Teatr Syrena

Teatr Syrena został założony w 1945 roku w Łodzi przez satyryka Jerzego Jurandota. W 1948 roku teatr przeniósł się do stolicy i zajął lokal po przedwojennej ujeżdżalni przy ulicy Litewskiej 3, gdzie mieści się do dzisiaj. 

Teatr Syrena powstał jako Spółdzielnia Pracy Aktorów, w 1951 roku został upaństwowiony, a od 1999 roku podlega stołecznemu samorządowi. W skład pierwszego zespołu weszła grupa legendarnych artystów wywodzących się z przedwojennych kabaretów warszawskich: Adolf Dymsza, Ludwik Sempoliński, Jadwiga Andrzejewska, Mira Zimińska. Szybko dołączyły do nich inne gwiazdy: Loda Halama, Helena Grossówna, Kazimierz Krukowski. Teatr Syrena próbował kontynuować w nowej rzeczywistości styl rozrywki z dwudziestolecia międzywojennego. Dbali o to Jerzy Jurandot, Stefania Grodzieńska, autorska spółka Zdzisław Gozdawa-Wacław Stępień, Witold Filler, Zbigniew Korpolewski i Ryszard Marek Groński. Dla Teatru Syrena pisali twórcy tak wybitni jak Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Konstanty Ildefons Gałczyński. Tutaj debiutowali Sławomir Mrożek i Stanisław Tym. Od początku Teatr Syrena prowadził dwie linie repertuarowe. Z jednej strony widowiska o charakterze kabaretu satyryczno-rewiowego, a z drugiej – klasyczne i współczesne komedie muzyczne oraz farsy autorów polskich i obcych. 

Pod dyrekcją Wojciecha Malajkata linia repertuarowa Teatru Syrena została nieco zmodyfikowana, ale jej główny nurt wyznaczają nadal przedstawienia, których podstawą jest wysokiej klasy aktorstwo. Równolegle rozwija się scena recitalowa, prezentująca koncerty znakomitości polskiej sceny muzycznej. Z Teatrem Syrena w ciągu ponad sześćdziesięciu lat jego istnienia związali się wybitni artyści: Irena Kwiatkowska, Alina Janowska, Hanka Bielicka, Zofia Czerwińska, Teresa Lipowska, Kazimierz Brusikiewicz, Edward Dziewoński, Roman Kłosowski, Bohdan Łazuka, Tadeusz Pluciński. 

Obecnie na scenie Teatru Syrena występują, m.in.: Anna Dereszowska, Hanna Śleszyńska, Krystyna Tkacz, Magdalena Wójcik, Danuta Stenka, Beata Ścibakówna, Justyna Steczkowska, Wojciech Malajkat, Piotr Polk, Piotr Szwedes, Tomasz Sapryk, Artur Andrus, Zbigniew Zamachowski.

Teatr Syrena organizuje warsztaty oraz lekcje teatralne dla grup szkolnych. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie teatrsyrena.pl w zakładce edukacja.

Galeria zdjęć:

Fotografie: Teatr Syrena

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Teatr Syrena

Litewska 3, 00-589 Warszawa

Telefon kontaktowy:

22 10 11 609/613

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

http://www.teatrsyrena.pl  

Parking dla autobusów:

Przy stadionie Legii

Godziny i dni otwarcia:

Kasy biletowe i rezerwacje 
poniedziałek - piątek: 10:00 - 18:00 
sobota: 12:00 - 18:00 
niedziela 15:00 - 18:00 oraz na 1 godzinę przed spektaklem. 
przerwa od 14:30-15:00 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
tel. 22 10 11 613/613 
dział sprzedaży 22 10 11 609/ 630

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Bilety na spektakle dla dzieci w cenie od 35-55zł. Zarówno na spektakle jak i zajęcia edukacyjne obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Prosimy o kontakt z działem sprzedaży.

Teatr Syrena organizuje warsztaty oraz lekcje teatralne dla grup szkolnych. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie teatrsyrena.pl w zakładce edukacja.

Planowane wydarzenia:

Brak informacji

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA