Gdzie krasnale czują się jak w domu? Oczywiście we Wrocławiu!

Gdzie krasnale czują się jak w domu? Oczywiście we Wrocławiu!

Skąd Krasnale znalazły się we Wrocławiu? Ano historii może jest wiele, jedne bajkowe, a inne trochę mniej. Najprawdopodobniej jednak historia pojawienia się małych skrzatów na ulicach Wrocławia sięga lat 80-tych zeszłego wieku. Z jednej strony nie tak dawno, ale jednocześnie bardzo dawno temu...

W latach osiemdziesiątych, gdy komunizm w Polsce chylił się ku upadkowi, ale uparcie walczył jeszcze o prawo istnienia we Wrocławiu właśnie zaczęły się pojawiać rysunki krasnali, początkowo na plamach farby zasłaniających antykomunistyczne hasła, a potem już rozeszły się szerzej. Mocno przyczynił się ku temu ruch "Pomarańczowej Alternatywy", który rozprzestrzeniał krasnoludki po ścianach Wrocławia za pomocą szablonów graffiti. Ruch ten skąd inąd stał się bardzo popularny i zyskał rozgłos także poza granicami kraju. Ciekawostką był zorganizowany we Wrocławiu happening "Rewolucja Krasnoludków", w którym wzięło udział od 10 do 20 tysięcy uczestników maszerujących ulicami miasta w czapkach krasnoludków. 

Nie było wyjścia. Krasnoludki na stałe się wyryły w świadomości mieszkańców. Po upadku komunizmu krasnoludki powoli zajęły się własnymi sprawami i głos o nich niemal zaginął do 2001 roku, kiedy powstał pierwszy pomnik krasnala we Wrocławiu. Ten pierwszy dał początek następnym, aż we Wrocławiu zaroiło się od krasnoludków. Krasnoludki się nieco skomercjalizowały i zajęły się różnymi zawodami. Pojawił się między innymi pierożnik, a także 100matolog, który był już setnym krasnoludkiem na ziemi wrocławskiej. Do 2019 roku było już we Wrocławiu 600 krasnali, a na dziś podobno 800 i nie sposób nie potykać się co chwilę o nie, bo wyrastają jak grzyby po deszczu w różnych nieoczekiwanych miejscach. 

Wesołe, zaradne, zamyślone, zapracowane, rozleniwione, jakie tylko sobie wymarzycie. Wielu przewodników we Wrocławiu oferuje spacery szlakiem krasnali. Można z tej oferty skorzystać, można też samemu poszukać najciekawszych krasnoludkowych postaci. Zajrzyjcie do centrum informacji turystycznej we Wrocławiu. Na pewno dostaniecie tam mapkę, która poprowadzi Was do najważniejszych krasnoludkowych postaci.

Raz co roku we Wrocławiu odbywa się Festiwal Krasnoludków. Kilka dni zupełnie bajkowej fiesty z muzyką, piknikiem, paradą i różnymi wydarzeniami. W tym roku to radosne święto rozpoczyna się 9 września i trwa do 11. Wybierzcie się w te dni do Wrocławia i nie zapomnijcie czerwonej czapeczki!

Informacje o nim znajdziecie tutaj: https://pik.wroclaw.pl/wroclawski-festiwal-krasnoludkow/ 

 

 

Fotografie:

Natalia Postawa | https://flic.kr/p/Gs3qCT
Natalia Postawa | https://flic.kr/p/GiT4AL
Natalia Postawa | https://flic.kr/p/G2VNCh
Klearchos Kapoutsis | https://flic.kr/p/6FV2KE
Klearchos Kapoutsis | https://flic.kr/p/6GyKQq
Jorbasa Fotografie | https://flic.kr/p/GxHeYg
Klearchos Kapoutsis | https://flic.kr/p/6FPvHt
Klearchos Kapoutsis | https://flic.kr/p/74NZjW
Jerzy Kociatkiewicz | https://flic.kr/p/4ipWP4
Jerzy Kociatkiewicz | https://flic.kr/p/4iqbe3
Dage - Looking For Europe | https://flic.kr/p/XG8FgT