Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia zlokalizowane jest na terenie zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Otwarta zostało w 2014 roku po gruntownym rozbudowaniu Muzeum Przemysłu i Techniki mieszczącego się w tym miejscu od 1999 roku. Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki została wpisana 2015 roku na listę Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. 

W strukturach Centrum mieszczą się trzy jednostki, które warto odwiedzić razem z dziećmi indywidualnie bądź też w ramach wycieczki szkolnej: 

MUZEUM PRZEMYSŁU I TECHNIKI – odwiedzający mogą poznać historię węgla, górnictwa i górników pracujących w skrajnie niebezpiecznych warunkach. W zbiorach muzeum znajdują się maszyny górnicze oraz ich elementy, pamiątki związane z działalnością kopalń wałbrzyskich, a także materiały audiowizualne i zbiór archiwaliów. Muzeum to także dział archeologiczny oraz geologiczny z bogatymi zbiorami z terenu Wałbrzycha.

GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ – Można tutaj trafić na pokazy malarstwa, fotografii, grafiki, rysunku, jak i mniej tradycyjnych form sztuki. W ramach działań Galerii odbywają się także spotkania autorskie z postaciami z dziedziny sztuk wizualnych z kraju i z zagranicy, programy edukacyjne dla różnych grup wiekowych, konkursy oraz warsztaty.

CENTRUM CERAMIKI UNIKATOWEJ – oferuje warsztaty ceramiczno-garncarskie indywidualne oraz grupowe, podczas których każdy z uczestników zajmuje się wybraną techniką modelowania w glinie. Prowadzone są zajęcia dla grup przedszkolnych oraz uczniów szkół podstawowych i średnich. 

Muzeum obejmuje najstarszy i największy zachowany zespół górniczych budowli przemysłowych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku w Wałbrzychu. Ze względu na swoje walory zabytkowe obiekt objęty jest trwałą ochroną konserwatorską. Kompleks kopalni zawiera łaźnię, lampownię, kotłownie, warsztat mechaniczny, budynki maszyn wyciągowych, nadszybia, wieże szybów “Julia”, “Sobótka” i “Dampf”, wieżę widokową, podziemny tunel odstawy kamienia, a także budynki zakładu przeróbki mechanicznej węgla, składającej się z pełnego ciągu technologicznego: sortowni, płuczki i flotacji.

Narracja wystawy oparta jest na dniu pracy górnika, specyfice i pracy w kopalni. Ekspozycja stała zawiera elementy kartografii i miernictwa górniczego, przedmioty z zakresu ratownictwa górniczego, tradycji górniczych. Prezentowane jest wyposażenie górników podczas pracy, drobne urządzenia stosowane w pracy na kopalni. Trasa zwiedzania obejmuje również wyjątkowe, zabytkowe elektryczne maszyny wyciągowe szybu “Julia” z 1911 r. i szybu “Sobótka” z 1912 r. wraz z przetwornicami prądu zmiennego na stały, eksploatowane aż do likwidacji kopalni. Ekspozycja to także kopalniane warsztaty mechaniczne z wyposażeniem (hala tokarek, hala frezarek oraz kuźnia). Część wystaw ma charakter multimedialny. W Starej Kopalni znajduje się także plenerowa wystawa elementów zabytkowych maszyn górniczych i podziemna trasa turystyczna.

Galeria zdjęć:

Źródło: Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
ul. Piotra Wysockiego 29
58-304 Wałbrzych

Telefon kontaktowy: (74) 667 09 70
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

https://starakopalnia.pl 

Parking dla autobusów:

Dostępny

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

BILET NORMALNY: 28 zł

BILET ULGOWY*: 20 zł
* dzieci powyżej pięciu lat, uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych, studenci do ukończenia 25. roku życia, emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne

BILET GRUPOWY*: 18 zł/osoba
* dotyczy grupy liczącej  15 osób. W przypadku młodzieży szkolnej: wejście bezpłatne dla 1 opiekuna na każde 15 dzieci – zwiedzanie grupowe po wcześniejszej rezerwacji

BILET RODZINNY: 69 zł

POSIADACZE WAŁBRZYSKIEJ KARTY „RODZINA 3 PLUS": jeden z rodziców kupuje bilet normalny, pozostali członkowie rodziny płacą 1 zł/osoba

POSIADACZE OGÓLNOPOLSKIEJ KARTY DUŻEJ RODZINY: jeden z rodziców kupuje bilet normalny, pozostali członkowie rodziny płacą 10 zł/osoba

PREFERENCJA DLA EMERYTOWANYCH GÓRNIKÓW WAŁBRZYSKIEGO ZAGŁĘBIA WĘGLOWEGO: 10 zł/osoba

BILET EXPLORE WAŁBRZYCH: wspólny bilet z Zamkiem Książ, Palmiarnią i Muzeum Porcelany; normalny: 63 zł, ulgowy: 45 zł

Cennik przewodników: W cenie biletu
Minimalny czas zwiedzania: 1 godzina 
Maksymalny czas zwiedzania:

2 godziny

Godziny i dni otwarcia:

Zwiedzanie odbywa się w godz. 10:00-18:00
(ostatnie wejście o godz. 16:00)

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

 

Informacje o zajęciach dla dzieci znajdują się tutaj: https://starakopalnia.pl/oferta-edukacyjna/ 
Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: brak
Stałe ekspozycje:

brak info

Planowane wydarzenia:

Brak informacji

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA