Wałbrzych

wtorek, 01 październik 2019 14:51

Palmiarnia w Wałbrzychu Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Palmiarnia w Wałbrzychu zaprasza wycieczki szkolne Palmiarnia w Wałbrzychu zaprasza wycieczki szkolne
Palmiarnia w Wałbrzychu powstała z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ – Jana Henryka XV. Książę budował ją z myślą o swojej małżonce Marii Teresie Cornwallis - West, zwanej Daisy, która była miłośniczką pięknych kwiatów i oryginalnych roślin. To jedyny taki obiekt w Polsce zachowany w swej historycznej konstrukcji.

Budowa palmiarni datowana jest na lata 1908- 1911. Na powierzchni 1900 metrów kwadratowych, oprócz palmiarni, wzniesiono również cieplarnie, ogrody utrzymane w stylu japońskim, rosarium, ogród owocowo - warzywny i obszar pod uprawę krzewów. Całe przedsięwzięcie, ze względu na swoją skalę, otrzymało nazwę zakładu ogrodniczego. Zaraz po zakończeniu prac budowlanych do wałbrzyskiej Palmiarni sprawdzono ok. 80 gatunków nowych roślin.

Centralną częścią obiektu jest 15-metrowy budynek, zbudowany z metalu i szkła, w którym zasadzono palmy daktylowe. Całość została otoczona jednokondygnacyjnymi oranżeriami. Na dachu palmiarni utworzono niewielką galeryjkę widokową, z której można było podziwiać urokliwą panoramę okolicy. Najbardziej niezwykły był jednak budulec, którym wyłożono wnętrze palmiarni. Na potrzeby Palmiarni sprowadzono z Sycylii siedem wagonów kolejowych, wypełnionych zastygłą lawą z wulkanu Etna. Duże kawały tufu wulkanicznego budowniczy rozbijali na mniejsze i tworzyli z nich groty, wodospady oraz ściany z kieszeniami dla roślin.

Księżna Daisy upodobała sobie w szczególności rosarium. Uprawiano w nim m. in. róże o śnieżnobiałych płatkach, dzisiaj znane jako odmiana "Daisy". Od początku istnienia palmiarni, obiekt był udostępniany zwiedzającym. Fascynacja księżnej różami była tak duża, że drugie duże rosarium poleciła założyć na tarasach Zamku Książ. Do dzisiaj turyści mogą spacerować w sezonie letnim po Tarasie Różanym w Książu.

Obecnie w wałbrzyskiej palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów. Warto zobaczyć m.in. bambusy, fikusy i krzewy z Azji; eukaliptusy, świerki i sosny z Australii; byliny z Afryki; kaktusy i agawy z Ameryki Środkowej czy rośliny cytrusowe z basenu Morza Śródziemnego. Dla miłośników Dalekiego Wschodu prawdziwą gratką powinna być również jedyna w Polsce stała Wystawa Bonsai. To właśnie w palmiarni prezentowane są niezwykłe okazy tych miniaturowych drzewek, które były wielokrotnie nagradzane w kraju i za granicą. Wystawa tego typu to prawdziwa atrakcja dla odwiedzających: w ekspozycji najstarszym bonsai jest aż 200-letni jałowiec, a dzięki prezentacji drzewek w jednym miejscu możemy zobaczyć przemijanie czterech pór roku w miniaturowej formie, adekwatnej do warunków panujących na zewnątrz.

Galeria zdjęć:

Źródło: Zamek Książ. Materiały prasowe

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Palmiarnia Wałbrzych
ul. Wrocławska 158
58-306 Wałbrzych

Telefon kontaktowy: 74 666 33 15
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

https://www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka/palmiarnia 

Parking dla autobusów:

Brak informacji

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Zwiedzanie indywidualne: 8 zł bilet normalny i 5 zł bilet ulgowy.

Cennik przewodników: W zależności od wybranej opcji od 24 zł/ os. w opcji ze zwiedzaniem Zamku Książ
Minimalny czas zwiedzania: 20 minut 
Maksymalny czas zwiedzania:

60 minut 

Godziny i dni otwarcia:

SEZON WYSOKI
(kwiecień - październik) pn.-pt. 9:00-17:00
sb.-nd. 9:00-18:00
SEZON NISKI
(listopad - marzec) pn.-pt. 10:00-15:00
sb.-nd. 10:00-16:00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

 

brak informacji
Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: brak
Stałe ekspozycje:

brak info

Planowane wydarzenia:

Brak informacji

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 styczeń 2020 10:44

Artykuły powiązane

  • Kościół Wang Kościół Wang
    Kościół Wang został zbudowany na przełomie XII i XIIIw. w południowej Norwegii, w miejscowości Vang, położonej nad jeziorem Vang. Stąd też wywodzi się jego nazwa.
  • Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
    Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu gromadzi eksponaty, dokumenty i wszelkie pamiątki związane z rozwojem sportu, turystyki i ochrony przyrody w terenie Karkonoszy.

156 Wrocławska
Wałbrzych, Województwo dolnośląskie.
Polska ,58-309

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Syn Wiedźmy - recenzja

on 25 kwiecień 2020
Syn Wiedźmy - recenzja

Ned jest milczącym chłopcem, odrzuconym przez mieszkańców wioski, w której mieszka wraz ze swoim ojcem...

Eri czarodziejka - recenz...

on 16 styczeń 2020
Eri czarodziejka - recenzja

Eri jest młodą uczennicą szeptuchy Maruszy, która kształci dziewczynkę na czarodziejkę i znachorkę, która będzie...

Małe Licho i Anioł z Kami...

on 09 styczeń 2020
Małe Licho i Anioł z Kamienia - recenzja

Bożka wreszcie dopadła zwyczajność. "Wreszcie" jest tutaj określeniem jak najbardziej prawidłowym. Pół chłopiec-pół widmo mieszkający...

Zabić drozda - powieść gr...

on 28 luty 2020
Zabić drozda - powieść graficzna - recenzja

"Zabić drozda" to książka niezwykle potrzebna, zdecydowanie ponadczasowa, opowiadająca o problemie nietolerancji i rasizmu. Wydana...

« »
© 2020 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.