5 grudnia startuje 39. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Ze względu na obecną sytuację pandemiczną festiwal realizowany będzie w nietypowej formie online. Na przekór wszystkiemu ta forma festiwalu daje szansę dotarcia do każdego domu w Polsce, w którym tylko jest dostęp do internetu. Między 5 a 12 grudnia większość filmów dostępna będzie też online na platformie alekino.com.
W programie filmowym tegorocznego festiwalu znalazły się 102 filmy z ponad 30 krajów, w tym propozycje dla dzieci 5+, młodzieży 14+ i młodych dorosłych 18+, długie i krótkie metraże oraz spotkania z twórcami.
Wśród licznych polskich premier widzowie znajdą m.in.: “Murenę” w reżyserii Antonety Alamat Kusijanovic (producentem wykonawczym filmu jest Martin Scorsese) oraz krajowych kandydatów do Oscara: “Yuni” (reż. Kamila Andini; Indonezja, Francja, Singapur, Australia), “Biała Twierdza” (reż. Igor Drljača, Bośnia i Hercegowina, Kanada) i “Tygrysy” (Ronnie Sandahl; Szwecja) i “Dzieci słońca” (reż. Majid Majidi, Iran). Uwagę zwrócić należy też na “Małą mamę” (reż. Céline Sciamma), “Belle” (reż. Hosoda Mamoru) czy “Republikę dzieci” Jana Jakuba Kolskiego.
Najważniejsza nagroda festiwalu - Platynowe Koziołki - powędruje w tym roku do Frances Andreasen Østerfelt za film „Fantastyczny sklep z kwiatami”, w 20. rocznicę premiery w Poznaniu, oraz za znakomite, efektywne współtworzenie wizerunku Festiwalu Ale Kino! przez wierną i twórczą, dwudziestoletnią obecność na naszym wydarzeniu.
Jak co roku w programie festiwalu znajdzie się też miejsce na dyskusje filmowców i pedagogów. Sekcja Industry/Education Pro składa się z dwóch odrębnych programów:
"Education" - skierowanego do nauczycieli i edukatorów. Tematem tegorocznego spotkania będzie "Kino uważne".
"Industry" - skierowanego do branży filmowej.
W opcji online bilety kosztują 10 złotych (za dostęp). Liczba dostępów do każdego z filmów jest ograniczona, obowiązuje zasada kolejności zakupu dostępu do filmu.
Szczegóły: www.alekino.com
Instagram: @alekinofestival