Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Nad Starym Miastem w Olsztynie oprócz Bazyliki Świętego Jakuba góruje najważniejszy przez wieki obiekt miasta: Zamek Kapituły Warmińskiej, w którym obecnie mieści się Muzeum Warmii i Mazur. To miejsce, które oprócz pośród wielu pamiątek skrywa jedną naprawdę unikalną: doświadczalną tablicę astronomiczną wykonaną własnoręcznie przez Mikołaja Kopernika.

Sama pamiątka choć wizualnie niezbyt może atrakcyjna, bo w wielu miejscach zniszczona, jest jedynym narzędziem zachowanym do dzisiaj używanym przez genialnego astronoma. 

Zamek został wybudowany w połowie XIV wieku w stylu gotyckim przez kapitułę warmińską, która była jego właścicielem do roku 1772. Zamek pełnił funkcje obronne oraz był siedzibą min. administratora dóbr kapituły. Funkcję tę w latach 1516-1521 pełnił wspomniany już wcześniej Mikołaj Kopernik. Z czasów jego administrowania pozostały jeszcze, robiące niesamowite wrażenie, unikalne sklepienia kryształowe datowane na ok. 1520 rok. Sklepienia zdobiły refektarz (inaczej jadalnię) oraz komnatę administratora. 

Sam zamek z zewnątrz robi wrażenie solidnej twierdzy, do której można dostać się można mostem nad zamkowym parkiem. Przed mostem można jeszcze usiąść razem z rzeźbą Mikołaja Kopernika i popatrzeć z nim na niebo nad Olsztynem. Przez światła miasta niewiele niestety już widać gwiazd. Przez bramę dostajemy się na dziedziniec z głęboką studnią, a z dziedzińca kierujemy się już prosto do drzwi Muzeum. 

Muzeum na trzech poziomach prowadzi przez różne epoki Olsztyna i okolic. Ścieżka zwiedzania prowadzi nas od poddasza w dół. Przemierzając obszerne sale można zanurzyć się w pamiątkach dawnych kultur z regionu pozyskanych podczas różnego rodzaju wykopalisk, poprzez wystawę sztuki ludowej i wyposażenia wnętrz dawnych domów chłopskich, aż do wspaniałej stałej wystawy kolekcji rzeźby gotyckiej, malarstwa religijnego Warmii, portretu holenderskiego, wyrobów konwisarskich i ludwisarskich oraz grafiki współczesnej. 

 

Lekcje muzealne i warsztaty

Muzeum prowadzi szereg lekcji muzealnych adresowanych do dzieci i młodzieży w różnych przedziałach wiekowych. W ofercie Muzeum można znaleźć między innymi takie zajęcia jak:

Zamkowe ciekawostki.
Aktywna forma poznawania historii zamku na świeżym powietrzu. Spacer edukacyjny wokół zamku kapituły warmińskiej połączony jest z rozwiązywaniem zadań. Prowadzący rozdaje uczestnikom sprzęt odkrywcy (latarki, lupy, lornetki), które ułatwią rozwiązanie zagadek i wyrusza w podróż śladami zamkowych tajemnic. W planie również zwiedzanie piwnic.

Na kafelku malowane
Warsztaty etnograficzne wprowadzające w najważniejsze zagadnienia związane z ludowym kaflarstwem mazurskim. Zajęcia polegają na prezentacji dawnych kafli z muzealnych zbiorów z uwzględnieniem najczęstszych motywów zdobniczych. W części warsztatowej uczestnicy samodzielnie ozdobią własne kafelki.
Moda przed wiekami Celem zajęć jest przybliżenie uczestnikom sposobu ubierania się przed wiekami. Będzie można dowiedzieć się, z jakich tkanin produkowano ubrania, w jaki sposób je barwiono oraz jak przez wieki zmieniała się moda.

Warsztat tkacki
Zajęcia praktyczne mające na celu przybliżenie dzieciom dawnej techniki wytwarzania tkanin. Uczniowie będą mieli możliwość rozwinięcia swoich umiejętności manualnych przy pomocy krosna tkackiego. Jak powstaje średniowieczna księga - trudna sztuka iluminacji Zajęcia przybliżą uczestnikom dawne sposoby zdobienia średniowiecznych ksiąg. Z pomocą bajki opowiemy, jak wyglądała praca iluminatora i pokażemy przykłady sztuki iluminacji. Uczniowie
dowiedzą się, czym były inicjały, miniatury i bordiury oraz będą mieli okazję własnoręcznie ozdobić fragment średniowiecznej karty.


Jak zostać archeologiem?
Zajęcia składają się z dwóch części. W pierwszej uczniowie mają szansę dowiedzieć się, jak wyglądało życie codzienne dawnych mieszkańców regionu. W drugiej biorą udział w grze drużynowej, polegającej na odnalezieniu zakopanych przedmiotów codziennego użytku.

Galeria zdjęć:

Źródła: 
Zdjęcie główne, zamek nocą: By Mintaka0108 - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35479889 
Mapa Kopernika: By This image/photo was taken by Wikipedia and Wikimedia Commons user Ludwig Schneider.I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia.Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me to negotiate terms.When reusing, please credit me as: Ludwig Schneider / Wikimedia.See also my gallery - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23784899 

Pozostałe: własne autora

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
ul. Zamkowa 2
10-074 Olsztyn

Telefon kontaktowy: centrala (89) 527-95-96
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

http://muzeum.olsztyn.pl 

Parking dla autobusów:

Brak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

bilet normalny | 12.00 zł||
bilet ulgowy | 8.00 zł||
bilet rodzinny ( 2+1, 1+2) | 26.00 zł||
bilet rodzinny (2+2, 2+3, 1+3) | 34.00 zł||
wejście na wieżę | 5.00 zł||

Uwaga! W środy bezpłatny wstęp na wystawy stałe. Tego dnia bilet wstępu na wystawy czasowe 5.00 zł

Cennik przewodników: usługa przewodnicka w języku polskim - grupy do 10 osób 30,00 zł
usługa przewodnicka w języku polskim - grupy powyżej 10 osób 50,00 zł
usługa przewodnicka w języku obcym - grupy do 10 osób 60,00 zł
usługa przewodnicka w języku polskim - grupy powyżej 10 osób 100,00 zł
Minimalny czas zwiedzania: 1 h
Maksymalny czas zwiedzania: 2 h

 

Godziny i dni otwarcia:

1 października - 30 kwietnia
Poniedziałek - nieczynne dla zwiedzających (dzień pracy wewnętrznej)
Pozostałe dni tygodnia:
od wtorku do soboty w godz. 10.00-16.00
kasa czynna do godz. 15.30
niedziela w godz. 10.00-18.00
kasa czynna do godz. 17.30

1 maj - 30 czerwiec oraz 1-30 wrzesień
Poniedziałek - nieczynne dla zwiedzających (dzień pracy wewnętrznej)
Pozostałe dni tygodnia:
od wtorku do soboty w godz. 9.00-17.00
kasa czynna do godz. 16.30
niedziela w godz. 10.00-18.00
kasa czynna do godz. 17.30

1 lipiec - 31 sierpień
Poniedziałek - nieczynne dla zwiedzających (dzień pracy wewnętrznej)
Pozostałe dni tygodnia:
od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00
kasa czynna do godz. 17.30

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Jak w opisie

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Zamawianie lekcji muzealnych za pośrednictwem formularza: http://muzeum.olsztyn.pl/e-uslugi/form/1 
Stałe ekspozycje:

brak informacji

Planowane wydarzenia:

brak informacji

 

 

Przeczytaj również

Książki dla uczniów na nagrody 2024 - TOP 8 pomysłów dla każdej klasy

Nagrody książkowe dla uczniów na zakończenie roku - pomysły

 Już niedługo koniec roku szkolnego 2023/2024! Ostatnie poprawki, zaliczenia, klasówki, propozycje ocen, a także przygotowanie ocen, występów, apelu, ale także nagród i prezentów dla zdolnych i wzorowych uczniów.

To niemal oczywiste, że najlepszą nagrodą za wyniki czy prezentem jest książka, dlatego przygotowaliśmy dla Was pomocne zestawienie top 8 wyjątkowych tytułów dla uczniów z każdej klasy szkoły podstawowej.

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA