Świetne Miejsca dla Rodziny

Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie

Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie

Kraków jest miastem o imponującej liczbie muzeów, w których zgromadzone są ogromne ilości bezcennych artefaktów dla historii Polski. Wycieczka z dziećmi do Krakowa bez próby poznania chociaż niewielkiej ich ilości wydaje się co najmniej nietrafionym pomysłem. A może nawet nietaktownym, jeśli tylko mamy zamiar naprawdę poznać to wspaniałe miasto. W ciągu 3 dni pobytu w Krakowie odwiedziliśmy kilka muzeów, w tym trzy obiekty będące pod opieką Muzeum Narodowego w Krakowie. Te trzy miejsca wypełniły cały nasz jeden dzień pobytu w Krakowie i chociaż byliśmy już bardzo zmęczeni, to zgodnie stwierdziliśmy, że było warto.

Muzeum Narodowe w Krakowie jest najstarszym i jednocześnie największym tego typu muzeum w Polsce pod względem wielkości zbiorów, budynków i galerii stałych. Powstało do życia w 1879 roku i nieprzerwanie od tamtego czasu powiększa swoje zbiory, które liczą ponad (!) 900 000 eksponatów. Innymi słowy jest co oglądać, co poznawać i czym się zachwycać. Obejrzeliśmy niewielką część zbiorów Muzeum i z wielką chęcią poznalibyśmy je w pełni, ale ograniczał nas czas no i siły. 

Podróż po Muzeum rozpoczęliśmy od Gmachu Głównego położonego przy Al. 3 Maja 1. Trafiliśmy tam jako chyba jedni z ostatnich 270 tys. odwiedzających na wspaniałą wystawę "Wyspiański" podsumowującą ogromny dorobek artysty. Blisko 500 prac Stanisława Wyspiańskiego prezentowanych w pomieszczeniach muzeum robiło ogromne wrażenie nawet na najmłodszych widzach, zwłaszcza gigantyczne projekty witraży do okien katedry krakowskiej. Niesamowita była również kolekcja portretów i pejzaży wykonanych pastelami. Niezwykle soczyste w barwie, odwzorowujące rzeczywistość wciągały widzów do świata sprzed 100 lat. Zaskakująca była rozpiętość twórczości Wyspiańskiego, malarstwo, literatura, ale także projekty scenografii teatralnych czy nawet mebli. To wszystko zbudowało w naszej wyobraźni zupełnie nowy portret artysty. 

fotografie: podrozezklasa.pl

W zbiorach prezentowanych w Gmachu Głównym Muzeum można również obejrzeć jeden z najpiękniejszych portretów na świecie i równocześnie najcenniejszy obraz w polskich zbiorach "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci. Dostępne są tu również ekspozycje stałe takie jak "Sytuacja się zmieniła" prezentująca sztukę Polską XX w., Galeria Rzemiosła Artystycznego zapoznająca zwiedzających z kolekcją złotnictwa, tkanin, ubiorów, mebli, ceramiki i szkła liczącą ponad 4000 eksponatów, oraz bardzo interesująca nie tylko chłopców, Galeria "Broń i Barwa w Polsce". W Galerii tej prezentowanych jest ponad 2000 eksponatów związanych z wojskowością od średniowiecza do czasów II wojny światowej. Szczególne wrażenie robi rząd koński po Stefanie Czarneckim, a także wspaniałe zbroje i różnorodne narzędzia do czynienia krzywdy bliźnim. Ciekawą dla dzieci opcją jest możliwość przymierzenia replik zbroi i zrobienia sobie zdjęcia może nie w pełnym, ale jednak w rynsztunku.

Drugim oddziałem Muzeum, które zdecydowaliśmy się odwiedzić była Kamienica Szołayskich na Placu Szczepańskim 9, tuż obok Rynku Starego Miasta. Historia Kamienicy sięga XV wieku, a to co nas tam przyciągnęło, to wystawa "Kraków 1900". Wystawa ta okazała się świetną kontynuacją zaglądania w przeszłość Krakowa sprzed 100 lat, zaraz do wystawie "Wyspiański". Wystawę budują rzeźby i obrazy z przełomu XIX i XX wieku. Atmosferę tamtych lat stwarzają jednak plakaty, grafiki, ubiory i przedmioty codziennego użytku (np. zabawki). Gdzieniegdzie rozłożone, możliwe do przeczytania fragmenty gazet, plotek i historyjek sprawiają, że możemy zajrzeć pod poszewkę czasów i poczuć klimat ówczesnej dekadenckiej cyganerii przeciwstawiającej się mieszczańskiej mentalności mieszkańców Krakowa. Przepiękne obrazy i rzeźby pokazane w przestrzeni pokojów Kamienicy są wspaniałą ucztą dla oczu. Miejsce naprawdę warte odwiedzenia. Wystawa dostępna jest do 7 lipca 2019 roku. 

fotografie: podrozezklasa.pl

Na finał naszej jednodniowej podróży po Muzeum Narodowym w Krakowie zostawiliśmy sobie Galerię Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach. Ponad krużgankami jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli Krakowa mieści się galeria obrazów, które wpisują się trwale w podręczniki historii Polski od wielu lat. Przyznam szczerze, że czułem pewnego rodzaju wzruszenie widząc te same obrazy, które oglądałem jako uczeń szkoły podstawowej przed 30 laty siedząc na podłodze Galerii. Nie jestem w stanie odtworzyć co się zmieniło przez te lata, ale pamiętałem doskonale wiele z wystawionych obrazów. Sama Galeria jako przestrzeń robi wspaniałe wrażenie. Przeszklony sufit pozwala oglądać dzieła w rozproszonym świetle dziennym, ukazując wszystkie szczegóły tych, w wielu wypadkach, gigantycznych wymiarowo obrazów. "Szał uniesień" Władysława Podkowińskiego, "Czwórka" Józefa Chełmońskiego, "Pochodnie Nerona" Henryka Siemiradzkiego, cudowny "Autoportret z paletą" Anny Bilińskiej-Bohdanowicz czy "Malarczyk" Jacka Malczewskiego. Wspaniałe obrazy, na których studiowanie można poświęcić swobodnie kilka godzin. Galeria w Sukiennicach to niemal pozycja obowiązkowa dla odwiedzających turystycznie Kraków. Jak zresztą wiele innych miejsc. Trudno wyjeżdża się z tego miasta...

Jak wspominałem na początku tego artykułu poznaliśmy tylko niewielką część Muzeum Narodowego w Krakowie. Nie odwiedziliśmy pozostałych 7 oddziałów z ich bogatymi zbiorami. Zostawiamy sobie te miejsca na kolejne wycieczki do Krakowa. Warto pamiętać o tym, że Muzeum aktywnie działa w obszarze edukacji dla dzieci i dorosłych. Jeżeli Wasze dzieci wybierają się do Krakowa z wycieczką szkolną warto skontaktować się wcześniej z Muzeum i zarezerwować dla nich lekcje muzealne i warsztaty realizowane w wybranych oddziałach. Wybierając się razem z najbliższymi mamy możliwość skorzystania z wielu organizowanych warsztatów dla rodzin z dziećmi nazywanych Konikiem Muzealnym. Podróżując z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym można skorzystać z przygotowanej Rodzinnej ścieżki zwiedzania Muzeum Narodowego w Krakowie. 

 

Miejsca:

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie
Al. 3 Maja 1, Kraków
https://mnk.pl/oddzial/gmach-glowny 

Kamienica Szołayskich
Plac Szczepański 9, Kraków
https://mnk.pl/oddzial/kamienica-szolayskich 

Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach
Rynek Główny 3, Kraków
https://mnk.pl/oddzial/galeria-sztuki-polskiej