Dom Ariański - Muzeum Regionalne w Pińczowie

Dom Ariański - Muzeum Regionalne w Pińczowie

Przy ulicy Batalionów Chłopskich, znajduje się renesansowy budynek z początku XVI i XVII w., zwany tradycyjnie Drukarnią Ariańską. Przeznaczenie budynku nie jest dokładnie znane. Prawdopodobnie mieszkał tam drukarz kalwiński Daniel z Łęczycy. Istnieje również teoria, że ​​budynek był niegdyś łaźnią lub domem, w którym mieszkał wójt mirowski.

Jest to jedyna renesansowa kamienica mieszczańska w Pińczowie, która przetrwała do dziś. Ściana frontowa, zbudowana przez kamieniarzy włoskich z wapienia pińczowskiego, nawiązuje do pałacu Strozzich we Florencji, dzięki tzw. rustykę (na przemian kwadratowe i prostokątne bloki). Nad łukiem portalu znajduje się łacińska sentencja: enedic Domine domum istam et omnes habitantes in ea, co tłumaczymy: Błogosław Panie temu domowi i wszystkim jego mieszkańcom. Podobnie nad oknami czytamy w języku łacińskim: Si tibi honesta placet facies virtutis adesto (Jeśli jesteś uczciwy, proszę czyń tu rzeczy cnotliwe); Sin monstrum est dextram fugerre Herculeam (Bowiem potwór został pokonany prawicą Herkulesa); Cerbere quid latras fert Eneas pius ofam (A Cerber uśpiony przez Eneasza dobrym kąskiem).

Po zniszczeniach obu wojen światowych została odnowiona w 1948 roku i mieściła archiwum.

W latach 2020-2021 przeszła gruntowną rewitalizację i mieści obecnie oddział muzeum. Są tutaj organizowane głównie wystawy czasowe o różnej tematyce. Mieści się także wystawa stała ukazująca wizualizacje dawnego Zamku w Pińczowie. W przyszłości, gdy muzeum otrzyma środki, to planowane jest stworzenie wystawy stałej o geologii Ponidzie w podziemiach.

 

Galeria:

Fotografie: Piotr Gadomski

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

(aktualizacja 30.08.2023)

Adres:

Muzeum Regionalne w Pińczowie 

28-400 Pińczów. Batalionów Chłopskich 32

Telefon kontaktowy:

413572472

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.muzeumpinczow.pl 

Parking dla autobusów:

brak informacji

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

brak informacji

Cennik przewodników: brak informacji
Minimalny czas zwiedzania: brak informacji
Maksymalny czas zwiedzania:

brak informacji

Godziny i dni otwarcia:

 

brak informacji 
Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

brak informacji

Stałe ekspozycje:

brak informacji

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA