Francisa, wał Cardana, trójfazowy generator prądu przemiennego), charakterystykę pracy małych elektrowni wodnych.

Ryby śródlądowe to lekcja muzealna, podczas której uczniowie poznają historię rybactwa dawniej i dzisiaj, dyskutują o zagrożeniach dla ryb śródlądowych oraz możliwościach poprawy warunków środowiskowych. Zapoznają się również z ogólną charakterystyką poszczególnych ryb śródlądowych.

Nasze muzeum można również zwiedzać w oparciu o stworzoną grę terenową.

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu

Jaracz 45, 64-610 Rogoźno

Telefon kontaktowy:

67 26 10 515 lub 507062430

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: http://muzeum-szreniawa.pl/ 
Parking dla autobusów:

Przy muzeum znajduje się miejsce parkingowe dla autobusów. Można również w wyjątkowych sytuacjach parkować na terenie muzeum.

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Bilet normalny 5 zł

Bilet ulgowy 3 zł

Dzieci do lat 7 wchodzą na teren muzeum pod opieką dorosłych bezpłatnie.

Cennik przewodników:

Opłata za usługę przewodnicką wynosi 40 zł.

Minimalny czas zwiedzania: 60 min.
Maksymalny czas zwiedzania:

180 min.

Godziny i dni otwarcia:

Sezon letni 02.04.-31.10

Wt.-sob.: 9:00-16:00

Niedz.: 11:00-17:00

 

Sezon zimowy 02.11-31.03

Wt.- pt.: 9:00-15:00

Sob.- niedz.: 11:00-15:00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

j.w.

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

W celu umówienia wycieczki zachęcamy do kontaktu telefonicznego bądź też drogą mailową. W lekcji muzealnej może brać udział do 35 osób. Koszt lekcji to 75,00 zł

Stałe ekspozycje:
  • Dom Młynarza
  • Rekonstrukcja Wiatraka z Czacza
  • Stajnia Przymłyńska
  • Młyn Wodny

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA