20 maja - Noc Muzeów 2017

Wielkimi krokami zbliża się najważniejsza noc w roku dla wszystkich muzeów w Polsce: Europejska Noc Muzeów. W tym roku wypada 20 maja i biorą w niej udział jeżeli nie wszystkie, to zdecydowana większość muzeów w Polsce, ale także wiele galerii, ośrodków kultury i nauki.

To doskonała okazja by porwać dzieci i zafundować im wspaniałą przygodę z kulturą w tle.

Europejska Noc Muzeów wpisała się w Polski kalendarz kulturalny od 2004 roku i w skrócie polega na udostępnieniu zwiedzającym nieodpłatnie lub za symboliczną opłatą dostępu do wystaw do późnych godzin nocnych. Wiele z instytucji organizuje tego dnia również wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, pokazy i animacje.

Aby pokazać wszystkie atrakcje 20 maja musielibyśmy stworzyć oddzielną stronę i pracować nad nią pół roku wcześniej. Dlatego jeżeli chcecie skorzystać z atrakcji tego dnia, polecamy poszukać w sieci, która aż pęcznieje w ostatnich dniach o tego typu wydarzeniach. A my polecamy tylko kilka z nich, które szczególnie wpadły nam w oko:

Muzeum Śląskie w Katowicach - Noc Muzeów Noc Odkrywców

W tym roku najjaśniejsza gwiazda Nocy Muzeów zaświeci w zrewitalizowanej dawnej stolarni, gdzie otwarta zostanie niezwykła przestrzeń edukacyjna dla rodzin z dziećmi: Na tropie Tomka. Miejsce rodzinnej przygody zainspirowały powieści Alfreda Szklarskiego o Tomku Wilmowskim. Na uczestników wyprawy czekają twórcze zadania, a wszystko to w przyjaznym otoczeniu pobudzającym zmysły, wspomagającym naturalną pomysłowość i zachęcającym do międzypokoleniowej współpracy. Trasa wyprawy w poszukiwaniu tytułowego Tomka wiedzie przez pięć kontynentów – podczas wędrówki dzieci wraz z opiekunami poznają kultury mieszkańców Australii, Afryki, Ameryki Północnej, Azji oraz Ameryki Południowej. Podczas Nocy Muzeów odbędzie się nietypowe zwiedzanie ekspozycji – minispektakle o poznawaniu dalekich krain, ludzi i kultur przedstawi grupa teatralna Lufcik na Korbkę.

Więcej informacji: O TU

Morska Noc Muzeów - Narodowe Muzeum Morskie

W tym roku Noc Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim przebiegać będzie pod znakiem dawnych rzemiosł i życia codziennego marynarzy. W Spichlerzach na Ołowiance zaprezentujemy warsztaty krawca, hafciarki i koronczarki, nożownika, chirurga miejskiego oraz kucharza. – Wspólnie z grupą rekonstrukcyjną Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk oraz rekonstruktorem Remigiuszem Pacerem przedstawimy nocnym gościom, jak wyglądało życie w dawnym mieście portowym - mówi Kamila Jezierewska, koordynatorka Nocy Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. To spektakl dający możliwość współuczestniczenia w nim, ale też przeniesienia się w czasie, alternatywnego poznania historii miasta.

Więcej informacji: O TU

Muzeum Górnośląskie - Coolturalne Wyspy

Przed nami międzynarodowa Noc Muzeów, która w Muzeum Górnośląskim odbędzie się pod hasłem coolturalnych wysp – wydarzeń, prezentacji, spotkań, warsztatów i gier nawiązujących do wielokulturowości Bytomia i regionu oraz różnorodności zbiorów zgromadzonych w instytucji.

Tylko w tę noc w Muzeum Górnośląskim będzie można zobaczyć dzieła europejskich mistrzów – Albrechta Dürera, Giovanniego Battisty Piranesiego czy Maxa Klingera oraz grafikę i notes z rysunkami najbardziej znanego polskiego malarza – Jana Matejki.

20 maja zwiedzający staną twarzą w twarz z najpiękniejszymi motylami świata oraz z wymarłym na początku XX wieku motylem z Jamajki – Urania sloanus. Obok najważniejszych i najcenniejszych eksponatów znajdujących się w kolekcji instytucji ujrzą małe wielkie skarby – przedmioty codziennego użytku, które z biegiem czasu stały się bardzo cenne albo archeologiczne bogactwa świadczące o wędrówce ludów – importy z Imperium Rzymskiego, skarby Awarów i Słowian.

Fasada modernistycznego budynku muzeum stanie się przestrzenią dla całonocnej projekcji unikatowych zdjęć Bytomia, nieznanych panoram miasta, a także fotografii wykonanych przez niemieckich podróżników z przełomu XIX i XX wieku, dokumentujących życie w Afryce i Azji. Przed gmachem w rytm przebojów pradziadków poruszać się będą miłośnicy retro gimnastyki, którzy w nawiązaniu do wystawy Sport na Kresach.

Więcej informacji: O TU

300 Wydarzeń Nocy Muzeów w Warszawie

Choć trudno w to uwierzyć, że aż tyle, to fakt. Można śmiało powiedzieć, że będzie to wieczór pełen wrażeń i wydarzeń. Trzeba tylko wyjść z domu. Poniżej znajdziecie link do listy wydarzeń w Stolicy zaplanowanych na 20 maja. 

Więcej informacji: O TU

 

Reklama

{source}
<div id="abed3554-007d-40d5-a13a-647422589b31"></div> <script type="text/javascript"> var widgetParams = "{ 'Id':'abed3554-007d-40d5-a13a-647422589b31','AffId':'11809'}"; var params=encodeURIComponent(JSON.stringify(widgetParams)); var link = 'https://weben1.com/ElasticWidget2/Generate?query='+params; var iframe = document.createElement('iframe'); iframe.frameBorder=0; iframe.width = "100%"; iframe.height="205px"; iframe.id="webe"; iframe.setAttribute("src", link); document.getElementById("abed3554-007d-40d5-a13a-647422589b31").appendChild(iframe); </script>
{/source}

REKLAMA
REKLAMA